• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam210
Toplam Ziyaret1000957
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR
10/02/2023

Başlığı bugünkü Türkçe'yle  “Bir bela, bin tavsiyeden etkilidir“ şeklinde ifade edebiliriz.

6.02.2023 tarihinde 10 ilde yaşanan iki büyük depremin etkileri ilk anlarda anlaşılamamış fakat zaman geçtikçe olayın vahameti ortaya çıkmıştır. Deprem bölgesinde ağır kış şartlarının olması ve yolların kapalı bulunmasından dolayı köylere ulaşılamamış, yardımlar şehir merkezlerinde yoğunlaşmış ise de, trafiğe münferit çıkmalar nedeniyle şehirlerdeki ulaşımlarda da kilitlenmeler olmuştur. Köylerdeki yapıların kerpiç esaslı olması da yıkımların yoğun olmasının başlıca sebebidir.

    Hemşerilerimizin akrabalarının çoğunlukla köylerde ikamet etmesi, iletişim sistemindeki aksaklıklar, yakacak ve enerji sıkıntısı çeken akrabalara yardım için başta STK’larımız olmak üzere ferdi yardım girişimlerinde bulunulmuş fakat  yardım işlerinin hukuken idarenin kontroluna tabi olması nedeniyle çoğu yardım arabası gerekli yerlere ulaşamamıştır.

    Büyük bir heyecanla toplanan ve bir kısmı ihtiyaç duyulmayan maddi malzemelerden müteşekkil eşyalar ihtiyacı karşılayamadığı gibi, mali yardım için İBAN numarası verilerek nakdi yardımda bulunmak da yasak olduğundan bu yoldan da yardım sağlanamamıştır. STK’larımız, büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır. 

    Esasen olay bir defalık yardımla ortadan kaldırılacak durumda değildir. Hatta devletçe, dışarıdan gelen bir defalık yardımlarla da üstesinden gelinemeyecektir. Ancak, 1999 depremi sonrası konulan vergiler gibi vergilerin ihdası ile seneler sonra etkileri kaldırılabilecek bir problemdir. STK’larımızın yardımlarını senelerce sürdürebilecek güçleri yoktur.

    Kanaatimce, yapılması gereken, işin tek bir yerden yasal çerçevede, idare ile işbirliği içinde yapılması idi. Fakat bu konuda fazla bir çaba sarf etmediğimiz de  ortadadır.

    Başlıktaki atasözünü iyi değerlendirmemiz gerektiği görüşündeyim.

    Netice itibariyle; birlikte hareket etmeden ve oy potansiyeline sahip olmadan  demokrasilerde başarı mümkün değildir. Nitekim, siyasi partiler deprem bahanesi ile bölgede yoğun biçimde faaliyetlerini ve vaatlerini arttırarak halkın yanında olduklarını ihsas etmektedirler.

   Ülkemizin bir daha benzer bir afet ile karşılaşmaması dileği ile mutlu günler .347 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi