• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam237
Toplam Ziyaret1000984
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED
26/10/2022

KAFFED genel kurulunda yaşanan olaylar ve bir kısım sosyal medya yazarlarımızın tenkitleri ve görüşleri incelendiğinde hiç birisinin durumun özüne inmediği veya inmek istemediği, sadece eleştirel yazılarla yetindikleri görülmektedir. Konuya açıklık getirmek düşüncesi ve konu hakkında bilgi sahibi olmayan çoğunluktaki hemşerilerimizi bilgilendirmek için bildiğim bazı hususları ifade etmek istedim.

DÜNYA ÇERKES BİRLİĞİ

1991 yılında 18 ülke temsilcisinin (bazı ülkeler birden fazla dernek temsilcisi ile katılmıştır) katıldığı toplantı ile kurulduğu ilan edilmiştir (DÇB’nin tüzüğünde belirlenen görev yetkileri makale kapsamı dışında tutulmuştur). İlk kuruluş yıllarında değerli başkanların gayretleri ile çok faydalı işler yapılmış, özellikle anavatanda Çerkes dilinin inkişafı ve birlikte fikir geliştirme konularında başarılı icraatlar gerçekleştirilmiştir. Fakat müteakip yıllarda gerekli çabalar gösterilmemiş, hatta KAFFED”in üye mi, gözlemci mi olduğu konusu gündeme getirilmiş, KAFFED başkanının ve Türkiye’de yaşayan bazı üyelerin R.F.’ye girişi yasaklanarak katılımları engellenmiştir. Son başkan tamamen Moskova’nın direktifleri ile hareket eden bir idare yapısını benimseyerek Çerkes dilinin okullarda öğretilmesinin önce kısıtlanmasına,  sonra da yasaklanmasına göz yummuştur. Tehditler ve demokratik olmayan şaibeli seçimler ile başkanlığını sürdüren  şimdiki başkanın ismini hecelersek “Ha – uti” düşüncelerini ve icraatını tarif etmiş oluruz.

KAFFED

Tabela derneklerinin katkısı ile oluşturulmuş bir federasyondur. Kendisini Türkiye’de yaşayan bütün Çerkeslerin  tek temsilcisi kabul etmekte, diğer sivil toplum kuruluşlarını yok saymakta ve STK’ların bir araya gelerek konfederasyon şeklinde daha güçlü bir yapıya dönüşmesini engellemektedir. Son başkan konfederasyon fikrine olumlu bakmakta ise de, genel kurulda muhaliflerin oraya koyduğu tavır son zamanların en engelleyici ve karalayıcı eylemi olarak tarihe geçmiştir.

Mevcut STK’larımızla Çerkes ulusunun problemlerini dünya kamuoyuna duyurmak ve olumlu neticeler elde etmek mümkün değildir. Soruna çare konusunda 30.05.2012 tarihinde Özgür Çerkes web sitesinde “Sürgün hükümeti” başlaklı yazımızda  özetle, “…. Sürgün hükümeti  istemlerinin bir ütopya olarak düşünülebileceği fakat birçok kimsenin ideali olarak gündemde kalacağı” yazılmıştı.

Zira kuruluş için bir devletin izin vermesi ve kuruluş için çalışma mekanı, çalışacak elemanların tespiti önemli konular ve mali sorunlarla bisrlikte karşımıza çıkmakta idi.

Geçen 10 sene içinde iletişim, internet  ve  bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır. Önce “Skype “uygulaması ile dar kapsamlı olarak kişilerin bilgisayar ortamında  görüntülü konuşmaları geliştirilmiş, sonra “Zoom” sistemi ile daha çok kişinin görüntülü konuşma ve görüşme imkanı sağlanmıştır. Son olarak da Meta Verse’in  (Facebok) geliştirmekte olduğu sistem ile kişilerin prototipleri (avatar) oluşturularak, şahıslar fiziki olarak oturumlara katılmış gibi toplantıların yapılacağı uygulamasına yakında başlanacaktır. Bu uygulama ile devlet icazetine ve mekan tahsisine ve kişilerin fiziki olarak bir araya gelmelerine gerek kalmayacak ve mali külfetten kurtulunmuş olacaktır. Ve de despotik başkanların, kuruluşun bulunduğu ülkeye üyelerin girişini yasaklamak suretiyle temsilcilerin katılımına mani olmaları önlenecek, bu şekilde temsil kabiliyeti olan kırka yakın ülkede yaşayan bütün Çerkes temsilcilerin oluşturduğu katılımcı, çoğulcu, demokratik bir “Dünya Çerkes Birliği “ kurulmuş olacaktır. Bu kuruluşun desteklenmesi halinde de dünya milletlerine kendimizi daha etkili biçimde tanıtma imkanına kavuşacağımızı ümit etmekteyim. 


687 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 23/03/2024
Radyu Sputnik'de Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya'da söylenen bir ağıt idi.
DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi