• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret1000943
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Kınalar Elde Kaldı
18/04/2013

Savcılığın 1,5 ile 3 yıl arasında hapis cezası  ile yargılanmaları istemi ile mahkemeye sevkedilen Ç.H.İ. kurucuları Kenan Kaplan, Murat Özden ve Erol Karayel 16.04.2013 tarihli ilk duruşmada, eylemlerinin, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmediği görüşü ile beraatlerine karar verilmiştir.

Öncelikle kendilerine geçmiş olsun diyoruz. Ç.H.İ. kurucuları, RF Devlet Başkanı Viladimir Putin’in İstanbul ziyareti sırasında pankart açarak soykırımı haykırmak, bu hususu dünya kamuoyuna duyurmak ve bu konuda basın açıklaması yapmak istemişlerdi.

Aslında ilk celsede beraat etmek istemiyorlardı. Müteakip celsede dosyaya girecek kapsamlı bir savunma ile soykırımı hukuki platformda da duyurmak istiyorlardı. Mahkeme Sayın Av. İbrahim Aycan’ın yazılı savunma talebini de gerekli görmemiş ve kısa süren bir celse sonunda beraat kararı vermiştir.

Çerkes soykırımının Dünya’ya duyurulması için ellerinden gelen gayreti esirgemeyen bu hemşerilerimiz, tutuklanmayı da göze alarak yaptıkları eylemde, hukuken de haklı bulunarak beraat etmişlerdir. Yaptıkları eylemlerin hukuk dışı olmadığı onaylanmıştır

Sanık olarak mahkemeye sevk edilen bu hemşerilerimizin dünyaya haykırmak istedikleri ve üstelik  artık unutulmuş bir konu vardı: SOYKIRIM. Bu görüşe katılmayanlar olabilir ve mevcuttur. Ancak, 10/04/2013 ve 12/04/2013 tarihlerinde Şamil Vakfı’nda ve İKK Derneği’nde Çerkes Dili sempozyumlarında konuşan Kanada’lı Prof. Dr. John Colarusso, ana konu dışına çıkarak bir konuyu özellikle vurgulamak istemiştir. Soykırım hadisesinin dünyaya duyurulması için Soçi Olimpiyatlarının iyi bir fırsat olduğunu, aslında R.F’nun bu olimpiyatları Soçi’de düzenlemekle büyük hata yaptığını, bu vesile ile soykırımın bütün dünyaya duyurulabileceğini özellikle belirtmiştir.  Colarusso, sıradan bir öğretim görevlisi değildir. 40 yılı aşkın bir süre Adığe ve Abhaz dilleri üzerinde araştırma yapmış bu dilleri konuşan, üstelik Abhazya savaşında Başkan Bill Clınton’a Kafkasya konusunda danışmanlık yapmış bir uzmandır. Colarusso’nun  bu görüşü, Ç.H.İ. kurucuları tarafından daha önce düşünülmüş ve her ayın 21’inde İstanbul RF Konsolosluğu önünde protesto edilmektedir.

Ayrıca, İstanbul, Kayseri, Ankara mitinglerinde ana konu olarak işlenmiş, İzmit’teki Lejen Xase toplantılarında da dile getirilmiştir.

Bu protestoların anavatandaki soydaşlarımızın aleyhinde sonuçlar verdiğini, bu durumu yarattıkları için Ç.H.İ’nin ve destekleyicilerinin amaçlarına ulaştığını, şimdi kına yakmaları gerektiği şeklindeki suçlamalar Web Sitelerinde genişçe yer almıştır.

Toplumsal yardımlaşmamızın çok iyi olduğunu, acılı, sıkıntılı günlerde ne kadar yardımlaştığımızı, cenazelerimizin kalabalık olduğunu, bunun eski bir gelenek olduğunu söyler dururuz. Bunlar gerçekten güzel şeylerdir. Ancak, değişen koşullara uygun olarak yardım ve desteklerin yeni oluşumlara da uygulanması gerekir.  KCK davalarını bir kenara bırakalım, Cübbeli Ahmet Hoca’nın duruşmasında en az 200 kişinin mahkeme önünde toplanarak ona moral vermek için el salladığını, alkışladığını gördüm. Bu tür gösteriler aleyhte neticeler verebilirse de, yargılanacaklara büyük bir moral verdiği açıktır. Ç.H.İ. duruşmasına bir tek hemşerimizin dahi gelmemiş olması çok düşündürücüdür.

Bu tür bir dayanışmanın dışında, en önemli destek alanı hukuku müzaheret konusudur. Maalesef Avukat Sayın İbrahim Aycan’ın dışında hiçbir hukukçu hemşerimiz “nedir haliniz” diye arayıp sormamıştır. Bu hemşerilerimiz suç işlemiş olsalar dahi, hukuki destek konusunda yardımcı olunması gerekirdi herhalde.

İzmit kurultayından sonra, Ç.H.İ’nin yerel bir gazetecinin, yeni bir hain gurubu olarak niteleme yapması üzerine, bu yazar aleyhine açılan davayı tersine  Ç.H.İ. nin mahkemeye verildiğini zannedip, size iyi bir avukat lazım şeklinde müstehzi şekilde laf çarptırıp, yapılanları küçümseyenler, her halde bu hemşerilerimizin tutuklanması halinde kına yakmaya hazırlamışlardı. Ama maalesef kınalar ellerinde kaldı.

Her zaman iyi avukatlara ihtiyaç duyulabilir ama sadece Almanya’da değil, “Türkiye’de de Hakimler var”. İyi avukatlar olsa da, olmasa da  adaletin terazisi şaşmaz.

Tekrar geçmiş olsun.


3675 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi