• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam190
Toplam Ziyaret1000937
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Siyaset Bilincimizin 2. Test Tarihi: 31.03.2019
05/03/2019

Çerkes siyasi tarihinin ilk partisi olan ÇDP Ağustos 2014 yılında kurulmuş, hukuki sürecini Kasım 2014’de tamamlamıştır. Yeni kurulan partinin Türkiye genelinde teşkilatlanması, maddi olanaksızlıklar yüzünden tamamlanamadığından, Haziran 2015 genel seçimlerine katılma hakkı elde edememiştir. Parti isminin duyurulması için seçimlere 9 bağımsız aday ile katılım sağlanmıştır. Ancak, Türkiye’de bağımsız adayların tercih edilme geleneğinin bulunmaması ve içimizden gelen yoğun tenkitler nedeniyle (deklerasyoncular, manifestocular gibi) muhalif gurupların yoğun çalışmaları sonucunda beklenen miktarda bir oy seviyesine ulaşılamamış ve partinin bağımsız adayları seçilememiştir.

Bu başarısızlığa ve parti başkanının -uygulama hatalası sebebiyle- Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasına rağmen, kurucular siyasi bir partimizin var olması gerektiğine inanarak partinin kapatılması yolunu tercih etmemiş ve bütün imkansızlıklara karşın ÇDP açık tutulmuştur.  Bu gün 92 aktif partiden biri olarak siyasi hayatını sürdürmektedir. ÇDP,  müteakip seçimlere katılma şartını sağlayamadığından ve bağımsız adaylara katılmanın da başarı getirmeyeceği inancında olduğundan  sonraki seçimlere katılmamıştır.

ÇDP, 31 Mart 2019 mahalli seçimlerine, nüfus yoğunluğumuz olan İstanbul’da bağımsız aday ile katılmanın uygun olacağı düşüncesi ile değerli hemşerimiz  Av. Doğan Duman ile seçimlere girme kararı almıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine katılma hakkı bulunan siyasi partiler Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı adı altında iki gurupta toplanmış, Cumhur İttifakı, seçimlerin “Beka” konusu olduğu tezini empoze etmeye çalışmaktadır. Ancak asıl Beka problemi olan başta Çerkesler olmak üzere diğer etnik guruplardır. Bu bakımdan Beka sorununun aşılması gerekmektedir.

Türkiye dışındaki hemşerilerimiz de destek mesajları ile moral vermekte, başarılı olunmasını canı gönülden istemektedirler. Onların bu içten duygularını yok etmemek için daha çok çaba harcamamız elzemdir.

Genel Nüfus Sayımı Kanunu gereğince etnik gurupların sayılarını tespit imkanı yoktur. Genel seçimlerle, çeşitli sebeplerden sağlıklı ve doğru biçimde adet belirlenememektedir. Doğan Duman’ın seçilme şansının olmadığı bilinmektedir,  ancak ÇDP adayı Doğan Duman’ın alacağı oy sayısı çok önemlidir. Zira hemşerilerimizin % 20’sine yakını İstanbul’da yaşamaktadır. Alınacak oy sayısına göre Türkiye’deki nüfusumuz yaklaşık olarak tespit edilebilecektir. Tatminkar bir sayıya ulaşılırsa politik arenadaki gücümüzün ve saygınlığımızın değerlendirileceği ve kaale alınacağımız tartışmasızdır. Bu nedenle, hangi parti sempatizanı olursak olalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Doğan Duman’ı tercih edelim.

***

Diğer önemli bir durum da İstanbul/Maltepe Belediye Başkanlığı seçimidir. Burada değerli bir hemşehrimiz Ahmet Baykan Cumhur İttifakı’nın  adayıdır ve favori başkan adayıdır.  Maltepe seçim bölgesindeki hemşerilerimizin hangi partinin sempatizanı olurlarsa olsunlar oylarını Ahmet Baykan’dan yana kullanmaları arzu edilmektedir.

Bu iki yörenin dışında da hemşerimiz olan adaylar vardır. Bunların da desteklenmesi çok önemlidir. Köylerdeki Muhtar adayları, seçmenler tarafından yakinen bilindiği için sorun bulunmamaktadır.

ÇDP yöneticileri seçim çalışmalarını çok önceden başlatmış, büyük bir fedakarlılıkla, gece gündüz demeden  bütün derneklerimizi, STK kuruluşlarını, Diğer etnik gurupların kuruluşlarını ziyaret etmekte ve 31 Mart seçimlerinin neden önemli olduğunu, neden beka meselesi olduğunu vurgulamaktadırlar. Onların bu fedakarlıklarının boşa çıkmaması için , her türlü fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp, elimizden gelen her çabayı gösterelim, başarıya ortak olalım.      Saygılarımla.888 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi