• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret1010510
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Çekin Ellerinizi 21 Mayıstan
13/05/2012

Türkiye'de halkın inanmadığı, statükoya tapınma ayinlerine dönüşen resmi bayram, tören ve anmaların ülke halkı tarafından sahiplenilmediğini gören devlet, halkıyla barışmak, halkı sahiplendirmek adına bayram, tören ve anmalara yeni anlamlar yükleyerek, yeni düzenlemeler yaparak, halkla devleti bütünleştirmeye çalışıyor.

Devlet, gelinen noktada anlamıştır ki, halkın devleti sahiplenmesi ancak devletin halk iradesine tabi olmasıyla mümkündür. Özetle “Halka rağmen halk için” anlayışı artık iflas etmiştir.
 ***
Ne yazık ki, 21 Mayıs yaklaşırken Çerkes toplumu adına söz söyleyen bir takım zevat, gözünün önünde seyreden bu dönüşümlerden gereken dersi çıkartamayarak geleneksel tavırlarıyla statükolarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Zannediyorlar ki, Çerkes Halkı onların “sahibinin sesi” olduklarını bilmiyor. 
Öyle zannettikleri içindir ki, bir 21 Mayıs öncesi daha suret-i haktan görünerek efendileri adına sahneye çıkıyor ve bir kez daha halkın biriken enerjisini toprağa boşaltarak zayi etmeye çalışıyorlar.

Çerkes Halkı “21 Mayıs’ta adres Taksim ve Rus Konsolosluğudur” derken, bunlar “hayır deniz kenarıdır” diyorlar.

Öyle ya efendilerini aklayacaklar “soykırım yok, sürgün var” diyerek.

Fakat biçtikleri kumaşa attıkları bu dikiş tutmayınca ana vatandan “sahibinin sesi” bazı sözde Adiğe xase yönetilerini Türkiye'ye getirerek kurumlara “zinhar, sakın ola Rusya'yı protesto etmeyin ve dahi Rus konsolosluğu ve çevresinden de uzak durun” diye telkinde bulunmaya başladılar.

Ama bütün planları tersine döndü.

Birileri bu şekilde hem kendilerini, hem de Çerkes Halkını kandırmaya çalışırken, Çerkes halkının yiğit evlatları boş durmayarak “21 Mai” ve “No Sochi” organizasyonu çerçevesinde hem ülke içinde, hem de uluslarası arenada örgütlenerek güçlü bir şekilde “21 Mayısta adres Taksim ve Rus konsolosluğudur, halkımıza yapılanlar soykırımdır” diye tavır koyuyor. ÇHİ’de bu gençlerimize destek veriyor ve vermeye de devam edecek.

Artık devlet bile halkın sahiplenmediği bayram, tören ve anmalara çeki düzen verip halkı sahiplendirmeye çalışırken, Çerkes Halkı içinde birilerinin hala efendileri adına statükolarını sürdürebileceklerini sanmaları herhalde efendilerini bile şaşırtıyordur. 

Çerkes halkı onlara son kez sesleniyor ve diyorki:

Çekin ellerinizi 21 Mayıs’tan!

Çekin ellerinizi kurumlarımızdan!

Çerkes Halkı 21 Mayıs’ta saat 13'de Taksim’de toplanacak ve Rus Konsolosluğu önüne yürüyerek, soykırım ve sürgünün hesabını soruncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağını gösterecektir.

Worepsov Adiğağer!3616 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi