• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret1010510
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Çerkes Halkı Artık Bu Gaflet Uykusundan Uyanmalı
31/01/2013

Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes, Adigey Cumhuriyetleri yangın yerine dönmüş vaziyette. Gün geçmiyor ki bir aydınımızın, bir sanatçımızın, bir akademisyenimizin, bir toplum önderimizin, bir STK başkanımızın FSB tarafından katledildiği haberleri gelmiyor olsun. Rusya Federasyonu Çerkes halkını sindirmek için adeta bir sürek avı başlatmış durumda. FSB, Çerkesya’da adeta bir etnik temizlik harekatı sürdürüyor. Öldürmediklerini ise tehdit ederek, sorguya alarak, işkence yaparak pasifize ediyorlar. Bu yöntemi anavatana dönüş yaparak yerleşmiş olan hemşerilerimize karşı da kullanıyorlar ve onları bu uygulamanın mağduru haline getiriyorlar. Hatta bu hemşerilerimizden bazılarını diasporada verilen kimlik ve varlık mücadelesinin önünü kesmek için görevlendirerek kullanma yoluna gidiyorlar.

Bu uygulamaların tek amacı Çerkesya da Çerkes kimliğini yok etmek, diasporada ise kimlik bilincinin güçlenmesini önlemek. Rusya çok iyi biliyor ki kimlik bilincine sahip güçlü bir Çerkes diasporası Çerkesya'nın Rus toprağı haline gelmesine izin vermeyecektir.

Rusya Federasyonu hızla üniter bir yapıya dönüşerek özerk cumhuriyetleri aslında var olmayan, kağıt üstünde yapılar haline getirdi. Artık seçim yok, Moskova'dan atama var; artık anadili eğitimi yok Rusça var; artık diasporanın dönüşünün önüne set çekildi... Suriye Çerkeslerinin dönüş talepleri ise Rusya'nın maskesini düşürdü ve gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Moskova artık özellikle Çerkesya'ya yönelik Faşist asimilasyon ve etnik temizlik politikalarını rutin uygulamalar haline getirmiş durumda.

Rusya önceleri dispora Çerkeslerini manipule etmek için DÇB’yi ve ona bağlı bazı Çerkes STK’larını, hatta bu STK’lar ekseninde kalem oynatan “hain kuş” misali yazarları kullanıyordu. Ancak Diasporada Çerkes kimliğinin siyasallaşarak güçlenmesi, anadilin Türkiye'de seçmeli ders haline gelmesi, Çerkesce yayın yapacak TV talebinin henüz hayata geçmese de sıcak karşılanması, Soçi Olimpiyatları ekseninde Rusya'ya karşı yükselen muhalefet, her ay Rus Konsolosluğu önünde yapılan 21 eylemleri Rusları öylesine rahatsız etti ki, artık piyonları kullanarak sonuç alamayacaklarını görünce, Türkiye’de de Çerkesya'da uyguladıkları faşist yöntemlere yönelmeye başladılar.

Önce Kuban Kural tehdit edildi, ardından Çerkes Hakları İnisiyatifi yürütme kurulu üyeleri Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu ile yaptıkları toplantıda Başkonsolos tarafından kibarca tehdit edildi, şimdi ise gazeteci hemşerimiz Fuat Uğur Çerkes Halkının kimlik mücadelesine ve Çerkes Hakları İnisiyatifinin çalışmalarına destek verdiği, Soçi Olimpiyatları’na muhalefet ettiği için aleni olarak tehdit edildi. Bu sürecin bir sonraki aşamasında neler yaşanabileceğinin ipuçlarını ise Rusya'nın Türkiye'de yaşayan Çeçen kardeşlerimize karşı uyguladığı infazlarda görebiliriz.

Artık Türkiye de Ruslar için Çerkesler’e karşı operasyon alanı kapsamına girmiştir. Çerkes Halkı olarak Rusya'nın bu tavrına karşı devleti, siyasi iktidarı ve Türkiye kamuoyunu uyarıyor, duyarlı olmaya, gereğini yapmaya davet ediyoruz.

Sayın Başbakan sık sık dış güçleri kastederek Türkiye üzerinde operasyon yaptırtmayız diyor. Sayın Başbakan herhalde Çerkes vatandaşlarına ve onların temsilcilerine karşı yapılabilecek operasyonlara karşı da sessiz kalmayacaktır.

Artık Çerkes Halkının da gaflet uykusundan uyanarak bu gidişe dur demesi, anavatanına ve kaderine sahip çıkması gerekiyor.

21 Şubat 2013 Perşembe günü halkımız adına yaşanan bu olumsuzlukları protesto etmek için, korkmadığımızı, yılmadığımızı göstermek için, dilimiz kültürümüz, kimliğimiz için, yok olmadığımızı, dimdik ayakta olduğumuzu, Çerkesya’nın sahibi olduğumuzu göstermek için tüm Çerkesleri ve Çerkes dostlarını saat 20.00 de Galatasaray lisesi önünde toplanilarak, saat 21.00 de Rusya Konsolosluğu önünde yapılacak olan basın açıklaması ve protesto eylemine davet ediyoruz .

Çerkeslere bu tehditleri yöneltenlere de Çerkes Halkı olarak bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz; eğer korkacak olsaydık soykırım ve sürgün pahasına sizinle savaşmazdık.

Vorepsov Adiğağer!4469 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi