• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret1010503
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
AK Parti ve Hükümet Demokratik Açılım Sürecinde Samimi mi?
09/10/2011

Demokratik açılım sürecinde AK Parti yöneticilerinin ve Başbakan dahil tüm bakanların yaptıkları açıklamalarda, "terörle mücadele, siyasetle diyalog" vurgusunu sıkça yaptıklarına şahit olduk.

Diyorlar ki; silahı bırakın, demokratik yöntemler kullanın, taleplerinizin mücadelesini Meclis zemininde verin. Hatta bu talepleri karşılamaya hazır olduklarını da ifade ediyorlar.
Ancak, bugün geldiğimiz noktada, demokratik açılım sürecinin sadece silahlı mücadele veren bir etnik kimliğin tatmin edilmesiyle sınırlı bir sürece dönüştüğünü görüyoruz.
Çerkesler olarak bizler silah kullanmadık, teröre bulaşmadık. Demokratik ve meşru yöntemlerle 'biz de bir halkız, bizim de bir dilimiz, bizim de bir kültürümüz var, asimile olmak istemiyoruz, varlığımızı geleceğe taşımak, Türkiye coğrafyasında ''kendi kimliğimizle, eşit ve onurlu vatandaşlar olarak yaşamak istiyoruz''' dedik.
Neler İstedik?
Anadilimizde 7 gün 24 saat yayın yapan televizyon kanalı ve radyo yayını istedik.
Değiştirilen soyadlarımızı istedik .
Değiştirilen köy isimlerimizi istedik.
Çerkes Ethem'in itibarının iade edilmesini ve Çerkesler üzerindeki hain yaftasının kaldırılmasını istedik.
Türkiye, ileri demokrasiye sahip, tüm halkların kardeşçe yaşadığı bir ülke olsun istedik.
Anadilimiz okullarda seçmeli ders olarak okutulsun istedik.
Aslında isteklerimizin tamamı çağdaş demokrasilerde insan haklarının gereği olarak kabul gören ve hayata geçirilen doğal haklardı. Yani kısacası bizler demokrasinin gereklerinin yerine getirilmesini istedik.
Ancak, Ankara ve İstanbul mitinglerinden sonra gördük ki, Çerkeslerin demokratik yollardan kültürel hak talepleri görmezden geliniyor.
Medya, mitingleri ve Çerkeslerin taleplerini haber yapmaktan imtina ediyor.
AK Parti ve hükümetten tık çıkmıyor.
Başbakan ise bir televizyon kanalındaki programda (Siyaset Meydanı) adeta suç işlemişiz gibi ''Bakın şimdi de Çerkesler çıktı'' diyor .
Evet sayın Başbakan; "şimdi de Çerkesler çıktı", biz çıktık.
TRT 6'i açtığınız halk gibi, Çerkes Halkı da Çerkes dilinde yayın yapan Televizyon istiyor.
Evet sayın Başbakan; realitesini tanıdığınızı meydanlarda haykırdığınız bir halk gibi, Çerkesler de realitelerinin tanınmasını istiyor.
Evet sayın Başbakan; Kürt açılımında yaptığınız gibi, Alevi açılımında yaptığınız gibi, Roman açılımında yaptığınız gibi, Çerkes halkı da demokratik ve meşru taleplerinde sizi yanlarında görmek istiyor.
Çerkesler bugün AK Parti'nin ve hükümetin samimiyetini sorgular noktaya gelmişlerdir.
Çünkü, görmüşlerdir ki, şavaşın dili ve yöntemleri muhatap alınıp, barışın dili ve yöntemleri görmezden gelinmektedir.
TRT 6 açılalı bunca yıl geçmişken hala bir Çerkes televizyonunun hayata geçirilmemiş olması, başka türlü nasıl izah edilebilir?
Artık şu gerçek açıkça görülmeli ve kabul edilmelidir: Çerkes halkı, ulus devlet anlayışının uyguladığı tüm asimilasyon çabalarına, baskı ve yıldırma politikalarına rağmen, diliyle, kültürüyle ve kimlik bilinciyle dimdik ayaktadır.
Çerkeslerin asimile olduğunu, kimlik ve kültürel hak talebi olmadığını düşünenler artık hesaplarını buna göre yapmalıdırlar.
"Çerkesler de nereden çıktı?" diyenler de bilmelidirler ki, Çerkesler geçmişte vardılar, bugün varlar, gelecekte de var olacaklar.
Bir gerçeği daha açıkça ortaya koymak gerekiyor: Türkiye'de iç barış sağlanmak isteniyorsa, çağdaş ileri demokrasiye sahip bir devlet yapılanması arzu ediliyorsa, Türk halkı ve Türkiye cumhuriyeti devleti diğer halkların kültürel kimliklerini tanıma ve eşitlik temelinde yaşama iradesini gösterebilmelidir.
Eğer bu irade gösterilemeyecek olursa, önümüzdeki süreçte ortak yaşama iradesi gösteren halkların ortak mücadelesinin zemini ortaya çıkacaktır ki, böyle bir gelişmenin ortaya çıkarabileceği sonuçlar AK Parti ve hükümet tarafından çok iyi değerlendirilmek durumundadır.
Çerkes halkı, Çerkes Hakları İnisiyatifi'nin Eskişehir mitinginin vali tarafından iptal edilmesini ve ardından bu valinin Emniyet Genel Müdürlüğüne atanmasını AK Parti ve hükümet adına bir samimiyetsizlik, demokrasi adına da bir talihsizlik olarak değerlendiriyor.
Sonuç olarak, AK Parti ve hükümete diyoruz ki, demokratik açılımda samimi iseniz, demokratik yöntemlerle demokratik hak arayışını muhatap alıyorsanız, ileri bir demokrasiden yana iseniz Çerkeslerin taleplerini dikkate alınız ve gereklerini yerine getiriniz.
Getiriniz ki samimiyetinize inanalım,
Getiriniz ki yöntem hatası yaptığımız kanısına varmayalım.2523 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi