• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret1010491
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Sayın Süleyman Soylu,
02/02/2014

Çerkes Halkı olarak sizi Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin düzenlemiş olduğu Çerkes Çalıştayı'nda daha yakından tanıma imkanı bulduk. İnsan haklarına saygılı demokrat tavrınız, Çerkes Halkının sorunlarına duyarlı yaklaşımınız bizleri gerçekten etkiledi ve sizi bir Çerkes dostu olarak bağrımıza bastık. O zaman henüz AK Parti’de değildiniz.

Sonrasında AK Parti’ye girdiniz ve Genel Başkan Yardımcısı oldunuz. İnanın bu gelişme en çok Çerkesleri mutlu etti. Çünkü Çerkeslerin sorunlarını ve taleplerini bilen bir Çerkes dostu iktidar partisinin AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştu.

Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak yeni görevinizi tebrik etmek ve beklentilerimizi iktidar partisine iletmek amacıyla randevu talep ettik. Büyük bir nezaket göstererek randevu talebimizi kabul ettiniz. Yaptığımız görüşmede başta Çerkes Televizyonu olmak üzere tüm talep ve beklentilerimizi size ilettik. Siz de tüm taleplerimizin meşru ve haklı olduğunu ifade ederek, bu konuları gerekli kişi ve mercilere ileterek takipçisi olacağınızı ve bizleri de bilgilendireceğinizi ifade ettiniz. Toplantı sonrası o kadar memnunduk ki, taleplerimizi hemen Başbakana ileteceğinizi ve Çerkes Televizyonunun en kısa sürede hayata geçirileceğini düşünüyorduk. Hatta Sayın Başbakan Çerkes STK’larını bir toplantıya davet eder, Çerkes Halkının taleplerini bizzat dinlemek ister ümidine kapılmıştık. Ayrıca hiç bir sonuç vermeyen Sayın Bozdağ ve Sayın Arınç görüşmelerini de unutmuş gibiydik.

***

Bu görüşmenin üstünden bir yıla yakın bir süre geçti. Bu süre zarfında ne Başbakandan, ne sizden, ne partinizden, ne de siyasal iktidar tarafından Çerkesler adına hiç bir açıklama yapılmadı, hiç bir adım atılmadı, hiç bir geri dönüş olmadı. Taleplerimiz görmezden, duymazdan gelindi. Öyle ki, demokratik açılım paketlerinde bile Çerkeslere yok muamelesi yapıldı.

Sayın Soylu, biz sizi demokrat kimliğinizle sevdik ve sizinle yaptığımız görüşme sonrasında da halkımız adına beklentiler içine girdik. Demokrat kimliğinizle siyasi kimliğinizin örtüştüğünü, size olan inancımızın ve sevgimizin boşa olmadığını görmek istiyorduk.

İşte bu duygularla 31 Ocak 2014 günü Çoğulcu Demokrasi Hareketi ve Çerkes Hakları İnisiyatifi adına sizi telefonla arayarak, Çerkeslerin, Ruslar tarafından soykırıma tabi tutuldukları Soçi Şehrinde yapılacak olimpiyatlara Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan'ın katılacak olmasından duydukları üzüntüyü ve gösterdikleri tepkiyi dile getirdim.

Yine bu görüşmede, Çerkes Televizyonu’nun hayata geçirilmemiş olmasının Çerkes Halkının siyasi iktidara bakışını olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, Sayın Başbakanın, tüm toplumsal kesim ve STK’larla görüşerek sorunlarını dinleyip çözüm ararken, Çerkesleri, Çerkes STK'larını ve taleplerini görmezden gelmesinin Çerkes halkını derinden yaraladığını belirttim ve tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için Çoğulcu Demokrasi Hareketi ve Çerkes Hakları İnisiyatifi adına randevu talebinde bulundum. Siz de büyük bir incelik göstererek bunun en tabii hakkımız olduğunu ifade ederek, “Yarın sayın Başbakanla görüşmem var bana ilettiğiniz konuları Sayın Başbakana arz edeceğim” dediniz.

Sayın Soylu,

Çerkes Halkı Ak Parti’ye, siyasi iktidara ve Sayın Başbakana karşı her zaman samimi oldu. Demokratik Açılım Sürecine, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesine ve Avrupa Birliği politikalarına büyük destek verdi; görmezden gelinmesine rağmen küsmedi, darılmadı.

Ancak, bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.

Çerkes Halkı olarak politikacı Süleyman Soylu'ya değil, Demokrat Süleyman Soylu'ya sesleniyor ve diyoruz ki: Sayın Başbakanla konuşun ve taleplerimizi iletin, sonuçlarını da bizimle paylaşın, ki biz de yol haritamızı ona göre belirleyelim.

Saygılarımızla.4651 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
Çerkesler Olarak Ömrümüz Hep Aynı Hatalara Düşerek mi Geçecek? - 19/06/2013
Tarihten ders almayan halkların tarih sahnesinden silinmesi kaçınılmazdır. Umarım Çerkes Halkı olarak yaşananlardan ders çıkarır, kendi senaryomuzu yazmayı başarabilir, kendi senaryomuzun aktörleri haline geliriz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi