• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam204
Toplam Ziyaret1000951
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
İnternet Kalemşörleri
28/04/2012

Kalemşörlük terimi yeni yeni telafuz edilen ve bazı uygulamalardan kaynaklanan, silahşörlük teriminden esinlenilerek kullanılan bir ifadedir.

Dünyanın kuruluşundan beri insanlar birbirlerine üstünlük sağlamak için devamlı bir mücadele içinde bulunmuşlardır (Buna en eski örnek Habil-Kabil olayıdır). Uygarlığın gelişmesi ve bulunan icatlar ile mücadele sahaları gelişmiş ve silahın icadı ile de, iyi silah kullanan ve rakiplerine üstünlük sağlayan kişilere “silahşör” ismi yakıştırılmıştır.

Geldiğimiz zamanda silahla mücadele şekli artık medeni bir mücadele şekli olarak kabul edilmediğinden, mücadele şekli daha ziyade fikri alanda yapılır olmuştur. Ancak, yayın organlarının  fazla gelişmemiş olduğu dönemlerde fikri mücadele daha çok basılı yayıncılık alanında yapılmış, bu alanın geniş halk kitlelerine ulaştırılamaması veya halk kitleleri tarafından takibinin fiziki olarak  imkansızlığı nedeniyle fikir mücadelesi sınırlı kalmıştır.

Bilgisayar teknolojisinin getirdiği sınırsız ulaşım imkanları ile her isteyenin web sitesi oluşturarak bu siteden fikirlerini ifşa veya karşı fikirlere sataşma imkanı doğmuştur. İnternet sitelerinde bu tür yazıların kısıtlamaya tabi olmaması ve yazarlarının kendi fikirlerinin çok önemli olduğu şeklindeki yaklaşımları “İnternet Kalemşörü” diye tanımlanabilecek bir zümre yaratmıştır. Bu zümre, daha çok  yazacağı yazı hakkında bilinen, meşhur bir yazarın veya düşünürün veciz sözünü örnek olarak yazıya başlamakta veya bir şiirin dayandığı temayı şiar edinerek yazısını sürdürmektedir. Neticede kendisinin bir katkısı olmadan başkalarının fikirlerini tekrarlayarak büyük bir fikir veya öngörü geliştirdiğini zannederek, mesajlar vermeye çalışmaktadır. Bu yazılar çoğunlukla çalakalem yazılmış yazılar olup, yazı içinde bir fikir teselsülü de olmadığı gibi sıkıcı bir ifade kullanılarak lüzumsuz şekilde sayfalarca uzatılmaktadır.

İnternet kalemşörlerinin bir diğer özelliği de, fikir üretmek, yol göstermek değil, başkalarının fikirlerine karşı çıkarak aksi fikirler söylemek, yerli yersiz karalamalarda bulunmak ve neticede konuyla ilgili olduğunu ve kendisinin bu konularda bilgili ve yetenekli olduğunu ispatlamaya çalışmaktır. Neticede yazı içeriği itibariyle bir dedikodu şekline dönüştürülerek, gereksiz ve anlamsız bir ortam yaratılmaktadır.

İnternet kalemşörlerinin çoğunluğu  amatör olduklarından ve  hukuki sınırlamalar hakkında bilgileri de olmadığından, zaman zaman başları belaya girebilmekte ve hukuki sorunlarla  karşılaşabilmektedirler.

İnternet kanalları üzerinden çok yoğun  yazı yazıldığından, bütün yazıları takip etmek ve cevap vermek hemen hemen imkansız bir hal almıştır. Cevap verildiğinde de kendilerine paye verildiği ve yazılarının haklılığı konusunda kendilerine pay çıkarttıklarından çoğunlukla yazıları cevap vermeye dahi değer bulunmamaktadır. Bu durumu fırsat bilen kalemşörler herkese veryansın etmekte ve kendilerini büyük bir görevi yerine getirmiş gibi addetmektedirler.

Herkesin fikrini beyan etme hakkı tabiî ki vardır.  Ancak bu fikirlerin yapıcı, topluma yön gösterici olması halinde takdir edileceği ve fikir sahibinin toplumda saygı göreceği de muhakkaktır.

Son birkaç yıldır toplumuzda, birbirini karalayıcı, incitici,  hakarete varan yazıların yazıldığıve gereksiz kırgınlıkların yaratıldığı malumdur. Bu tür kişisel yazılarla bir yere varılamayacağıherkesin kendisini otorite olarak kabul etmek suretiyle bu tür sataşmalardan topluma bir yön verilemeyeceği gerçeğini görmenin zamanı gelmiştir.

Bazı yazılarda maksadı aşan ifadeler kullanılmış olabilir. Bu tür yazılardan dolayı yazarının münasip lisanla uyarılması ve yazarın da bu konuda telafi edici bir üslup kullanması arzu edilen temennimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, yazarlarımızın hoşgörülü olmaları dileğiyle yazın hayatında olumlu, pozitif yönde ses getirici yazılar yazmalarını en içten duygularımla arzu ediyorum.

Daxer şütxınım sömızeş (güzeli yazmaktan bıkmayın).3249 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi