• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret1010492
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Çoğulcu Demokrasi Hareketi
20/11/2013

Demokrasi paketleri açıklanıyor, İmralı süreci koşar adım devam ediyor, BDP “HDP” ye dönüşüyor, Aleviler meydanları dolduruyor, yeni Kürt, Alevi, Roman paketleri hazırlanıyor, Çerkes Halkı ise bu süreçte adeta “olsa da olur olmasa da olur ” tarzı bir tavır sergiliyor. Yok oluşuna dur diyecek toplumsal tepkiler göstermesi gerekirken, iktidar partisinin, ulusalcı partilerin, faşist Türkçü partilerin, Türkçe misyonerliği yapan Türkçü Müslüman cemaatlerin, Kemalist statükonun, marjinal ideolojik grupların rüzgarıyla sürüklenmeye devam ediyor.

İşte duyarsızlığın tavan yaptığı, var olma ve varlığını geleceğe taşıma iradesinin yerlerde süründüğü, Çerkes Halkının etnik kimliği adına, dili adına, kültürü adına, tarihi adına, ataları adına, anavatanı adına utanç içerisinde olduğu bu umutsuz günlerde yeni bir umut ışığı doğdu: Çerkes Halkının varlık mücadelesinde başarıya ulaşacağına olan inancını asla yitirmeyen Çerkes Halkının sorumluluk sahibi duyarlı evlatları bir araya gelerek; siyasallaşma,  partileşme sürecinde ilk adımı attılar ve “ÇOĞULCU DEMOKRASİ HAREKETİ “ni oluşturdular. İnşallah bu süreç en geç bir yıl içerisinde “ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ“ (ÇDP ) ile taçlandırılacaktır. ÇDP Türkiye siyaseti yapacaktır. İnancı, dünya görüşü, ideolojisi ne olursa olsun, öncelik sıralamasında kendi kimliğini tüm kimliklerinin önüne koyarak, demokratik haklarına sahip, eşit ve onurlu vatandaşlar olarak yaşama talebi olan her birey mensubiyetine bakmaksızın “ÇOĞULCU DEMOKRASİ HAREKETİ “nin doğal üyesidir.

Çerkes Halkı ve demokratikleşme sürecine dahil edilmeyen Laz, Gürcü, Boşnak, Pomak, Arnavut v.d. halklar ile birlikte inanç grupları da artık çaresiz ve sahipsiz değildir. Çerkes Halkının kuruluşuna öncülük ettiği ÇDH  ''ÇDP'' yi kurarak tüm halkların, inanç gruplarının kaderine sahip çıkacak, varlık mücadelelerini amacına ulaştıracaktır.

Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki; Çerkes Halkının kaderi ne ulusalcı, Türkçü statükonun görevlendirdiği gönüllü ya da maaşlı Çerkes Köy Korucularına; ne Rusya’nın iradelerine ipotek koyduğu gönüllü ya da maaşlı Çerkes köy korucularına, ne cemaatlerin formatladığı kimlik inkarcılarına, ne de iktidar yağdanlıklarına teslim edilmeyecektir. 

ÇDH  “ÇHİ”nin öncülük ettiği toplumsal politik Çerkes hareketini partileştirerek, kendi milletvekillerini TBBM’ye taşıyacak, Çerkeslerle birlikte tüm Türkiye halklarının da demokratik hak taleplerinin mücadelesini verecek, Türkiye'nin demokratik dönüşüm mücadelesinin öncüsü olacaktır. 

Gene bu süreçte Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak iktidar partisi AKP’nin ve hükümetin, Çerkesleri ve taleplerini görmezden gelme tavrını protesto etmek üzere Ankara'da Kızılay meydanında bir protesto ve basın açıklaması eylemi yapılacaktır. Şayet bu eylemimiz ve taleplerimiz dikkate alınmayacak olursa eylemlerimizi Ankara’ya AKP genel merkezi önüne taşıyacak ve sonuç alınıncaya kadar rutin bir şekilde sürdüreceğiz. Belirlenecek eylem tarihleri yakında duyurulacaktır.

AKP ve siyasi iktidar görecektir ki Türkiye’de sadece Türkler-Kürtler, Aleviler-Sünniler yok,Çerkesler, Lazlar, Gürcüler, Boşnaklar, Pomaklar, Arnavutlar, v.d de var  ve haklarını talep ediyorlar.

Çerkes Halkı artık, statükoya yamanarak, AKP’nin, CHP’nin, MHP’nin, cemaatlerin, marjinal ideolojik grupların arka bahçesi olarak, varlığını koruyamayacağını, geleceğe taşıyamayacağını görmüştür. Bundan böyle Çerkes Halkı,  politikasını ve siyasetini kendisi belirleyecektir.

Yaklaşan seçim süreçlerinde Çerkesleri ulusalcı partilere, ırkçı partilere, İktidar partisine, cemaatlere ve marjinal ideolojik gruplara pazarlamak isteyen kimlik tacirlerine halkımız gereken dersi verecektir.

Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur. Bedel ödeme pahasına da olsa bu mücadele verilecek, hedefe ulaşılacaktır.

Çerkeslerin öncelikli talepleri  “ANADİLDE EĞİTİM”, “7/24 YAYIN YAPACAK ÇERKES TV ve RADYO”, Çerkes dili, edebiyatı, sanatı ve kültürünün yaşatılıp üretileceği “ÇERKES KÜLTÜR MERKEZLERİ” açılmasıdır. Çerkesler bu talepleri varlıklarını koruyup yaşatabilmenin olmazsa olmazı olarak görüyorlar. Bundan sonra Çerkes siyasetinin odağında bu talepler yer alacaktır. 

Halkımızı ve Türkiye halklarını, demokrasi mücadelemize,  ÇDH ve ÇDP'ye sahip çıkmaya davet ediyorum.

Ne mutlu halkının onuruna sahip çıkanlara, ne mutlu halkının dili, kültürü ve kimliği için bedel ödemeyi göze alabilenlere.

VOREPSOV ADİĞAĞER!3549 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
Çerkesler Olarak Ömrümüz Hep Aynı Hatalara Düşerek mi Geçecek? - 19/06/2013
Tarihten ders almayan halkların tarih sahnesinden silinmesi kaçınılmazdır. Umarım Çerkes Halkı olarak yaşananlardan ders çıkarır, kendi senaryomuzu yazmayı başarabilir, kendi senaryomuzun aktörleri haline geliriz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi