• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam239
Toplam Ziyaret1000986
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
İnternet Kalemşorlarına Yeni Bir Uğraş Alanı Doğdu
17/08/2014

Kafkas kökenli 38 kurucu üyenin uzun zamandır tasarladıkları Türkiye siyasi arenasında yer alma çabaları nihayet sonuçlandırılarak, 15.08.2014 tarihinde Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) adı altında bir parti kurma isteği ilgili ve yetkili kurumlara prosedüre uygun biçimde iletilmiştir.

Bir parti çatısı altında birleşerek siyaset yapmak, mevcut yasalara uymak şartıyla her vatandaşın yasal hakkıdır. Bugüne kadar onlarca siyasi parti kurulmuş, bazıları iktidar olmuş, bazılarının adı sanı duyulmamış, bazıları kapatılmış, bir kısmı tabela partisi şeklinde varlığını sürdürmektedir. Bu durum zamanın şartlarının ve yasaların getirdiği bir husustur.

Bir partinin devamlılığını ülke çapında sürdürebilmesi, ilk seçimlere katılma şartlarını yerine getirerek ve % 10 barajını aşması ve devlet katkısına hak kazanır olmasına bağlıdır. Aksi takdirde en az 42 ilde teşkilatlarını faal bir halde tutması ve bunun mali kaynaklarını sağlaması hemen hemen imkansızdır.

Ancak, sesini duyurmak isteyen gurupların seslerini duyurabilmelerinin en etkin biçimi parlamentoda taleplerini dile getirmeleridir. Bunun en güzel örneği çok yakın zamanda yaşanmıştır. Irak Parlamentosu’ndan Ezidi Milletvekili Liyan Dahil halkının durumunu Dünya’ya duyurmasaydı zaten azalmış olan Ezidiler dağlarda açlık ve susuzluktan yok olacaklardı ve dünya halkları da seyirci kalıp, haber kanallarına bol bol malzeme temin edeceklerdi.

ÇDP kurulduğu tarihten hatta saatten itibaren çeşitli karalamalara, tenkitlere uğramaya başlamıştır.

…..Sanki tek bir ilde (Yasa gereği Ankara’da) teşkilatlanmak çok büyük bir para gerektiriyormuş gibi parasal kaynağı sorgulayanlar;

Asırlarca geriye gidildiğini ileri sürüp, başka işiniz yok mu diye soranlar;

Barajı geçme sansı olmayan bir partinin kurulmasının abesle iştigal olduğu nasihatında bulunanlar...  vs.

Bütün bunlar tarafımızca bilinmektedir. Ancak onların idrak edemediği bir husus, siyasette bilhassa yerel seçimlerde bir tek oyun bile kıymetli olduğu ve genel seçimlerde ittifak yapmanın her zaman mümkün olduğu ve bunun ancak mevcut bir siyasi parti ile yapılabileceğidir.

Siyasi partilerin seçimler sırasında dernekleri dolaştığı, ancak hiçbir taahhütlerini yerine getirmedikleri malumdur.

Dünya genelinde tanınabilmek için, aynı görüşlere haiz partilerle temas kurabilmek için parti olmanın gerektiği tartışılmaz bir gerekliliktir.

150 sene önce soykırıma uğrayan ve çeşitli ülkelerde dağınık vaziyette yaşayan, 2’nci, 3’ncü sürgünlere maruz kalan Kafkas halklarının mağduriyetlerini dünyaya duyurmak için parti kurulmasını eleştirenler, şimdiden kendilerine uğraşı sahası bulmuş ve çalışmaya başlamıştır. Kendilerine iyi uğraşılar diliyorum.

ÇDP sadece Kafkas kökenlilerin kurduğu bir parti değildir. Başka etnik kökenden gelen kurucu üyeler de vardır. Parti tüzüğünde belirtildiği gibi, en büyük amacımız 76 milyon Türkiye vatandaşının birlikte hareket ederek daha müreffeh bir yaşam seviyesine ulaşılması, kaybolmakta olan kültür zenginliklerinin  korunması ve herkesin mutlu olmasıdır.

 2235 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi