• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret1010491
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Anaklia Notları…
29/05/2012

21 Mayıs’ta Gürcistan’da idim.

Gürcistan'ın Anaklia'da yaptırdığı Çerkes Soykırımı Anıtı, anavatandan ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen Çerkes diaspora temsilcilerinin katılımı ile duygusal yoğunluğu yüksek ve yeniden dirilişin ipuçlarını veren bir törenle açıldı. Bununla ilgili haberleri internet medyası üzerinde detaylı bir şekilde okudunuz, ben bir kere daha tekrar etmeyeceğim.

***

Bu ziyarette iki önemli husus gözlemledim.

Birincisi, tüm katılımcıların ortak kanaati Anaklia sürecinin Çerkes Soykırımını Uluslararası platformlara taşımada bir dönüm noktası olacağıydı.
İkincisi de, Türkiye dışındaki Çerkes diaspora temsilcilerinin son derece donanımlı ve mücadele azmiyle dolu kişiler olmasıydı.

Bu iki husus da geleceğimiz için umut veriyor.

***
Eleştirilecek şeyler yok muydu?

Vardı tabii.

Mesela; farkındalar mı bilmem, marjinal bir grubun kendilerini empoze etmeye yönelik yersiz çıkışları tam tersi etki yaparak hem yapılan işin ciddiyetini gölgeledi, hem de kendilerine gülümseterek hedeflediklerinin tersine grup kimliklerini hafifletti.

Herkesin lüzumsuz çıkışların, lüzumsuz sonuçları olacağını hesap etmesi gerekiyor.

 ***https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gif

Evet, bağımsız bir devletimiz yok ama en azından Çerkes soykırımını tanıyan bağımsız bir devlet var ve bu devlet sınırları içinde bir de soykırım anıtımız var.

Bu önemli bir kazanım.

Şimdi hep birlikte bu kazanımı büyütmemiz gerekiyor.

*** 
Bu çerçevede bir husus daha var ki değinmezsek eksik kalır.

Bazı Abaza ve Adige kardeşlerimizin takındıkları Gürcistan'ın ve törene katılanların samimiyetini sorgulayan tavırları hiç hoş değil. Bu olmaması gereken üzücü bir durum. Ortada yapılan doğru bir iş varsa tüm önyargılarımızdan sıyrılıp bunun doğruluğunu ifade edebilecek ve ifade edenleri de sindirebilecek olgunlukta olmalıyız artık.  Bu fazilettir. Biraz olsun birbirimize güvenelim. Evet, bu gelişmelerde karşılıklı menfaatlar var fakat hiç kimsenin, hiçbir kardeşimizin zararı yoktur. Buna müsaade de etmeyiz.

Yersiz evhamlarımız, uluslararası alanda Çerkes halkı adına atılacak olumlu adımlara engel olmasın artık.

 

KAFFED'İ TEBRİK ETMEK VACİP OLDU
Kaffed Başkanı sayın Vacit Kadıoğlu'nun 21 Mayıs Beşiktaş konuşması ve tv konuşmalarında ÇHİ söylemlerine paralel bir dil kullanması, taşınan pankartlara ÇHİ söylemlerinin yansıması halkımız adına çok önemli bir ilerlemedir.
Yalnız, Kaffed'in yer ve zamanlama konusunda hala sıkıntı çektiği anlaşılıyor. Mitinglerde Çerkes halkının taleplerinin gündeme getirilmesi; 21 Mayıs'ta ise Rus Konsolosluğu önünde soykırımın lanetlenmesi ve suçludan hesap sorulması gerekirken; mitinglere karşı çıkıyor, miting programlarında ele alınacak konuları ise 21 Mayısta gündem ediyor. Yani yer ve zaman senkronizasyonu sorunu var ama bu gidişle Kaffed'in bu sıkıntıyı da aşacağına inanıyoruz.
Kısacası; bu gelişmeler sebebiyle her şeye rağmen Kaffed'i tebrik etmek vacip oldu.
Vorepsov Adiğağer!4025 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi