• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam215
Toplam Ziyaret1000962
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Tercihler Belli Olmaya Başladı
22/04/2016

Az sayıda kişinin farkına vardığı “Çerkesçenin kaybolmaya başladığı” gerçeğinin kapımıza dayanması üzerine başlatılan “Türkiye’deki Çerkeslerin dillerini, bildikleri ve kullandıkları Latin harfleri ile okuyup yazabilmesi” düşüncesi zamanla taraftar bulmuş, sorunun kurumsal bir yapı öncülüğünde sonuç odaklı bir stratejiyle ele alınıp çözüme kavuşturulması için 2012 yılında Adığe Bze Xase (ADDER) kurularak çalışmalara başlanmıştır. ADDER o günden buyana gerekli materyallerin geliştirilmesi ve hazırlanması çalışmalarına hız ve kararlılıkla devam etmektedir.

Bilindiği üzere, bütün engellemelere rağmen Latin harfleri ile de Çerkesce eğitim yapılması talebi MEB tarafından kabul edilmiştir.

İleri bir tarihte iletişim teknolojilerinin daha da gelişmesi ve yaygınlaşması ile eğitimin illaki okul binaları içinde yapılmasının şart olmaktan çıkıp, öğretmenlerin uzaktan öğretim sistemleri ile de talebeleri yetiştirmelerinin olanaklı hale geleceği tartışmasızdır. Nitekim ADDER teknolojik gelişmelerin sunduğu bu imkânı (uzaktan eğitim) dar kapsamlı da olsa bugün başarı ile uygulamaktadır.

İnsanların uzaktan eğitim yolu ile dil öğrenmesinin yanında, canlı olarak bir araya gelmeleri, lehçe farkları ile bire bir konuşmaları, örf ve adetleri pratik olarak uygulamaları da önemli hususlardır. Bu düşünceden hareketle, bilhassa gençlerin tatil dönemlerinde bir arada bulunarak tanışmaları, yetenekli “perit”lerden adet ve görenekleri öğrenmeleri, milli yemeklerle beslenmeleri, kıyafet incelikleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak gayesiyle bir ADDER Kültür Sitesi oluşturulmak üzere kollar sıvanmıştır. Bu amaçla ilk somut adım da atılmış ve Konya Natırbıy Hable’de, ihaleye girilmek suretiyle uygun bir arsa satın alınmıştır. Şimdi iş binanın yapımına kalmıştır.

Mekanın sapa bir yerde olduğu,  ulaşımın zor olacağı gibi bazı endişeler dile getirilmeye başlanmışsa da “amaç” ve “imkanlar” dikkate alındığında bu yaklaşımların haklı olduğunu söylememiz mümkün değildir.

Bir kere bizim sahip olduğumuz mali imkanlarla büyük şehirlerde böyle bir arsa alınması mümkün değildir.

Arsa alınıp tesis yapılsa dahi, büyük şehrin cazibeli (Eğlence, alışveriş, eş dost ziyareti, derneklerde folklor çalışması vs…) ortamında, eğitim alacak gençlerin dil öğrenmeye odaklanmaları çok zordur.

ABD‘de dil okullarının bir kısmı Arizona Çölü’nün ortasındadır. Yazın 60 dereceye varan sıcaklıkta, kışın eksi 20 dereceye inen soğukta hiç kimse dışarıya çıkmayı aklına bile getirmemektedir. Okulda eğitim 24 saati kapsayacak şekilde devam etmektedir. Programlı ders saatleri dışında tamamen öğrenmek istediği dil ile müzik yayını, sinema, tiyatro, yarışma gibi kesintisiz etkinliklerle kulağa, göze ve bütün duyulara hitab edilmekte ve 70 günlük eğitim sonunda iyi dereceye yakın bir seviyede dil öğretilmiş olmaktadır. Bizde çöl yok ama okulun yapılacağı yerde, talebelerin dil öğrenimi dışında dikkatlerini yoğunlaştıracağı, uğraşacağı, yapacağı bir meşgale de bulunmamaktadır. Dolayısıyla seçim yeri isabetli olmuştur.

Olaydan haberdar olan vefakar soydaşlarımız projenin bir an önce hayata geçirilmesi için imkanları ölçüsünde katkıda bulunmaya başlamışlardır. Yurt dışında yaşamasına rağmen projeye sahip çıkan, acele edip mali desteğini posta zarfı içinde “bir an önce” notuyla ileten hemşerilerimizin duyarlılıkları her türlü övgünün üzerindedir.

1983 yılında, soykırımdan kurtulan ve Almanya’da yaşayan Yahudilerin Frankfurt’ta büyük bir Yahudi Kültür Merkezi kurduklarını okuduğumda, böyle bir girişimin Çerkesler tarafından da yapılmasının gerekli olduğunu hayal etmiştim. 33 sene sonra bu düşüncenin hayata geçmeye başladığını gördüğüm için çok mutluyum.

Projenin yapısal ve mimari özellikleri hakkında ADDER’in Web sayfasında bilgilendirme yapılmış ve kabul görmüştür. Şimdi iş finansal gereksinimin teminine kalmıştır. Projenin finanse edilmesi birkaç kişinin fedakarlığı ile başarılabilecek bir iş değildir. Kabul görüp görmeyeceği şimdiden bilinemez olmakla birlikte, düşünülen bir uygulamayı anlatmakta fayda var.

ADDER’in facebook takipçi sayısı 21.04.2016 tarihi itibariyle 24.363 kişiye ulaşmış durumdadır. Bunların her birinin 10.- TL lik katkıda bulunması halinde ulaşılacak mali imkan 243.630 TL dir. Bu meblağ da projenin tamamlanmasına ve hayata geçirilmesine yetecek bir miktardır. Tabii 10.- TL gibi bir meblağı banka havalesi ile göndermek mümkün değildir. Bankalar bu tutarda havale yapmayacakları gibi, asgari komisyon tutarının çok altında bir meblağdır. Birbirini tanıyan veya bir arada oturanlar kendi aralarında toplayıp, toplu havale yapabilir veya elden teslim edebilirler. Ayrıca katkıda bulunanların isimleri ADDER’e ulaştığında listeler halinde yayınlanacaktır. Önemli olan paranın miktarı değil, katkıda bulunmak ve birlikte başlatılan teşebbüse omuz vermektir.

Yapılan katkıların hangi ihtiyaçlar için sarf edildiği en ufak ayrıntılarına kadar yayınlanacak ve hiç bir şüpheye meydan verilmeyecektir.

Proje bittiğinde, Adiğe varlığını ve dilini her yönüyle yaşatacak olan,  (okyanusta bir damla misali de  olsa) bir Xasemiz olacaktır.

Artık, dans, yemek, eğlence vs… ağırlıklı etkinliklerin dili koruyamadığı ve koruyamayacağı anlaşılmıştır. Dilimizin, Wubıhcenin akibetine uğramaması için, şimdiye kadar yapılan etkinliklerin “banko tercih” olmaktan çıkarılması gerekmektedir.

Çerkesliğin ve Çerkescenin korunmasına yönelik çalışmaların birincil tercih olması gerektiği düşüncesinin galip gelmesi ve zamanla bütün tercihlerin bu yönde yapılması temennisi ile.

 Mustafa  Saadet (ADDER Dil Komisyonu Üyesi)1371 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi