• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam178
Toplam Ziyaret578432
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı?
02/11/2018
Misyon partilerinin yalnızca kuruluş sebebi olan hususlara odaklanarak siyaset yapmaları günümüz global dünyasında duyulan ihtiyaçlara pek cevap vermiyor. Bu şekilde, haklarını savundukları kitlelerden de kopuyor ve giderek yalnızlaşıyorlar. Çünkü tek tip söylemle halka umut aşılanamıyor. 
HDP bu hususta önümüzde duran canlı bir örnek. Dört yıl önce Kürt misyonundan ayrılarak tüm toplumun, Türkiye’nin partisi olacağını açıklayan HDP, ilk seçimde 6 milyon 256 bin de oy aldı. Ancak, sadece Türkiye toplumunun  vicdanına seslenip, yetersiz adalet olgusuna vurgu yapmaya önem verdiler; toplumun ekonomi politiğine dair hiçbir cümle kurmadılar ve kitlelerin bilinçaltına ülkenin ekonomik sorunlarını çözen bir program da yerleştiremediler. “Benim oğlum bina okur, döner döner bi daa okur” dedikleri misal, kendilerini hep politik, anayasal haklar üzerinden ifade ettiler. Oysa üst yapıyı belirleyen en  temel  kavram paradır. Bir siyasi parti de, bir ekonomi programıyla çıkış yapıp kitlelerin kalbinde yer edinebilir ve toplumun hafızasına yerleşebilirse; onlara ceplerinin dolacağı, haklarını alacaklarına dair bir hayal kurdurabilirse ancak herkesin partisi olabilir. Yoksa, sadece haklar üzerinden yürütülen bir siyaset çabuk tökezler ve giderek topluma da yabancılaşır.
Burada HDP’yi misal göstermemin nedeni belli: şu andaki bunalımda eğer kitlelerin hafızasına bir ekonomik çıkış programları olduğunu işleyebilseydiler, şimdi çok daha çabuk ve yoğun bir şekilde hatırlanırlardı. Ama bugün, hem iktidarın savaş manevraları ile milli demokratik hakları genişletme bağlamında oyundan düşmüş durumdalar;  hem de Kürt olmayan kesimlere başkaca bir vaatları olmadığından hikmetsiz bir siyasi parti görünümündeler. 
***
Bugün yeni kurulmuş olan ÇDP de bu durumdadır. Evet, sürekli Kafkasya ve Kafkas kimliği denildiğinde Kafkasyalılarda nostaljik bir ilgi uyanıyor belki ama bu insanların Türkiye vatandaşı olduğu ve malı, mülkü emeği ile burada yaşadıkları ise gözden kaçırılıyor. 
Her toplum  mutluluğu arar ve ister. ÇDP, günümüzdeki yerel ve global kriz için açılım öneren bir ekonomik program üretebilirse, genel bir tartışma başlatabilir ve teveccühleri de üzerinde toplayabilir. Bu vesileyle insanlar Parti’ye yakınlaşır, aktüel siyaseti gündemlerine alabilirler; Parti de hızla genel kamuoyuna mal olabilir. Nitekim bireylere ayakları yere basan umutlar verildiğinde taraftar kitlesi de genişleyecektir. “Boş torbaya at gelmez” diye boşuna dememişler. Türkiye’de yaşayan Kafkasyalılar da bu meşru gerekçe üzerinden partiye daha rahat sahiplenebilir ve şüphesiz daha moralli olurlar. Bu şekilde Parti’ye karşı olan defans kırılır ve zamanla partinin toplumsal meşruiyeti de güç kazanır. İnsanlar uyum sorunlarını çözer, kendi dilinde eğitim hakkını  çevresine, herkese kabul ettirmeye yönelik girişimlerini artırırlar. Siyasi partilerin sosyo-ekonomik programları yoksa zaten dernek derekesinde kalacak ve zamanla da kadük olup gideceklerdir. 
***
“Globalizmde  krize neden girildi, nasıl çıkılır?” başlıklı bir denemem bu sitede yayınlandı. Eko-politikte “sosyalist” veya “kapitalist” program diye bir ayırım yoktur (Rus Stalinistlerinin yutturmacasıdır bu ayırım).
Peki ne vardır?
Siyasi iktidarlar, iktisat enstrümanlarını temsil ettikleri sınıfların çıkarları için kullanırlar. Nitekim, ta İzmir İktisat Kongresi’nden bu yana tüm iktidarlar besleme bir kapitalist sınıf yarattılar ve onları sürekli kolladılar. Her gelen iktidar kendi kapitalistini üretti. En son krize de TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur. Şimdi temel sorun, bu borcu borçlanan mı ödeyecek, yoksa işçi-memur-köylü, yani toplam 80 milyona ulaşan ülke nüfusu mu ödeyecektir. Görünen o ki, Türkiye Ticaret Kanunları’na göre borçlular borcunu ödemez. O zaman demektir ki 80 milyon insan ödeyecektir.
Global dünyada, bireyci ekonomik çıkışlarla toplumsal denge ve zenginlik yaratılamadığını artık herkes kendi hayatında deneyimleyerek öğrendi; ama  yoksulluğun sebebi, nasıl ve niçin olduğu ise izah edilebilmiş değil.
Kısaca; sanayi ve hizmet sektörlerindeki guruplar, girişimciliği özendirmeli, tarımda köy-kooplar, koop eğitimi, tanzim satış mağazaları marketlerle rekabete girmeli, v.s.  
İşte parti bunun nedenlerini anlatıp, nasıl bir çıkış yolu önerdiğini yazmalı ve “BİR HAYALİM VAR” diyerek her yerde anlatmalıdır.
Tabii ki bunu cesaretle düşünmek için de, yazıp ifade etmek için de AŞK lazımdır.
ÇDP’ye önerim, hafta sonları, “Krizden nasıl çıkılır?” konulu, herkese açık beyin fırtınası programları organize etmesidir. Mutlaka semeresini görecektir.
Çok marifet var insanda.
Selamlar.  


Paylaş | | Yorum Yaz
448 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
Rus Emperyası - 03/03/2019
Görece ileri bir seviyede olan Türkiye’deki Kafkaslılar'ın kurdukları Çoğulcu Demokrasi Partisi Kafkasya’nın da fikri hayatında önemli bir rol oynamaya namzettir.
Dünyanın Düzeni mi Bozuluyor? - 14/02/2019
Ezilen halkların bu yeni durumda tarihsel sosyal birikimleri ve siyasi becerilerine ve global konjonktürle olan ilişkilerine göre tüm coğrafyalar yeniden yapılanacaktır.
USA Neden Ukrayna Sınırında? - 11/01/2019
Dünya konjonktürü iradi olarak İslam dininde reform yaptırmak için Arap dünyasına müdahale etti. Şimdi daha çok kan akacak, yıkımlar olacak gibi.
Kafkasya Ermeni Toplumu - 31/12/2018
Kısaca, Maykop’da, Türkiye’de sırça köşkleri mesken edinmiş Çerkesya Yurtseverleri, “anavatan topraklarını alalım”, “tek başımıza özgürleşelim” düşleriyle hem kendilerini, hem de bilgisiz insanları avutuyorlar.
Borç İnsanın Kamçısı mı, Prangası mı? - 19/12/2018
Dünya konjonktürü, uygulanan ambargoların yarattığı kriz ve çevirme harekâtı Rusya’ya bütün safralarını attıracak ve sahte federasyon dağılacaktır. Üç vakte kalmaz 100 milyonluk Rusya devleti tarihteki yerini alır.
Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi