• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam234
Toplam Ziyaret1000981
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Kendini Toplumun Kanaat Önderi Sanmak…
28/10/2014

Sayın,  Hilmi Açumıj,

İnternet kalemşorlarının şahsımla ilgili tenkitçi yazılarına genellikle cevap vermem. Çünkü, yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerle tartışmanın bir fayda sağlamayacağı ve onları ikna etmenin mümkün olmadığı malumdur.

Ama kurucularından ve başkan yardımcısı olduğum partiye yönelik suçlamalarınıza ve bir değer taşımadığına inandığım fikirlerinize cevap verme gereğini duydum.

Öncelikle yazı başlığınız en acemi yazarın bile yazmayacağı bir başlıktır. Parti kurmak için sizden mi izin almak gerekiyor?

ÇDP,  Çerkes partisi değildir. Tüzüğünde belirtildiği üzere Çoğunlukçu, bütün unsurları kapsayan bir partidir. Partinin hiçbir yerde zemin kazanamayacağı görüşünüz, mahdut kapasiteniz ve fikirlerinizin bir mahsulüdür.

ÇDP’nin seçim barajını geçemeyeceği hatırlatmanıza gerek var mı? Bu elbette tarafımızca da bilinmektedir. Ama barajı aşamayan partilerin meclise temsilci göndermelerinin başka yolları olduğu gibi; seÇim barajının kaldırılmayarak ilanihaye devam edeceğini sanmak da dar görüşlülüktür.

Siyasi parti kurmanın ne kadar problemli olduğunu siz yaşamadığınız için bilemezsiniz. En azından 30 “inanmış” kurucu üyenin bir araya getirilmesinin zorluğunu idrak etmenizi temenni ederim.

Çerkes halkından destek görme ihtimalinin zor olduğu görüşünüz, sizin arzuladığınız bir ütopyadır.

“Çerkes Milli Meclisi” kurulmasından yanasınız. Bu meclisin sadece Türkiye’de kurulması halinde, diğer ülkelerde yaşayan Çerkesleri temsil etmeyeceğinin de farkında değilsiniz. Aylar önce diğer ülkelerde yaşayan Çerkeslerin katılımıyla “Sürgün Hükümeti” kurulmasının yararlı olacağına dair yazım çok acımasız tenkitlere uğradı. Bu hususu dikkate almanızı öneririm.

Hangi ikiyüzlülüğümüzü gördün de bizi ikiyüzlülükle suçluyorsun? Sizin, partinin tüzüğünü bile okumadığınız anlaşılmaktadır. Bu ağır ve isnatsız suçlamayı geri almanızı bekliyoruz. Ama, maksadınız çamur atmaksa, buyurun devam edin. KAFFED’i  iki yüzlülükle suçlayıp, sonra ÇDP’yi de aynı kategoriye sokmanız; kurucularının çoğunu tanımadığınız ve üstelik hiçbir icraatını görmediğiniz bir yapıyı suçlamak en azından hafifliktir.

Hilmi bey,

İlginçtir, yazılarınızın tamamı suçlamalar içeren, kışkırtan ve küçümseyen yazılar. Bunlar sağlıklı bir ruh halinin ürünü değil. “Süper reformistler“ diye alay ederek suçladığınız Adığe Bze Xase çalışanlarına yönelik yazınız da bunların en çarpıcı örneği.

Hiçbir icraatı bulunmayan, toplum önderi kılığına bürünüp fikir yazısı yazdığını zannederek kendini avutan, tabii ve ezeli muhalif Hilmi bey, sizin yazılarınızın ne anlama geldiğini şu deyim ile betimleyerek bitirmek istiyorum: “Zerecöşıremce. Psı yeşöre şıdım weşüyinip fed.“ 

 

Mustafa Saadet

ÇDP, Kurucu ve Başkan Yardımcısı

28.10.20142367 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi