• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam193
Toplam Ziyaret1000940
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Roman Milletvekilin Meclis Konuşması Üzerine
03/01/2016

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde C.H.P. den  yeniden milletvekili seçilen Özcan Purçun , bütçe görüşme ve  konuşmaları sırasında konu ve sıra dışı konuşması ile önemli bir mesaj vererek büyük alkış topladı. Sempatik ve etkileyici konuşması ile mensubu olduğu Romanların ( Romanlar kendilerine roman denilmesine karşı çıkmakta ve Türkiye’de adlandırıldıkları Çingene ismi ile anılmalarını istemektedirler.) sorunlarını açıkça ve gerçekleri yansıtan bir biçimde bütün Türkiye’ye ve dünya duyurmuştur.

Sayın Purçun’un konuşmasında dile getirdiği sorunlar ve dilekler özetle:

- Cumhuriyetin 92 yıldır çadırda yaşayan Romanları görmezden geldiği,

- Roman olarak yaşamanın Türkiye’de ve Dünya’da kolay olmadığı,

- Tek gözlü evde veya çadırda elektriksiz, susuz, yarı aç-yarı tok yaşamak ve komşulardan yemek istemenin dayanılmazlığı, …. gibi gerçeklerdir.

Millet vekillerine hitaben, “Romanları sevmeyen var mı?”, Maliye Bakanı’na hitaben , “Sayın bakan Roman’ları seviyor musun?”, “Bütçeden Romanlara pay ayıracak mısın?“ sorularını tevcih ediyor.

Ve, Roman açılımının olduğu gibi durduğunu, verilen sözlerin hiç birinin tutulmadığını, strateji belgesinin çıkmadığını, en yoksul, en fakirin kendileri olduğunu, buna rağmen güler yüzlü,  neşeli ve şimdiye kadar en az talepte bulunanlar olduklarını milletvekillerinin homurtularına karşın açık yüreklilikle seslendiriyor.

Neşeli olmalarının sebebini, ihtiyar bir Roman kadının bu konudaki görüşünü ifade ile açıklıyor . “Başka yapılacak şeyimiz olmadığı için oynuyoruz, neşemizi muhafaza ediyoruz...”

Bu ihtiyar Roman kadının (Bana göre bilge birisidir) söyledikleri, acaba Çerkeslere de bir şeyler hatırlatıyor mu?

IŞİD katliamları ile yok olma seviyesine gelen Yezidilerin durumu, dünyada önce duymazlıktan gelindi. Ne zaman ki, bayan milletvekili Lyan Dahil Irak Parlamentosunda ağlayarak durumu bütün dünyaya duyurdu, Dünya Yezidilerin sorunları ile ilgilendi ve bir soykırım önlendi.

Sayın Purçun,  mensup olduğu halkın sorunlarını TBMM’de açık yüreklilik ve cesaretle dile getirmiş durumdadır. Muhtemelen halkının sorunlarına çare bulacaktır. Çünkü, konuları siyaset ortamında dile getirmeden, dört duvar arasında atılan nutuklarla duyurmak mümkün olmamaktadır.

Çerkeslerin TBMM’de sorunlarını dile getirecek temsilcisi maalesef yoktur. Umulur ki, önümüzdeki yıllarda bu eksiklik giderilir,  sorunlarımızın çözümü dile getirilir, barış ve mutluluk içinde bütün unsurların refahı sağlanır ve Türkiye bir dünya ülkesi haline gelir.


1967 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi