• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret1008093
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Sabırlı Kuş, Bütün Kuşlardan Daha İyi Uçar
17/01/2012

''Sabırlı kuş bütün kuşlardan daha iyi uçar '' diyor Mevlana.

Çerkes Hakları İnisiyatifi'nin Çerkes Halkının ve taleplerinin Türkiye kamuoyunda görünür ve bilinir hale getirilmesi için yoğun bir çaba içerisinde olduğu bu günlerde, ÇHİ'nin fedakar destekçileri ve gönül dostlarının sabırlı olmaları gerekiyor. Zira hedefe ulaşmak için uçmamız gereken çok uzun mesafeler var.
Öncelikle her ne amaçla yapılırsa yapılsın, kim yaparsa yapsın, üslubu nasıl olursa olsun, yapılan eleştiriler karşısında sabırlı olmak ve eleştiri sahiplerini halkımızın engin sağduyusuna havale etmek gerekiyor.

Evet, herşeye rağmen sabırlı olacağız, kendimize, insanımıza ve halkımıza olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Haksız eleştirilere karşı, “Kardeşim Allah'ın arzı geniş. Çıkın sizler de Çerkesler için yeni fonksiyonel projeler üretin ve hayata geçirin, bizi de davet edin gelip destekleyelim” bile demeyeceğiz. Onları eleştirmeyeceğiz. Halkımız adına yapılan en ufak bir çalışma için bile ''Allahım bu çalışmayı yapanları her iki cihanda da aziz eyle '' diyeceğiz.

*** 

Biz kendimizi Çerkes olarak değerli görüyoruz.

Biz kendimizi dilimizle değerli görüyoruz.

Biz kendimizi kültürümüzle değerli görüyoruz.

Hiçbir bir etnik unsura karşı, hiç bir dile karşı, hiç bir kültüre karşı aşağılık kompleksi içinde değiliz. Hiçbir önceliğin halkımızın önceliklerinden daha değerli ve daha önemli olduğunu düşünmüyoruz. Bir adım atarken başkaları ne düşünür diye değil, “halkımız için gerekli mi?” diye düşünüyoruz. Yapılması gerekenler noktasında bahanelerin ardına saklanmıyoruz. Atılması gereken adımları büyük bir kararlılık ve cesaretle atıyoruz.

Bütün çabamız halkımızın kimlik bilinci kazanması için.

Bütün çabamız kimliğimizle var olabilmek için.

Bütün çabamız varlığımızı geleceğe taşıyabilmek için.

Bütün çabamız biz de varız diyebilmek için.

Halkımıza sesleniyor; dünya görüşünüz ne olursa olsun, inancınız ne olursa olsun, toplumsal konumunuz ne olursa olsun kimliğinize sımsıkı sarılın, dilinize, kültürünüze sahip çıkın. Halkımızın demokratik taleplerinin seslendirildiği demokratik ve meşru eylemler olan mitinglerimize kitlesel olarak katılın ve destek verin diyoruz. Çerkes Halkının, Çerkes dilinin, Çerkes kültürünün tarih sahnesinden silinmesine razı olmayın diyoruz.

Birbirimize sarılarak; dimdik ayakta olduğumuzu, dosta düşmana göstermemiz gerekiyor. Gün polemik yapmanın, gün egoları tatmin etmenin, gün boş gevezeliklerle vakit geçirme zamanı değil. Gün Çerkes halkını küllerinden var etme zamanı. Gün kaderine razı olanlarla vakit kaybetme zamanı değil, gün “yok olmak kaderimiz değil” diyerek meydanlara çıkma zamanı.

Yaşlımızla, gencimizle, kadınımızla, kızımızla elele, gönül gönüle meydanları dolduralım. Bizi yok sayanlara, “onların kimlik talebi yok” diyenlere, dilimizle, müziğimizle, oyunlarımızla var olduğumuzu, kimliğimizden asla soyunmayacağımızı, güçlü bir sesle haykıralım ve gösterelim.

Selam olsun ÇHİ Kayseri miting komitesinin cesur yüreklerine.

Selam olsun, Kayserili asil Thamadelerimize.

Selam olsun, Kayserili asil kadınlarımıza.

Selam olsun, Kayserili yiğit gençlerimize.

Sizlerde bu kimlik bilinci olduğu sürece hiç bir güç Çerkes halkını asimile edemeyecektir.

Sabırlı Kuşlar misali hep birlikte Kayseri'ye uçacağız...

Göç mevsiminde kuşların gökyüzünü kapladığı gibi kaplayacağız Kayseri'de meydanları.

Uçacağız hedefe ulaşana kadar.

Uçacağız, ta ki varlığımız tehlikeden kurtulana kadar.

Allah yolumuzu açık etsin.

Vorepsov Adiğağer.

4560 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi