• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam151
Toplam Ziyaret1010507
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Ürkek Güvercin Delik Ayakkabısıyla Soğuk Kaldırımda Yatarken
23/01/2012

Hırant Dink davasında mahkemenin vicdanları tatmin etmeyen kararının ardından, bir Çerkes kardeşimiz aşağıdaki satırları kaleme alarak duygularını ifade etmiş. Şöyle diyor:

'' Halkı adına kanat çırpmaya çalışan ürkek güvercinler, altı delik ayakkabılarıyla soğuk kaldırımlarda can vermeyi göze alırken; yok olan kimliği için, yok olan dili için, yok olan kültürü için kılını bile kıpırdatmayan halkıma olan inancımı ve saygımı yitirmek istemiyorum.
Tüm halklar yoğun bir varlık mücadelesi içine girmişken, statükoyla bütünleşen, güçlüden yana olmayı alışkanlık haline getiren,kimliğini menfaatlerle trampe etmekten imtina etmeyen halkıma olan inancımı ve saygımı yitirmek istemiyorum.
Eğer bunu yapacak olursam, biliyorum ki, kendime olan inancımı ve saygımı da yitirmiş olacacağım. Hayatım anlamsız hale gelecek, kendimi kimliksiz ve kişiliksiz hissedeceğim.
Sabrediyorum. “Belki yarın” diyorum, “Belki yarın bir şeyler değişir”. “Belki” diyorum, “Belki bu sessizlik fırtına öncesinin, yeniden dirilişin, habercisi”. Umutsuz olmak istemiyorum. Gözlerim umut kıvilcımları arıyor, ruhumu ısıtacak.
Sonra o ürkek güvercin geliyor aklıma, soğuk kaldırımlarda yatan.

Sonra altı delik ayakkabısı.

Ruhum üşüyor.

Kim bilir, belki de huzura erdi diyorum.

Gözlerim yaşarıyor, hem ürkek güvercine ağlıyorum, hem kendi acınası halime.
Bir çözüm arıyorum.

Huzursuz ruhum daralıyor, sıkılıyorum, hayretler içinde kalıyorum. Başkalarına tapınırken birbirimizi sevmediğimizi anlıyorum.
''Kimliğimden istifa etsem'' diyorum, halkıma ve kendime olan inancımı ve saygımı yitirmeden.
Ardından, sabır diyorum, bekliyorum.
Nereye kadar?

Bilmiyorum. ''

 ***

Bu satırlar kimlik bilincine sahip duyarlı bir insanımızın yaşadığı hayal kırıklıklarını yansıtsa da, halkımızla ilgili genel değerlendirmelere katılmamız mümkün değildir. Zira, Çerkes halkı her dönemde ve her şart altında var olma iradesini güçlü bir şekilde ortaya koymuştur ve koymaya da devam etmektedir. 

Ankara ve İstanbul mitingleri, Çerkesler'i görmezden gelenlere karşı, Çerkes halkının “Varız ve var olmaya devam edeceğiz, haklarımızı talep ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” mesajını güçlü bir şekilde tüm Türkiye'ye deklare ettiği eylemlerdir.

Yapılacak olan Eskişehir ve Kayseri mitinglerinde de Çerkes halkı var olma iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyacaktır. Çerkes halkı hiç bir zaman kendine biçilen kadere razı olmamıştır, olmayacaktır.

Bize düşen görev, halkımıza küsmek değil, halkımızın kimlik bilincini ve kimlik talebini güçlendirmektir.

Bize düşen görev, ürkek güvercinlerin korkmadan uçabildiği, tüm halkların kardeşçe, eşit olarak kendi kimlikleriyle yaşayabilecekleri yeni Türkiye'yi kurmaktır.

Kısacası Çerkes Halkı geleceğin  Türkiyesi'nde kendi kimliğiyle, kendi diliyle, kendi kültürüyle var olacak, varlığını geleceğe taşımak için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Şunu kesin olarak herkes bilmelidir ki; Çerkesler, ürkek güvercinler değillerdir. Kafkas Kartalları geçmişte olduğu gibi bundan sonra da kendi kimlikleriyle özgürce geleceğe uçmaya devam edeceklerdir.
Halkımıza inanıyor, insanımıza güveniyoruz.

Vorepsov Adiğağer.3201 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi