• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam200
Toplam Ziyaret1000947
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Adige Dil Derneği Genel Kurulunun Önemi
16/06/2012
14 Mart 2012 tarihinde Konya’da kuruluşunu tamamlayan Adige Dil Derneği, bu siteden duyurulan çağrı ile Genel Kurula  katkıda bulunabilecek bütün hemşerilerimizi davet etmiştir.

Sayın Başbakan tarafından açıklandığı üzere  “Yaşayan Yerel Dillerin “ seçmeli olarak devlet tarafından öğretileceği kesinlik kazanmış durumdadır. Bu konudaki yönetmelik henüz hazırlanmamış olmakla birlikte, uygulamaya geçileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Dil öğretimi için öncelikle bir alfabesinin bulunması “ olmazsa olmaz “ şartıdır. Adiğe dili için alfabe girişimleri bu güne kadar münferit gayret ve çalışmalara münhasır olmuş, birliktelik sağlanamamış ve netice alınamamıştır.

Yeni hukuki imkan nedeniyle çok acele olarak bir Adiğe Alfabesine ihtiyacımız vardır.

Yapılan eleştirilenin en başta geleni, alfabenin Latin harfleri ile benimsenmesi halinde şimdiye kadar Kril harfleri ile yazılmış literatürün kaybolacağı şeklindedir. Ancak bu eleştirileri yeni teknolojik imkanlar ortadan kaldırmaktadır. Adige Dil Derneği tarafında sunulan “çevirmatik” adlı programla Krilden- Latine, Latinden-krile çeviri yapmak mümkün olduğundan, Kril literatürünün kaybolması gibi bir endişe ortadan kalkmış durumdadır.

1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayılı “Yeni Türk Alfabesinin Kabulu ve Tatbiki Hakkında Kanun” çok tenkit edilmiş olmasına rağmen, zamanla oturmuş ve herkes tarafından rahatça kullanılan bir alfabe olmuştur. Yeni Türk alfabesinin hazırlanmasında sadece Türk asıllı dilbilimcilerin görüşleri ile kifayet edilmemiş ,yabancı dilbilimcilerin görüş ve tavsiyelerinden de geniş ölçüde faydalanılmıştır.

Adiğe alfabesinin Latin harfleri esasında hazırlanması Türkiye’de yaşayan Çerkesler için kanuni bir zorunluluktur. Türkiye’de başka bir alfabe ile eğitime müsaade edilmeyecektir. Diğer taraftan Çerkes dilinin Google dili olarak dünya literatüründe de yer alabilmesi için Latin esaslı alfabe kullanılmasının üstünlüğü tartışmasızdır.

Şimdi tartışmaları bırakıp, bütün dilbilimci Çerkeslerin bu konuda çalışıp, katkıda bulunmaları son derecede önemli ve gereklidir. Yapılacak Adiğe Dil Derneği Genel Kuruluna katılarak genel prensiplerin oluşmasında yardımcı olmaları fevkalade faydalı olacaktır. İlerideki aşamalarda, Çerkes’lerin dışındaki yerli, yabancı dil uzmanlarının görüş ve tavsiyelerinden yararlanılmasının da yararlı olacağı unutulmamalıdır. 

Adığe Bze Xase‘nin fedakar kurucularına ve başta Xase’nin kurulmasında öncülük görevini yapan Ali İhsan Tarı ve arkadaşlarına gerekli desteğin esirgenmeyeceği umudu ile.

Adığabzer cerıcev ganexajıt (Çerkes dili yeniden dirilecek)

3955 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi