• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret1010497
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var.
27/09/2013

AKP Hükümetinin hazırladığı demokratikleşme paketi nihayet 30 Eylül 2013 pazartesi günü açıklanacak

Günlerdir gerek Başbakan, gerekse AKP yetkilileri ve kabine üyeleri tarafından yapılan açıklamaları değerlendirdiğimizde; pakette yer alacak düzenlemelerin sadece Kürt etnik unsurunu tatmin etmeye yönelik olduğunu, Çerkesler başta olmak üzere diğer etnik unsurların talep ve beklentilerinin dikkate alınmadığını anlıyoruz. Umarız ki paket açıklandığında yanılmış olalım.

Eğer paket açıklandığında Türkiye halkları için hayal kırıklığı yaratacak olursa, bunun bedeli AKP için siyaseten çok ağır olacaktır. AKP, yakında yapılacak mahalli seçimleri ve ardından yapılacak genel seçimleri düşünerek halkların taleplerini gözeten ve içeren bir demokratikleşme paketi hazırlamalıdır

Çerkesler olarak bizler, Türkiye’nin etnik sorunlarını sadece Kürt etnik unsuruna indirgeyerek çözmeye çalışan bir demokratikleşme paketine kesinlikle karşıyız. Bu paket tüm Türkiye halklarının dillerini,  etnik kimliklerini, kültürlerini kabul eden, teminat altına alan ve yaşatılmaları için tüm demokratik hakları sağlayan bir paket olmalıdır.

Çerkeslerin Demokratikleşme Paketinden Beklentileri

Nasıl ki Alevilerin cem evlerine kaynak aktarıyor, Alevi dedelerine maaş bağlamayı gündeme getiriyorsanız;

Nasıl ki Kürt din adamı meleleri maaşa bağlamayı düşünüyorsanız, biz Çerkesler de Çerkes Kültür Merkezleri açılmasını ve personel giderleri dahil tüm giderlerinin devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz.

Anadilimizin yaşayabilmesi ve geleceğe aktarılabilmesi için, Anadilde eğitim dahil tüm demokratik hakların tanınmasını ve yasal güvence altına alınarak finanse edilmesini istiyoruz.

Üniversitelerde Çerkesce öğretmeni yetiştirecek Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümleri açılmasını istiyoruz.

Tarih kitaplarından “Çerkes Ethem” başlıklı uyduruk ve aşağılayıcı tarih tezlerinin çıkartılmasını; seçmeli Çerkesçe okuyan Çerkes çocuklarına ayrıca Çerkes tarihinin de öğretilmesini talep ediyoruz.

Değiştirilen soyadlarımızı ve değiştirilen köy adlarımızı geri istiyoruz.

TRT 6 açılalı yıllar geçtiği halde, TRT Arap çoktan yayın hayatına başladığı halde, tüm ısrarlı taleplerimize rağmen duymazdan gelinen ve bir türlü yayın hayatına geçirilemeyen TRT ÇERKES tv ve radyosunun artık ivedilikle hayatiyet kazanmasını istiyoruz.

Türkiye bütünlüğü içinde, kendi dilimiz, kültürümüz, kendi kimliğimizle eşit yurttaşlar olduğumuzun yasal teminat altına alınmasını istiyoruz.

Darbeci, tek tipleştirici asimilasyon süreçlerinde gerçekleşen dilimiz ve kültürümüzle ilgili kayıplarımızın telafisi için pozitif ayrımcılık yapılacağının deklare edilmesini istiyoruz.

Türk Siyasal Yaşamında Çerkeslerin Tavrı

Çerkesler, bugüne kadar Türk siyasal yaşamında bireysel ve kendi kimliklerinden soyunarak yer aldılar. Girdikleri siyasi partilerde Çerkes halkının sorunları dışında her konuda aslanlar gibi mücadele ettiler, ancak bir gün bile kendilerini Çerkes kimliğiyle ifade etmediler. Hiç bir zaman Çerkes halkını temsil etme kaygısı taşımadılar. Hep başkalarının değirmenine su taşıdılar; mahzun, mağrur ve mağdur Çerkes halkına hiçbir hayırları dokunmadı.

Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.

Bu yeni siyasi yapının temel çalışma konusu, öncelikle Çerkesleri kendi kimliği ile meclise taşıyacak formüller geliştirmek olmalıdır. Bu yapı, dilimizi, kültürümüzü, kimliğimizi kabul etmeyenlerin Çerkes kimliğini üzerinden siyaset yapmalarına da engel olmalıdır.

Çerkesler kimsenin arka bahçesi değildir, olmayacaktır da.

Bunu artık herkes kafasına yerleştirmeli, kimse istismara yeltenmemelidir.

VOREPSOV ADİĞAĞER3571 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Çerkesler Olarak Ömrümüz Hep Aynı Hatalara Düşerek mi Geçecek? - 19/06/2013
Tarihten ders almayan halkların tarih sahnesinden silinmesi kaçınılmazdır. Umarım Çerkes Halkı olarak yaşananlardan ders çıkarır, kendi senaryomuzu yazmayı başarabilir, kendi senaryomuzun aktörleri haline geliriz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi