• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret1000943
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Hatırlama, Uyanış ve Hak Arama
22/05/2015

Uzun süren ve orantısız güçler arasında sürdürülen savaşın Çerkesler tarafından kaybedilişinin 151. yılı münasebetiyle bilhassa Türkiye’de yaşayan Çerkesler,  şimdiye kadar çok fazla düşünmedikleri ve gündeme getirmedikleri ve atalarının uğradıkları “ Soykırım, Sürgün “ gibi insanlık dışı olayları yas günü ilan ederek bütün dünyaya duyurmaya çalışıyorlar. STK lar tarfından ayrı ayrı tarihlerde de yapılsa, anma etkinliklerinde amaç aynıdır. Evet, Çerkesler önce soykırıma uğratılmış, kalanlar da sürülmüştür.

Toplumsal olayların münferit değil de topluca yapılması durumunda getireceği sesin daha etkili ve gür çıkacağı anlaşılmış oldu. Belki de seçim sathı mailine denk gelmesi nedeniyle partiler de olaya ilgi gösterir göründüler.

Peki, neden bu etkili anma ve yas günü etkinlikleri 151. yılda yapıldı da önceki yıllarda yapılmadı. Toplumsal bilinçlenme ve uyanış kısa sürede oluşmadığı gibi, demokratikleşme ve uygun hukuki zeminlerin oluşması,  Birleşmiş Milletlerin kaybolan varlıkların korunması için sarf ettiği çabalar, gasp edilen her türlü hak ve haksızlıkların iadesinin benimsenmesi en önemli hazırlayıcılardır.

Çerkesler o kadar geçmişlerinden koparılmıştı ki, 151 sene önce yaşanmış elim olaylar hakkında bilgileri yoktu. Ne zaman ki, okur-yazar, dil bilen Çerkesler sahne almaya ve bilhassa yabancı kaynaklarda yazılı olan feci olayları öğrenmeye başladılar,  trajediyi yaşayanların torunları düşünmeye ve eleştirilere başlamış ve toplumsal uyanış filizlenmeye başlamıştır. Neticede soykırım ateşi küllerinden alevlenmeye başlamıştır.

Uyanış ve bilinçlenme yavaş ilerledi, çünkü olayları Çerkesler kendi aralarında küçük mekanlarda duyurmaya çalışıyorlardı. Ancak, bundan başkalarının haberi olmadı ve kendileri söyleyip kendileri dinlediler. Kimse  “Soykırım“ kelimesini telafuz etmiyor, önceleri “göç”, sonraları ”zorunlu göç“ gibi kelimelerle gerçek olayı görmezlikten geliyordu.

Muhalifleri tarafından  KEM üçlüsü olarak yaftalanan  KENAN, EROL, MURAT ‘ın üçlü triumvirlik oluşturarak, Ç.H.İ. adı altında Çerkeslerin haklarını dile getirmeye başlamasıyla,  dar mekanlardan çıkılarak Çerkes Kurultayı “Lejen Xase “ organize edilmiş, ünlü yazar ve düşünce adamları bilgilendirilerek, Türk medyasının önemli kalemlerinin desteği sağlanmıştır.

Daha sonra, meselenin geniş kitlelere duyurulması için sokaklara çıkılmış ve 4 yerde mitingler düzenlenerek uyanış ateşi yakılmıştır.

KEM üçlüsü sadece söylemlerle yetinmemiş, Putin’in Türkiye ziyaretinde protesto pankartları açarak  Çerkeslerin haklarını hatırlatmak istemiş ve 3’er yıl hapis istemiyle yargılandıkları davada beraat etmişlerdir. Üzücü olan, yargılamada, bu cesur kardeşlerimize destek ve moral olsun diye hiç kimsenin bulunmayışıydı.

Nihayet, bütün dünyaya sesimizin duyulmasının en etkin yolunun Parlementodan seslenmek olduğu gerçeğinden hareketle Ç.D.P. kurulmuştur. Malum olduğu üzere, bağımsız olarak seçimlere katılan 9 adayımız büyük bir gayretle milletvekili seçilerek hizmet etmek için çalışmakta ve destek görmektedir.

Her türlü aleyhteki faktörlere ve engellemelere rağmen, STK’larımız tek çıkar yolun birlikte hareket etmek olduğunun farkına vararak 151. yıl anma törenleri ses getirir şekilde icra edilmiştir. Nitekim Nalçik, Maykop da dahil olmak üzere, Türkiye’de Ahlat’ tan İstanbul’a kadar bütün dernekler bildiriler, basın açıklamaları yayınlayarak olayı dünyaya duyurmaya çalışmışlardır.

Gösteri yürüyüş, protesto, mevlit okunması, anavatana giderek etkinliklere katılma gibi bütün aktiviteler her türlü takdiri hak etmiştir.

Artık ok yaydan çıkmış, 7 den 90’a kadar bütün Çerkes halkı doğru yola çıkmıştır.

21 Mayıs taksim yürüyüş ve protestosunda halkımız sokaklara sığmamıştır. Bardakçı’yı protesto için davet edildiklerinde, dernekte oturmayı tercih edenlere bu protesto kimin haklı olduğunu ortaya koymuştur.

Gasp edilen hakların iadesinin sağlanması, talep ve mücadele ile sağlanabilir. Bu konuda netice alıcı bir yola çıkılmıştır. Başlatılan mücadelenin, gasp edilen hakların geri alınmasını sağlayacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır…  1712 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi