• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam205
Toplam Ziyaret1000952
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Kayseri Mitingi ve Düşündürdükleri
08/05/2012

ÇHİ tarafından 29.4.2012 tarihinde yapılan Kayseri Mitingi’ne katılamadım.

Ancak, miting hakkında yazılan yazılara etüd ettiğimde 2 önemli hususundeğerlendirilmesi gerektiğini düşündüm.

 1-  Setenay Guaşe ve Müslihe Hanım

 Setenay Guaşe’nın kim olduğu ve niye guaşe  ünvanına layık görüldüğü hakkında açıklama yapmaya gerek yoktur. Çünkü, bütün Çerkes Halkı tarafından tanınmakta olup, guaşe ünvanının verilme sebepleri bilinmektedir. Çerkes halkı Setenay Guaşe’yi hiçbir zaman unutmamış ve ismini bugüne kadar yaşatmıştır. Nitekimbir çok kızımız da halen bu ismi taşımaktadır.

Asaleti simgeleyen pşı , work gibi üstünlük belirten ünvanlar, Çerkes ırkı içinyararlı bir iş yapan, köyünü veya beldesini belalardan kurtaran veya harplerde cesaret örneği gösteren erkeklere verilen ünvanlardır.

Kadınlarımız için verilen üstün hizmet ünvanı ise “Guaşe” liktir.

Yararlı hizmetin veya kahramanlıkların ne zaman veya nerede yapılacağı öncedenbilinemez. Bunu zaman ve şartlar belirler.

Müslihe Hanım, 80’lik yaşına rağmen Kayseri Mitingine aktif olarak katılmak suretiyle önderlik yapmakla kalmamış, sorulan sorulara verdiği bilgece cevap ile  hepimize örnek olmuştur. Bu tutumu ve veciz ifadesi ile “Guaşe”lik ünvanını ziyadesiyle hak etmiştir. Bu davranışı ile bizim gurur kaynağımız olmuştur.

Ona  övgüler yağdırmayı ve takdir etmeyi, bir anlık methiye şeklinden çıkarıp ebedileştirmek de bizlere düşmektedir.

Çerkes Halkı’nın gerektiğinde ve her zaman yeni Setenay Guaşe’leri yaratabileceğinin bir örneği olan bu ablamızın, ihdas edilecek “Setenay Guaşe” ödülü ile ödüllendirilmesini (maddi ödül de verilebilir) yürekten arzu etmekteyim. Bu ödülün Amazon’ların nesli olan ve liyakat gösterecek bayanlarımıza yeri geldikçe verilmesinin bir vefa borcumuz olduğuna inanıyorum

2-   Yollar Yavaş Yavaş  Tek Kulvara İniyor

Derneklerimizin açıldığı 1950’li yıllardan itibaren, sayıları hızla artmış, zaman zaman kapatılmalarına rağmen sayılarında bir azalma olmamıştır. Derneklerimizde görev alan değerli büyüklerimiz ,zaman ve imkanları nispetinde çok önemli işler yapmışlardır. Bunları inkar etmek mümkün değildir.  Derneklerin faaliyetleri ağırlıklı olarak, folklor, söyleşi, tanışma… vs konularında yoğunlaştırılmıştır. Esasen mevcut olan hukuk düzeni de bunun dışında bir faaliyete müsaade etmemiştir. Bütün faaliyetler derneklerin 4 duvarı arasında kalmış sesimizi kimse duymamıştır.

21. yüzyıldan itibaran gerek dünyadaki gelişmeler, demokratikleşme, iletişim kolaylıkları gibi imkanların da tesiri ile bilhassa yayın hayatında hızlı bir gelişme yaşanmış ve güçümsenmeyecek sayıda eserler neşredilmiş fikirler geliştirilmiştir. Ne var  ki, kendimizi bulunduğumuz ülkede tanıtamadık ve tamamen unutulma sürecini yaşamaya başladık.

Son 6 aydır dernek lokallerinden taşan sesimiz, yavaş yavaş sokaklara taşmış ilim ve fikir çevrelerine ulaşmış, değişik kitleler bir Çerkes Milletinin yaşadığını, istekleri olduğunu, dillerinin ve kültürlerinin yok olmak üzere olduğunu öğrenmişler ve bu konuda pozitif veya negatif fikirler ortaya çıkmaya başlamıştır. Kısaca Türkiye Çerkes Halkının varlığını telafuz eder olmuştur.

Ancak bu yeterli değildir. Bir çok ülkede sürgün hayatı yaşayan halkımızın, mağduriyetlerinin, çektiği acıların, isteklerinin bütün Dünya’ya duyurulmasının ve izah edilmesinin zamanı gelmiştir.

Bu cümleden olarak, halkının taleplerini savunan, tekrar diline ve kültürüne kavuşmasını isteyen bütün  kuruluşlarımızın bir arada hareket etmesinin ve birbirlerinin eksikliklerini tamamlamasının önemi ortadadır. Son aylarda yapılan çekişmelerin yol ayrılıklarının yavaş yavaş aynı kulvarda birleşme temayülü  gösterdiği iyimserliğini taşımaktayım. Zira aklın yolu tekdir.

Derneklerimizin de folklor ağırlıklı faaliyetlerini azaltarak, bilhassa dilimizi zenginleştirme ve geliştirmede gayret göstermeleri gerekmektedir. Bu düşüncemin 2 önemli kaynağı vardır.

Birincisi, Lejenxase’ye katılan Abdurrahman Dilipak “Neden Eurovizyon'a bir Çerkesce şarkı gitmesin” diye bir soru sordu, cevaplandıramadık. Yirmibin Musevi’nin yaşadığı Türkiye’de Musevi asıllı bir genç , Eurovizyon'da Türkiye’yi temsil ediyor. Bu çok kıvanç verici bir olaydır. 5 milyon Çerkes’in yaşadığı Türkiye’de neden bir hemşerimiz müzik veya diğer bir kültür alanında uluslararası seviyede temayüz etmiyor?

Bunu bize başkaları soruyor.

Tejğogupşıs (Beraber düşünelim).3369 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi