• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret1008098
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Kayseri Çerkesleri’nden Statükoculara Ders…
05/05/2012

Toplumumuzun kimlik talebi olmayan, ulusalcı, Kemalist, statükocu kesimlerinin 29 Nisan Kayseri Mitingi’ni başarısız kılmak için aylarca sürdürdükleri kara propaganda tutmadı. Çerkes Hakları Kayseri Mitingi dostları gururlandıran ve mutlu eden; düşmanları ise çatlatan bir başarıyla gerçekleştirildi.
Selam olsun, tüm dünyaya Çerkes kalma iradesini “Vorepsov Adiğağer, vorepsov Adiğabzer” diye korkmadan, yılmadan haykıran Kayseri'nin yiğit evlatlarına!

Selam olsun, “Ana dilim onurum, savaşırım korurum!” diye haykıran Kayseri’nin yürekli kadınlarına!  

Selam olsun Kayseri'nin onurlu thamadelerine!

Selam olsun, “Teyze sen hangi köylüsün? Kimlerdensin?” diye sorulduğunda, eliyle kortejin başını ve sonunu gösterip, “Ben şuradan başlayıp, şurada bitenlerdenim” diyerek kimlik inkarcısı ulusalcı ve Türkçülere “bilinç” dersi veren veren saygıdeğer “bilge ninemiz” Müslihe hanıma.

*** 
Kayseri mitingiyle Çerkes toplumunda taşlar yerinden oynamış, ulusalcı, Kemalist, statükocu, Türkçü, kimliğinden soyunmuş sözde Çerkesler kaybetmiş; “Bu devlet yapısı ve bütünlüğü içerisinde kendi dilimiz, kendi kültürümüz, kendi kimliğimizle eşit ve onurlu yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz” diyenler ise kazanmıştır.

Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çerkes halkı var olma iradesini ortaya koymuş, yıllarca Çerkes halkını ulusalcı, statükocu, Kemalist partilere peşkeş çekmeye çalışan, Türkçü partilerde Çerkesler’e kimliklerini inkar ettiren “sözde Çerkesler”in oyunlarını bozmuştur

***

Yazıklar olsun, Kayseri mitingi öncesi köy köy, şehir şehir dolaşarak “ÇHİ, PKK ile işbirliği yapıyor” dedikodusu yayanlara!

Yazıklar olsun, “Mitinge BDP'liler katılacak”, “Ülkücüler basacak” dedikodusu yayarak korku pompalamaya çalışanlara!

Yazıklar olsun “ÇHİ, AK Parti projesi” dedikodusu yayanlara!

Yazıklar olsun...

Çerkes halkı artık sizi tanıdı ve gerçek yüzünüzü gördü.

Örtülüsüyle, örtüsüzüyle, yaşlısıyla, genciyle ÇHİ'ye sahip çıktı ve sizleri tasfiye etti.

Artık o jakoben, elitist, ulusalcı, Türkçü, kendini beğenmiş tavırlarınız prim yapmıyor. Tek çıkış yolunuz var; nedamet getirerek Çerkes halkından özür dilemek.

***

Türkiye demokratikleşme süreci yaşarken ve yeni anayasa yapım süreci hızla ilerlerken, Çerkesleri, statükoyla özdeşlemiş, kimlik talebi olmayan, gönüllü asimile olmuş bir halk konumuna düşürmek isteyenler, Kayseri'de halkımızdan gerekli cevabı aldılar.

Çerkes halkı Kayseri'de ÇHİ'nin Çerkes halkının bağrından çıkmış, hiçbir ideolojinin, hiçbir siyasi yapının, hiçbir gücün temsilcisi olmayan bağımsız bir toplumsal-politik hareket olduğunu sloganlarıyla ve talepleriyle açıkça ortaya koymuştur.

Bundan sonra yapılacak hiçbir kara propaganda ÇHİ'yi yıpratamayacak, tam tersine bu çaba içine girenler halkımız tarafından dışlanacaktır.
Kayseri mitinginde halkımızın gösterdiği teveccüh bizlere büyük güç ve moral verdi.

Bundan sonra halkımızdan aldığımız bu güçle belirlediğimiz yol haritasını takip edecek, dilimizi, kültürümüzü, etnik kimliğimizi güvence altına alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

***
Hatajuko Valeri Kayseri mitinginde yaptığı konuşmada Adigece’nin piri Nalo Zavur’un miting muhaliflerine yönelik yorumunu aktararak, “Bu taleplere destek vermeyenlerin ya akılları yok, ya da yürekleri” demişti. Mitingi izleyen bir hemşerimizin “İkisi de yok, ikisi de!” deyişi beni gülümsetti ama bir taraftan da bu hemşerilerimiz adına üzdü.

***

Saygıdeğer halkımız!

Bu mücadeleye sahip çıkmaya devam edersek, bilin ki güzel günler bizleri bekliyor. Çocuklarımızın okul koridorlarında anadilleriyle konuşabildikleri,

Çerkesçe radyo ve televizyonların yayın yaptığı,

Çerkes kültür merkezlerinde sanat ve edebiyatımızın üretildiği,

Tüm halkların kardeşçe birlik, bütünlük ve barış içinde yaşadığı bir Türkiye için el ele, gönül gönüle mücadeleye devam.
Önümüzdeki günlerde bizi hedefimize bir adım daha yaklaştıracak etkinlik haberlerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Durmak yok, çünkü biz ÇHİ'yiz…

VOREPSOV ADİĞAĞER!5688 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sevgili Faruk Dok, - 14/04/2014
Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi