• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret1010510
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Suriye Çerkesleri ve Yapılması Gerekenler
19/01/2012

Ortadoğu'da son Baasçı rejimin hakim olduğu Suriye, tüm faşist dikta yönetimlerin yaptığını yaparak yıllarca halkına zulmetmiş, işkenceyi meşrulaştırmış, ülkeyi yarı açık cezaevi haline getirmiş, kendi vatandaşlarını katletmekten çekinmemiştir.

İktidarının sona yaklaştığını gören Baasçı Esad rejimi şimdi zulmünü iyice alenileştirmiş, tüm dünyanın gözü önünde halkını açıktan katletmeye başlamıştır. Bu katliamlar, her geçen gün dozu arttırılarak sürdürülmektedir.

Türkiye'de yaşayan Çerkes Diasporası “başkalarının acısını görmek ve anlamak” konusunda genel olarak duyarsız olduğu için, Suriye'de yaşananları başlangıçta hiç de önemsemedi. Ta ki ucu Suriye'deki Çerkesler'e dokunana kadar. Bu noktadan sonra, neler yapılması gerektiği tartışılmaya başlandı. Ama ortada yoğun bir bilgi kirliliği olduğu da gerçek.

Öncelikle bazı sorulara net cevaplar alınması gerekiyor.

Bu soruları şöyle sıralayabiliriz :

1- Suriye Çerkesleri kesin olarak anavatana dönmek istiyorlar mı? İstiyorlarsa sayıları ne kadardır?

2- Anavatana dönmek istediklerini ortaya koyan somut bir belge var mıdır? Resmi bir müracaat söz konusu mudur?

3- Diasporadan Anavatana dönmek isteyenlere bile pasaport ve vatandaşlık verme yetkisine sahip olmayan cumhuriyetlerimiz, Suriyeli Çerkesler'i kabul etme konusunda Rusya'nın onayını almışlar mıdır?

4- Anavatana dönüş sağlanabilirse, anavatanda yaşamlarını sürdürebilecekleri ekonomik alt yapı oluşturulabilecek midir?

5- Suriye rejimi Anavatana dönmek isteyen Çerkesler'e onay vermekte midir?

6- Suriyeli Çerkesler'in talebi anavatana dönüş değil de bu sıkıntılı süreç sona erene kadar ülke dışına çıkmak mıdır ? 

Bu soruların kesinleşmiş doğru cevapları, yapılması gerekenleri ve uygulanması gereken yöntemleri ortaya çıkaracaktır.

Şu ana kadar söylenenler -mış,-miş,-muş ,-müş'ten öteye  geçmiyor.
Eğer talep varsa ve talep anavatana dönüşse; muhatap Rusya'dır ve anavatanda ki cumhuriyetlerimiz, süratle Rusya yönetimine baskı uygulamalı ve anavatana kabulleri için ekonomik altyapı da oluşturulmak kaydıyla resmi karar alınmasını sağlamalıdırlar.

Yine Suriye üzerinde en etkili devlet Rusya olduğundan, anavatandaki cumhuriyetlerimiz Federal Merkeze baskı uygulayarak, Rusya'nın Suriye yönetimini, Çerkesleri sıkıntısız bir sekilde anavatana göndermesi konusunda ikna etmesini sağlamalıdırlar. 

Anavatandaki halkımız da kitlesel eylemler düzenleyerek, yöneticilerini harekete geçmeleri için baskı altına almalıdır. 

Bu süreçte Türkiye'deki Çerkes yapılanmaları da düzenleyecekleri etkinliklerle, Rusya'nın Suriyeli Çerkes kardeşlerimizin anavatanlarına transferi için harekete geçmesi yönünde baskı uygulamalı ve konuyu uluslararası platformlara taşımalıdırlar.

Eğer talep, bu sıkıntılı süreci zarar görmeden Suriye dışında geçirmekse, o zaman yapılması gereken bunun zeminini hazırlamaktır. Bu durumda yapılması gereken, konuyu Türkiye'nin gündemine getirerek, kamuya ait kampları Suriye'den gelecek Çerkes kardeşlerimizin kullanımına açmaktır. Bu süreçte Suriye yönetimiyle yapılması gerekebilecek görüşmeler -Türkiye Suriye ilişkilerinin gergin olması nedeniyle- devlet eliyle değil, Çerkes örgütlenmeleri ve farklı siyasi yapılar eliyle yürütülmelidir.

Yaşanan süreç somut olarak ortaya konmadan ve muallakta olan sorular cevaplanmadan atılacak her adım, yarar yerine zarar getirecektir.

***

Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak biz de süreci dikkatle takip ediyoruz. Bilgi kirliliğini aşıp, güvenilir bir veri tabanı oluşturarak kendi pozisyonumuzda yapabileceklerimizi tespit etme gayretindeyiz. Yapılabilecekler somutlandığında tüm kurum ve kuruluşlarla bilgi paylaşımında bulunacak; her türlü işbirliğine gireceğiz.
       Allah tüm Suriye halklarının ve Çerkes Kardeşlerimizin yardımcısı olsun.3031 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi