• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret1008093
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
CORONA VE EĞİTİM
29/03/2020

   Dünyayı tehdit eden corona virüsü, yarattığı tehlikeli ve ölümcül etkisi ile insanların bir araya gelmelerini engellerken, hayvanlara da bulaşma riski ile bütün canlıları tehdit ediyor.

   Yönetimler önleyici ilaç ve aşı peşinde iken, bunun zaman alacağı anlaşıldığından acil önlemler almak gereği duyulmuş ve insanların bir araya gelmesini önleyici tedbirlere başvurulmasına rağmen şimdilik pek başarılı olunamamıştır.

   En önemli tedbirlerden birisi eğitim konusunda alınmış ve okullar kapatılarak, kurs, ders, toplu araştırma gibi eğitiler tatil edilmiş ve bu tatil sürelerinin  uzatılması elzem hale gelmiştir. Eğitimin aksamaması için iletişim teknolojisinin imkânlarından faydalanılarak uzaktan eğitim verilmesi yolu çoğaltılmıştır. Zaten var olan uzaktan eğitimin önemi anlaşılarak bu imkandan yararlanma yolu zaruri hale gelmiş durumdadır.

 Adığe Bze Xase/ABX (Adığe Dil Derneği) Uzaktan öğretimin bilhassa dil öğreniminde pratik ve faydalı olacağını düşünerek, öncelikle bilgisayar teknolojisine uygun olan Latin esaslı Adığe alfabesini düzenleyerek ve bu konuda istişarelerde de bulunarak eğitime başlamıştır. Tabii bu arada yüz yüze eğitimin avantajlarını da değerlendirerek, M. Eğitim Bakanlığı’ın sağladığı imkanlar ölçüsünde, talebe sayısının yeterli seviyelere ulaştığı yerlerde hocaları eğiterek ve sınava tabi tutarak, kurslar açmış ve başarılı olunmuştur.

   Fakat, Wızıgekoç (Salgın) nedeniyle yüz yüze eğitim hem çok riskli, hem de yasaklandığından şimdilik bu uygulama geçici olarak sonlandırılmıştır. Bu mücbir sebep karşısında uzaktan eğitim, tek eğitim şekli olarak önem kazanmıştır.

 ABX 8 sene önce, Amerika’daki hemşehrilerimize uzaktan dil eğitimini başlatmış, zaman farkına rağmen Ali İhsan Tarı tarafından büyük bir fedakarlılıkla ve başarı ile yürütülmüştür. Yani, şimdi mecburen yoğun biçimde uygulamasına geçilen sistem Adığe Dil Derneği’ne yabancı değildir. Sistem önceden denenmiş ve başarılı olunmuştur.

Geldiğimiz noktada 65 yaş üstü oda hapsindedir ve diğer yaştakiler dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamaktadır. Bu durumun, ilgili kardeşlerimizin dilimizi öğrenmesine ve kaybolmamasına katkıda bulunacağı şüphesizdir.

Şu sözü tekrarlamak ve hatırlatmak istiyorum “Şerde bile bir hayır vardır.”

Bu vesile ile ileri görüşlülüğü ve becerisiyle uzaktan eğitimin alt yapısını 8 sene önce hazırlayıp uygulayan ve başarılı olan Naje Ali İhsan Tarı’ya minnet borçluyuz.
İyi gün dileklerimle.


Yeşı Kun
iy (Mustafa Saadet)


871 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi