• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam211
Toplam Ziyaret1000958
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU
20/10/2023

CHP rumuzu ile 19.10.2023 tarihinde  09:44 itibariyle gönderilen SMS mesajında aynen ;

“AKP ve MHP,nin meclisten geçirdiği tezkerede yer alan ve yabancı askerlerin ülkemize gelmesine imkan veren maddeyi kabul etmiyorum, protesto ediyorum! Kemal Kılıçdaroğlu” (Acıklamanın videosu için:www.youtube.com/watch?v=TGJRmWNs0_k)

Sayın Kılıçdaroğlu’nun konuyu  bilmemesi düşünülemez. E-mail adresime neden gönderildi bilmiyorum fakat, konu hakkındaki görüşlerimi belirtmek istiyorum.

Yabancı askerlerin ülkeye gelmesinin kabul edilmesi, ülkenin beka sorununun olması veya iç karışıklıklar gibi olayların meydana gelmesi hallerinde uygulanan bir tedbirdir. Şimdilik bildiğim kadarı ile çok şükür böyle bir durumumuz yoktur. Ancak bilemediğimiz durumlar var ise bu tedbirin alınmasının gerekçesinin açıklanması ve Mecliste tartışılması gerekir. Bu tartışmaların ve gerekçesinin de K. Kılıçdaroğlu tarafından  bilinmesi gerekir. Normal vatandaşların  bilmemesi normaldir.

Tarihçi değilim, bu konudaki bilgim ortaokul seviyesindeki tarih bilgilerimden ibarettir. Bildiğim kadarıyla 1830’lu yıllarda Osmanlı İmparatorluğunda padişah Abdülmecit zamanında böyle bir olay yaşanmıştı. Rusya ile 1833 yılında “saldırmazlık anlaşması yapılmıştı. Bu anlaşmadan sonra Mısır hidivi M. Ali Paşanın oğlu İbrahim Paşa komutasındaki ordu Nizip savaşında Osmanlı ordusunu yenmiş ve Kütahya ‘ya kadar gelerek saltanatı tehdit etmeye başlamıştı. Bunun üzerine Sultan Abdülmecit “denize düşen yılana sarılır” diyerek, Rusya’dan yardım istemişti. Rusya’da Deniz kuvvetlerinin bir kısmını İstanbul’a göndererek Hünkar iskelesinde (Şimdiki İstinye) demirlemiş ve saltanat yok olmaktan kurtarılmıştı. Rus’yanın mirasçısı R.F. bu konularda tecrübelidir. Son senelerde Türki Cumhuriyetlerdeki karışıklar ve talepler üzerine bu ülkelere asker göndererek isyanları bastırmıştı. En son uygulaması Kazakistanda yapılmış, Sultan Nazarbayev’in talebi üzerine gönderilen bir tugay askerle kalkışma bastırılmıştı.

Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve 2 uçak gemisini sınırlarımıza yakın bir yerde konuşlandıran ABD ve deniz kuvvetlerini Doğu Akdenize gönderme kararı alan GB tarafından gelebilir. Zira, ABD başkanı Türkiye CB ile görüşmediği gibi Ortadoğu ziyaretinde de devre dışı bırakmıştır. Amiyane tabirle ipin ucu Sunak ile Bunak’ın elindedir.

Peki, bu durumda hangi alternatif söz konusudur. Ticari ve siyasi ilişkilerimizin üst seviyede olduğu RF ve lideri dostum Putin’dir. Yani tarih tekerrür edebilir.

Geniş ölçüde faraziyeye dayanan bu senaryoların GERÇEKLEŞMEMESİ ümidi ile KAVGASIZ, ÇEKİŞMESİZ, MUTLU GÜNLER DİLİYORUM.416 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi