• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam150
Toplam Ziyaret1010506
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kenan Kaplan
meretukokenan@hotmail.com
Sevgili Faruk Dok,
14/04/2014

Son telefon görüşmemizde, “Çerkesleri dilinden, kültüründen, kimliğinden, tarihinden, anavatanından soyutlamayı amaçlayan, Çerkes Halkına iradesi dışında başkalarınca belirlenen, sınırları çizilmiş bir yaşam tarzını kabullenemiyorum” demiştin.

Biz de böylesine ihtiyacımızın olduğu bir dönemde ansızın ölümünü kabullenemedik. Çünkü sen ulus devlet ideolojisinin Çerkes Halkına dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde baş kaldıran yiğit bir Çerkes evladıydın.

Ölümünün ardından uzun süre yazamadım. Kolay değildi senin gibi birini kaybetmeyi kabullenmek Faruk, gerçekten kolay değildi.

Sen, diline, kültürüne, kimliğine sahip çıkmayan, yalnızca boyun eğen halkını varlık mücadelesi vermeye davet eden, “tek başıma da kalsam Kayseri mitingi yapılacak” deme yürekliliğini gösterebilen onurlu bir Çerkestin.

Sen, halkının yok oluş sürecinin durdurulabileceğine gönülden inanıyor, bu dönüşüm sürecine her türlü katkı sunmayı Çerkes olmanın zorunlu bir sonucu olarak görüyordun.

Sen, Kayserili hemşerilerinden gelen tüm eleştirilere rağmen, “varlığımızı fobilerimize kurban etmeyeceğiz, halkımızı ayağa kaldıracağız” diyebilecek kadar cesur bir Çerkes evladıydın.

Sen, özel yaşamında da, toplumsal yaşamda da Çerkes olmanın ne demek olduğunu tüm doğallığıyla yansıtan gerçek bir örnektin.

Kısacası sen; bir insana hangi niteliklerini dikkate alarak Çerkes demekte haklı olabileceksek, tüm o özelliklere sahip bir insandın. Seninle ilk tanışmamızda biyolojik Çerkes olmanın Çerkes sıfatını taşımak için ne denli yetersiz olduğunu yakından görerek gözlemlemiş, sana karşı büyük bir sevgi ve saygı beslemeye başlamıştım.

Nasıl da mutlu olmuştun Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin kuruluşuna yönelik çalışmaları başlattığımızda, hemen Kayseri İl Teşkilatını Kurma sorumluluğunu üstlenmiştin hiç düşünmeden.

Ruhun Huzur içinde uyusun Sevgili Faruk, arkadaşların bu süreci aksatmadan devam ettiriyor. İnşaallah Çoğulcu Demokrasi Partisi Çerkes Halkının üzerine bir güneş gibi doğacak, onu aydınlatacak ve geleceğe taşıyacak.

Halkın seni hiç unutmayacak sevgili dostum, mekanın cennet olsun.2347 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇERKESLERİN VAROLUŞ MÜCADELESİ - 24/01/2022
Devletimiz, Çerkeslerin varlıklarını yaşatmak, geleceğe taşımak ve atavatanlarına sahip çıkabilmek adına farklı arayışlar içine girmelerine yol açabilecek bir duyarsızlık içinde olmamalıdır.
Çerkes Soykırımının 150. Yılında “Asimilasyona Hayır” Diyen Çerkesler ÇDP’yle “Biz de Varız” Diyecek - 01/06/2014
İnanıyoruz ki hayalini kurduğumuz geleceğin Türkiye’sinde Çerkes Halkı ve ÇDP belirleyici unsurlar olacaklardır.
Sayın Süleyman Soylu, - 02/02/2014
Bundan sonra da bu görmezden gelme tavrı devam edecek olursa Türkiye'nin en büyük üçüncü etnik unsuru olan Çerkes Halkı’nın politik tercihlerinin de buna göre şekilleneceğinin bilinmesi gerekiyor.
Kimliğimizi Ne Cemaatlere, Ne De Başka Bir Etnik Kimliğe Feda Etmeyeceğiz! - 15/01/2014
Çerkes Halkı; kendi dili, kültürü, kimliğiyle eşit vatandaş olmak, varlığını geleceğe taşımak istiyorsa Türkiye’de ki en büyük üçüncü etnik unsur olarak siyasal gücünün farkına varmalıdır.
Çoğulcu Demokrasi Hareketi - 20/11/2013
Çerkes Halkının kendine olan inancı ve geleceğine olan güveni tamdır. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde kendi dili, kültürü ve kimliği ile eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesini ortaya koymuştur.
Toplumsal Hastalıklarımız - 11/11/2013
Çerkes halkının gerçek evlatları artık inisiyatifi ele almalıdır. Umudumuz ve geleceğimizi inşa edecek olanlar onlardır.
Demokratik Açılım Paketi Çerkeslere Ne Diyor? - 02/10/2013
Açıkça görülüyor ki; devlet ve siyasi iktidar, varlıklarının ve taleplerinin mücadelesini verenleri muhatap alıyor ve haklarını veriyor; varlık mücadelesi vermeyenleri ve talep etmeyenleri Türk sayıyor, yok sayıyor.
Sayın Başbakan’a Duyurulur ! Çerkeslerin de Demokratikleşme Paketinden Beklentileri Var. - 27/09/2013
Ama artık Çerkes halkı, siyasal yaşamda kendisini temsil edecek bir yapı ortaya çıkarabilecek siyasal bilince ve olgunluğa erişmiştir. En kısa zamanda organize olmak ve göz ardı edilen hassasiyetlerini siyasal platformlara kendisi taşımak zorundadır.
Çerkesler Olarak Ömrümüz Hep Aynı Hatalara Düşerek mi Geçecek? - 19/06/2013
Tarihten ders almayan halkların tarih sahnesinden silinmesi kaçınılmazdır. Umarım Çerkes Halkı olarak yaşananlardan ders çıkarır, kendi senaryomuzu yazmayı başarabilir, kendi senaryomuzun aktörleri haline geliriz.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi