• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam178
Toplam Ziyaret607121
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit
06/12/2018

İnternetimdeki arızadan dolayı bir aydır yazamıyorum; hoş yazsam da ne olacak, inandığı dinin kitabını okumayanlar benim yazımı niye okusun? Bizimki boşa kürek çekmek gibi bir şey işte.

Stalinist elitler, ‘dünya çok kutuplu bir düzene evriliyor’ ön görüsü ile parti kararı aldı ve 1991 de SSCB’yi kasten dağıttı (gerçi yanıldıklarını yeni yeni anlamaya başladılar ama…). Önceden belli olan sınırlara göre ayrışma yaşanırken, Stalin’in sonradan değiştirdiği sınırlarda savaşlar yaşandı.

Ukrayna’da konuşlandırılmış  olan Sovyet nükleer silahlarının, ABD ile önceden  yapılan silahsızlanma anlaşmaları gereği Moskova’ya verilmesi önerilmişti. Ukrayna Başkanı Kravçuk bir takım şartlar öne sürdü. Bu  meyanda  Viyana’da 1994’te ABD-Almanya-Ukrayna-Rusya liderleri birçok toplantılar yaptılar. Çıkan sonuç, adı geçen devletlerin Ukrayna’nın sınır güvenliği ve toprak bütünlüğüne saldırmayacakları garantisi antlaşması ile silahlar Moskova’ya  taşındı. V. Putin, tıpkı Çeçen savaşlarında alınan barış  kararlarına uymadığı gibi, Kırım ve Danbak bölgesini de işgal etti. Gerekçesi, “alalım düşmandan eski yerli” marşıdır (Büyük Rus şövenizmi). Putin Rus emperyasının tarihi sınırlarını kendi hükümranlık alanı olarak görüyor ve gösteriyor. Son Azak Denizi krizi genişleyip savaş tüm sınırlara yayılabilir. Rusya’nın ünlü ekonomisti, eski bakan, Kremlin danışmanı A. Kudrin, bir hafta önce verdiği beyanda şu anda Rusya ekonomisinin İkinci Dünya Harbi Sovyet ekonomisinin gerisine düştüğü söyledi. Bu yıl batan kredi toplamı 44 milyar dolarmış, piyasada dolar satışlarına kısıtlamalar başladı.

- Fransadaki gösterilerin temel nedeni ekonomiktir. SSCB’nin korkusundan kendi emekçilerine bahar yaşatan  batılı patronlar, Sovyetler dağıtılınca tüm işçilere has….r çekti ve tüm kazanımları budadılar. Tüm emekçiler eski günlerin hayali ile yaşamaya çalışıyorlar ancak geçim sıkıntısı onları bu hayellerinden uyandırıyor. Stalinizm tarafından kirletilen, prestiji kırılan sosyalizm, kitlelere alternatifliğini kayıp edince insanlar dinlerine sarıldı. Dini siyasi iktidarlar tarafından da kol saati görünce kendiliğinden eylemler giriyorlar. Biz 10 yıldır yazıyoruz, insanlığın kurtulması, adil ve barış içinde yaşabilmesi için, ABD-AB emekçilerinin önderliğinde, dünya çapında barış- demokrasi-hukukun üstünlüğü- insan hakları-din ve vicdan özgürlüğü cephesi kurulmalıdır.

- AB üyesi İngiltere neden ayrılıyor kim ayırıyor? Büyük İngiliz emperyasının yeniden tekerrür edeceğini öngören İngiliz emperyal faşistleri, AB’den ayrılma referandumunda devlet gücünü kullanarak etkin rol oynadılar. Öngörüleri: “Çin ekonomisi güçlendi (asgari ücret TC’den daha yüksek), toplumun alım gücü yükseldi, gelecekte Afrika ucuz emek cenneti olarak üretim merkezi olacak. Bu ortamda A.B’den ayrı güçlü İngiliz ekonomisi Çin toplumunu sömürerek eski şanlı günlerine geri dönebilir.”

Oysa bizce Birleşik Krallık dağılabilir. Londra Finans  merkezi özelliğini Avrupa’nın bir başka  şehrine kaptırabilir. İngiliz egemenlerinin bu siyasetleri kapitalizmin globalleşmesini de engelliyor ve milliyetçi iktidarlar tarafından da başta Putin-Erdoğan tarafından hararetle destekleniyor.  Ama nafile gayret, globalleşme ağır aksak  yükselecek.   

- Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına  ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.

Oysa tüm yönlendirici çıkarcı gerçek üstü  olgulardan fikri bakımdan bağımsızlaşarak, objektif baktıklarında, gerçeği görecek ve amasız, acabasız birleşebileceklerdir…

Çok marifet var insanda…

Selamlar.186 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi