• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam189
Toplam Ziyaret1000936
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Değişik Bir İftar
19/06/2016

18.06.2016 Cumartesi akşamı, İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin iftar davetine Maltepe Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, Murat Özden ve Mazhar İyigün ile birlikte katıldık.

Bütün toplantıların bir nedeni olduğu (Düğün, nişan, protesto, parti propogandası v.s. gibi) malum.

4 katlı güzel bir dernek lokalleri olduğunu bildiğimiz için, dernek lokalinde mahdut sayıda katılımcı ile bir iftar yemeği yenileceğini zannederek tam iftar zamanı intikal ettik.

Karşılaştığımız manzara tahminimizden çok farklı çıktı. Dernek binasına çok yakın bir caddede 2 sıra halinde dizilmiş masalarda oturan en az 2.400 kişilik ( iftarı düzenleyenlerin tespiti) bir insan topluluğu vardı. Bizi davet edenlerin ifadesine göre bize ayrılan yerleri uzun müddet muhafaza ettiklerini, ancak izdiham nedeniyle başkalarının oturmasına engel olamadıklarını söylediler. Özür beyan ederek -gençleri kaldırmak suretiyle- bizi ayrı ayrı yerlere oturttular.

Protokol masasında Kaymakam, Belediye Başkanı, civar belediyelerin başkan yardımcıları ve milletvekilleri vardı.

Protokoldeki kişiler takdim edilerek kısa kısa konuşmaları sağlandı. İsmini hatırlayamadığım CHP Başkan Yardımcısı milletvekili, Kemal Kılıçdaroğlu’nun arzu etmesine rağmen katılamadığından dem vurarak, çok fazla uzatmadan az da olsa politik bir nutuk atmayı ihmal etmedi. Seçim zamanlarında politikacıların bu caddede nutuk atmak için sıraya gireceklerini şimdiden tahmin etmek zor değil.

Dikkatimi çeken husus, bütün konuşmalarda T.C.ye, şehitlere ve Atatürk’e methiyelerde bulunulmasına özen gösterilmesine rağmen Boşnak milletine bağımsız bir ülke kazandıran halk kahramanı Aliya İzzet Begoviç’in adının hiç telaffuz edilmemesi oldu.  “Acaba, Türkiye’deki Boşnaklarla Bosna Hersek’teki Boşnaklar arasında bir anlaşmazlık mı var” diye düşünmeden edemedim.

Toplu yemeklerin böyle sokak ortasında yapıldığına pek rastlanmıyor. Bu belki de, bazı kişilerin veya etnik gurupların asaletlerini sokaklara düşürmemek düşüncesinden kaynaklanıyor. Ama bir gerçek var ki, dernek lokallerinde veya lüks otellerde yapılan iftarlar veya yemekli toplantılar dört duvar arasında kalmakta, kimse tarafından duyulmamaktadır. Fakat Boşnakların bu organizasyonu uzun süre hafızalarda kalacak belki de örnek alınacaktır.

Neticede Türkiye’deki Boşnaklar iftar vesilesi ile var olduklarını, dillerini muhafaza ettiklerini, birlik ve beraberlik içinde olduklarını, gerektiğinde binlercesinin bir araya gelebildiğini, en azından katılanlara ispat etmişlerdir.

Netice olarak,  iftar bahane, gösterilen birlik beraberlik ve dayanışma  şahane idi.1753 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi