• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam210
Toplam Ziyaret1000957
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Örneklerden , Düşünceye
26/06/2018
Bahsedeceğim örnek olaylar, hepimizin işittiği, yaşadığı, beğendiği fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz hadiselerdir.
Bireysel olaylar sadece bir kişiyi ilgilendirdiği için anlaşmazlıklar ferdi kalmakta ve büyük tahribatlara yol açmaktadır. Toplumsal ve uluslararası uyuşmazlıklar savaşlara ve büyük can ve mal kayıplarına yol açtığı gibi, toplumun davranışlarını etkilemekte, akla gelmeyen ferdi ve toplumsal sapmalara yol açmakta, insanlığın terakümüne mani olmaktadır.
Ufak çaplı yöresel çatışmalar dışında dünya çapında bir çatışmanın 1945 yılından bu yana yaşanmaması, binlerce yıllık insan yaşamında keşfedilemeyen icatların bulunmasını sağlamış, bugünkü medeniyet seviyesine gelinmesine vesile olmuştur.
Çünkü insan zekası kavga etmenin bir fayda getirmediğini idrak etmiş, görmüş, daha iyi yaşamaya yönelik çabaların yararlarını fiilen görmüştür. Ortak akıl da denilen bu fikir alışverişi sayesinde savaşmaya yönelik ortaklıklar dağılmış, ticarete, bilgi aktarımına yönelik ortaklıklar kurulmuştur. Birbirlerinin can düşmanı devletler anlaşma yolunu açmış ve düşman devletler (Kuzey Kore –ABD, ABD-Küba, Mısır-İsrail, S.Arabistan-İsrail, Türkiye-Rusya,  vs…) anlaşma yolunu seçmişlerdir.
***
Türkiye’de son seçim döneminde birbirlerine demediklerini bırakmayan partiler, şimdi birliktelik yarışına girmiş durumdalar. Bütün bu uygulamalar, ortak aklın faydalarını gören barışçıl görüşlerin neticeleridir. Zira yalnızlığın başarı getirmediğini görmüşlerdir.
Biz ise hala bireysel kahramanlık düşüncesinden sıyrılamadık. Derneklerimiz, federasyonlarımız bir araya gelip ortak akıl üretmemektedir. Son seçim döneminde sesimizi duyuramadığımız gibi, hiçbir partinin söyleminde, broşüründe ismimiz geçmedi. Kısaca silindik,
Bu yazdıklarım bilinmeyen şeyler olmayıp bir tekrardan ibarettir. Tekrar etme sebebim, sokakta elime tutuşturulan CHP’nin el broşürünün, tamamen Romanlar için hazırlandığını, onlar için yapılacak yardımların sıralandığını görmem. Hoşuma gitti. Ama Çerkeslerin adı hiçbir partinin gündeminde yoktu; yüreğimi burkan da buydu.
Bireysel kahramanlarımız çok fedakarlıklarda bulunmuşlar ve çoğu canlarını esirgememiştir. Fakat, etkinlikleri bireysel kaldığından toplumsal bir başarıya ulaşılamamıştır.
Son seçimlerde, aldıkları oy sayısı 50.000 ila 400.000 arasında olan birkaç parti vekil çıkaramamıştır ama isimleri oy pusulalarında olduğundan en azından merak edilmişlerdir.  Birkaç milyonluk bir oy potansiyelimizin olduğu aşikardır fakat ortak akıl olmadığı için bir araya getirilemiyor. Kurulmuş bir partinin engellenmesi için herkes elinden geleni ardına koymadı ve politik arenada yer alamadık.
Ortak aklı bulabilme ümidi ile.


1015 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi