• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam209
Toplam Ziyaret1010565
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Toplumsal Hastalıklarımız
11/11/2013

Yok oluşun eşiğine gelmiş Çerkes Halkının içinde bulunduğu durum toplumsal hastalıklarımızın bir sonucudur. Bu hastalıklardan kurtulmadan varlığımızı korumamız ve geleceğe taşıyabilmemiz kesinlikle mümkün değildir.

***

Cumartesi günü Maltepe Çerkes Derneği’nde Sayın Murat Özden ''Çerkes Halkının Siyasallaşmasının Köşe Taşları'' konulu bir seminer verdi. Seminerde özet olarak, Çerkeslerin varlıklarını koruyarak geleceğe taşıyabilmesinin, Çerkes Halkının siyasallaşarak kimliğine sahip çıkması ve haklarını talep etmesi ile mümkün olabileceği anlatılmaya çalışılıyordu.

Soru- cevap kısmına gelindiğinde varlık mücadelemizin neferi olması gereken gençlerimizin söyledikleri, işimizin ne kadar çok olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Zalime karşı mazlumun yanında saf tutması gereken Çerkes gençlerinden sadır olan ön yargı dolu anti Kürtçü ifadeler, “size katılmıyorum” diye başlayan ve varlık mücadelesi ile alakası olmayan bir yığın boş lâf ve “Türkiye’de devrim olacak tüm halklarla beraber Çerkesler de haklarına sahip olacak” diyenler...

Ve ayağı yere basmayan, halkımıza da bir faydası olmayacak daha pek çok lüzumsuz görüş…

***

Gençlerimizi Kürt gençleri, Alevi gençleri ile kıyaslıyorum da…

Bir tarafta kimliklerine sımsıkı sarılmış, talepleri uğruna ölümü göze alabilen insanlar; diğer tarafta sistemin yanında saf tutmuş veya halkının gerçekleriyle yüzleşmek yerine hayal aleminde gezen bizim bir kısım gençlerimiz...

Gerçekten işimiz çok zor.

***

Her şeye rağmen umudum var tabii ki; neticede bu gençlere ne verdik de ne istemeye hakkımız olacak.

Evet,  bu gençlerimizle yakından ilgilenmeliyiz…

Yanı sıra, Kemalizmin, çeşitli ideolojilerin ve cemaatlerin formatlayamadığı insanlarımıza ulaşarak onları kimliklerinin ve varlık mücadelemizin öznesi haline getirmeliyiz.

Çünkü geleceğimizi, içimizde bulunan köklerinden kopuk angaje yapı ve bireylerle inşa etmemiz mümkün değil.

Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır, çünkü geleceğimizi inşa edecek olanlar sadece onlardır.

VOREPSOV ADİĞAĞER.3182 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
Çerkesler Olarak Ömrümüz Hep Aynı Hatalara Düşerek mi Geçecek? - 19/06/2013
Tarihten ders almayan halkların tarih sahnesinden silinmesi kaçınılmazdır. Umarım Çerkes Halkı olarak yaşananlardan ders çıkarır, kendi senaryomuzu yazmayı başarabilir, kendi senaryomuzun aktörleri haline geliriz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi