• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam155
Toplam Ziyaret1010511
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Dürüst Olmak Bu Kadar mı Zor?
08/07/2012

Çerkes Halkı, varlığını koruma ve geleceğe taşıma yolunda önemli bir sınavdan geçiyor.

Ya kaderine razı olarak asimile olup tarih sahnesinden silinip yok olacak; ya da varlığını koruyup geleceğe taşıyabilmek için top yekun bir varlık mücadelesi içine girecek.

Anadilimiz Çerkesçe’nin çocuklarımızca seçmeli ders olarak tercih edilmesi noktasında gösterilecek ilgi veya ilgisizlik Çerkes halkının asimile olmayı mı, yoksa kendi kimliğiyle var olmayı mı tercih ettiğini açıkça ortaya koyacaktır.

Şunu üzülerek belirtmek zorundayım ki; ÇHİ'nin verdiği kimlik mücadelesi sürecinde ve anadilimizin seçmeli ders olarak kabulü sonrasında sözde Çerkes kurumlarının, sözde Çerkes aydınlarının ve Çerkes Halkının çoğunluğunun sergilediği tutum ve davranış geleceğimiz adına hiç de ümit verici değildir.

Bir tarafta başkanı “bizim hiçbir talebimiz yok” diyen, kimlik ve anadili eğitimi talebinde bulunan ÇHİ'yi PKK'lı olmakla suçlayan BİR-KAFFED (Kurumun mihver yapısı olan Birleşik Kafkasya Konseyi Derneği Başkanı Necati Canbek (Çeçen)‘e göre Çerkeslerin hiç bir hak talep etmesine gerek yok, her hakka sahip. MHP'den milletvekili adayı olan Canbek kısaca “varlığımız Türk varlığına armağan olsun” diyor); diğer tarafta ÇHİ'nin varlık mücadelesi eylemlerine tavır koyan, şimdi de anadili eğitimi hakkına sahip çıkmayan KAFFED...

KAFFED’liler Milli Eğitim Bakanlığı’na ve YÖK'e birer dilekçe göndermişler, bekliyorlar.

Gerisi?

Gerisi yok.

Aslında gerisi de var, haydi söyleyelim; sitelerinde Talim Terbiye Kurulu Başkanı ile görüştüklerini ilan etmişlerdi, meğerse görüşmemişler. Yani, yanlış bilgi vererek halkımızı yanıltıyorlar.

Peki halkımız çok mu masum?

Ne yazık ki değil. Çoğunluğu kimliğine sahip çıkmayan, varlık mücadelesine ve kurumlarına sahip çıkmayan, etnik kimliğini bireysel menfaatleri için feda edebilen bir halk..

Edindiği efendilerine biat etmeyi, varlık mücadelesi vermeye tercih eden korkularının esiri olmuş bir halk…

Şimdi KAFFED'e, BİR-KAFFED ve HALKIMIZA soruyorum:  

Dürüst olmak bu kadar zor mu?

Ya çıkıp açık açık bizim “Çerkeslik diye bir derdimiz yok” diye ilan edin; ya da dürüstçe ortaya çıkarak varlık mücadelesini sahiplenin.

ÇHİ'nin her yaptığını eleştiren ve tek marifetleri hiç bir şey yapmamak olan internet kalemşörlerine de seslenmek istiyorum: Bakın Çerkesce seçmeli ders oldu, haydi dökülün meydanlara da ana dilinize, kimliğinize sahip çıkın. Hariçten gazel atmaya gerek yok, işte meydan. Siz her şeyin en iyisini bilir, en iyisini yaparsınız ya, haydi gösterin kendinizi... 

Kısacası, herkesi dürüst olmaya, cesur olmaya, onurlu olmaya ve Çerkes olmaya davet ediyorum.

***

Artık yolun sonuna geldik, hiçbir bahane bizi yok oluş girdabından kurtaramaz. Bu nedenledir ki, boş böbürlenmeleri, kimliksiz ve dilsiz xabze ritüellerini, boş konuşmaları bir yana bırakıp, dilimiz için, kültürümüz için, etnik kimliğimiz için, yeniden diriliş için bir araya gelerek demokratik yöntemlerle bir MİLLİ MÜCADELE başlatmak zorundayız.

İşte bu nedenledir ki, halkımızı kurumlarına sahip çıkmaya, varlık mücadelesini zaafa uğratan yöneticilerini değiştirmeye ve Çerkes kalma mücadelesinde onurlu davranmaya davet ediyorum.

Bu eleştiriler nedeniyle birileri gene suçlamaya, küfretmeye başlayacak, “Bize ve Çerkes Halkına onursuz dedi” diyecekler.

Hayır ben böyle bir şey demiyorum.

Sadece soruyorum: Çerkes Halkı olarak dilimiz adına, kültürümüz adına, etnik kimliğimiz adına onur ve gurur sıfatlarını hak edecek bir konumda mıyız? 

Son söz; dilimizi, kültürümüzü, etnik kimliğimizi kaybetme noktasına gelmiş olmak sizin için onur ve gurur vesilesi ise bunu açıkça deklare edin, ben de sormaktan vazgeçeyim.

Hem bu sıfatları hak etmeyenler, “Biz onursuz muyuz?” “Gurursuz muyuz?”  diye niçin feveran etsinler ki? 

Geleceğimizin aydınlık olması dileğiyle...5261 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Türkçü Çerkesler     08/07/2012 23:07

Bizim Çerkeslerde nedense celladına aşık çok insan var .Sebebi hikmetini anlamak çok zor.
aydın candemir

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi