• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam189
Toplam Ziyaret1000936
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
YENİ PARTİ KURMALAR VE BEKLENTİLER
12/09/2020
Türkiye’de son 5 ayda 10 yeni parti kurulmuş ve mevcut aktif parti adedi 91’e çıkmış durumdadır. Önceden ve yeni kurulan partilerin kurucuları programları ve tüzüklerine bakıldığında, bir kısmının değişik bir programının bulunmadığı, başkanlarını eski politikacılar olduğu, başkanların amaçlarının ise, bir miktar parti üyesine ulaşılabildiği takdirde iktidar şansı olan bir partiye katılarak,  bir bakanlık koltuğu kapma sevdasıdır. Örnekleri çokça vardır. Bir kısmı ise belirli gurupların haklarını koruma gayesinde olduklarını belirtip, parti isimleri bu durumu çağrıştırır şekilde belirlenmektedir. (EYT haklarını, işçi haklarını korumaya soyunan vb...partiler gibi.)
Yeni kurulan partilerden “ Güzel Parti “ diğerlerinden tüzüğü ve hitap ettiği kitle bakımından ayrılmakta olup incelenmesi ve değerlendirilmesi  gerekmektedir.
Siyasi partiler tüzüklerinde Türkiye Cumhuriyetini bölücü, belirli zümre ve cemaatlerin tahakkümünü çağrıştıran  ifadelere yere veremeyeceği gibi, bu tür faaliyette bulunan partiler Anayasa mahkemesi tarafından kapatılmakta olup, sayısız örnekleri vardır. Bu nedenle parti isimleri bölücülük çağrışımı yapmayacak şekilde tespit edilmektedir. Ancak, ayrı ayrı etnik toplulukların bir parti etrafında kümelenip TBMM’ye temsilci gönderdikleri de fiilen mevcuttur. Bunun en somut örneği de HDP’dir.
Güzel Parti,  Roman vatandaşlar tarafından kurulmuş yasal bir partidir. Başkanları Hüseyin Akbulut, kuruluştan önce şehir şehir dolaşarak görüş aldıklarını ve parti kurmanın gerektiği kanaatine vardıklarını beyan etmiştir.
Romanların bir devleti olmamasına ve çeşitli ülkelerde yaşamalarına mukabil Romanya’da bir krallarının olduğu, çeribaşı denilen önderlerinin emirlerine itaat ettikleri yani birlikte hareket ettikleri bilinmektedir. Nitekim Özcan Purçun İzmir’den romanların desteği ile CHP İzmir milletvekili seçilmiştir. Roman olduğunu gizlememekte ve Meclisteki konuşmasının son kelimelerini Romanca yaparak beğeni kazanmıştır. Birlikte hareket etmenin nimetlerinden faydalanan romanlar 30 milyon TL hazine yardımı alarak bu konuda bilinçlenmişlerdir.
Cumhurbaşkanlığı sisteminde de, aynen belediye başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi bir oy bile önemlidir. Roman dernekleri önce destek vermekten kaçınmış fakat, sonra hepsi parti kurulmasını desteklemiştir. Türkiye’de 60 dernekleri, 4 federasyonları olan, sayıları 2 milyon civarında olduğu tahmin edilen romanların % 10 Barajını aşıp meclise temsilci göndermeleri imkansız olmakla birlikte, birliktelik sağlamaları halinde ittifaklar sistemi gereği mecliste gurubu bulunan bir parti ile ittifak kurmaları halinde birkaç milletvekili ile mecliste yer almaları ihtimal dahilindedir.
14 Ağustos 2014 yılında kurulan Çoğulcu Demokrasi Partisi, çoğulculuk yanlısı ve bu prensibin herkes için en uygun sistem olduğuna inanan 38 kurucu tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan önce ziyaretler yapılmış ve görüşler alınmıştır. Buna rağmen Deklarasyoncular, Beyannameciler; kendilerine danışılmadığı iftiraları ile yayınlar yaparak muhalif olmuşlar ve Haziran 2015 seçimlerinde bağımsız adaylar ile seçime katılan partinin  potansiyel oy oranına ulaşılmasını engellemişlerdir. Şimdiye kadar bu muhalif guruplar alternatif bir parti kurarak seçmen karşısına çıkma cesaretini de gösterememişlerdir.  Gösterilen bu bireysellik ve egoizim yapılmamış olmasaydı alınan 17 bin oyun kat kat fazlası alınır, Türkiye’nin siyasi arenasında yerini alır ve partiler içinde ittifak yapılması gerekli parti konumunda olurdu.
Maalesef, olmayan bireysel asalet ön palana çıkarılarak, toplumun esareti unutulmuş ve çıkarları heba edilmiştir.
Görünen odur ki, yapılacak ilk seçimlerde Güzel Parti,  hatalarımızı gün yüzüne çıkararak ibret vesilesi olacak ve izlenmesi gereken yol haritasını önümüze serecektir. Fakat kaybedilen zaman hiçbir zaman geri gelmeyecektir. 


627 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi