• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret1020093
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Mustafa Saadet
mustafa.saadet@yahoo.com
KÜLTÜR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM
23/03/2024
Kısa dalgadan yayın yapan Radyo Sputnik sabah saat 07-09 arasında “ Ali Çağatayla Seyir Halinde” adlı programında , “anlatılmayanları anlatıyoruz” iddiası ile çeşitli haberler sunulmakta ve hakikaten hiç duyulmamış haberler duyurularak değişik yorumları yapılmaktadır. Zevkle dinlediğim bu program, akşam saatlerinde saat 10-12 arasında tekrar yayınlanmaktadır.
Programın başlangıcında, aralarda ve sonunda , ismi çok bilinmeyen ülkelerin sevilen ve popüler olmuş şarkıları o ülkenin sevilen sanatçıları tarafından icra edilmekte ve zevkle dinlenecek bir program oluşturulmaktadır.
Ancak, 19.03.2024 tarihinde sunulan programda, çok üzüldüğüm bir uygulamaya yer verilmiştir. Şöyle ki, Bulgaristan’ın Dobruca bölgesinin müziği olarak tanıtılan ve Galina Dubreşiska tarafından icra edilen müzik, Bulgaristan Müziği değil, asırlardır Çerkesler tarafından Kafkasya’da söylenen bir ağıt idi. Dikkatlice dinledim ve çok duygulandım, makam ve okunuş tarzı tamamen aynı idi. Fakat Bulgarca bilmediğim için çevirisi için bir yorum yapamam.
Şarkı formunda sunulan Ağıtımız, Çerkesler tarafından “Dexe Nağ” (Ela gözlü güzel) diye adlandırılan bir ağıttır. Seneler önce Murat Özden ve Albina Özden tarafından çıkarılan : KENEXAJIĞE VOREDIXER / DRİLEN SARKILAR ADLI CD’NİN birinci parçasıdır. Hikayesini bilmeyen Çerkes de yoktur. Hikayesi, kısaca; ….birbirini seven bir delikanlı ile bir kızın (Dexe Nağ) evlenmelerine aileleri tarafından izin verilmemesi üzerine bir atla kaçarken ormanlık yolda atın terkesinde oturan kızın ağaç dalına kafasının çarparak düşmesi ve ölmesi üzerine , ne yapacağını bilemeyen delikanlının orada söylediği ağıttır.
Denilebilir, ki , Şumlu / Bulgaristan nire, Kafkasya nire. Evet ayrı ayrı ve birbirinden uzak yerler ama, 1864 Çerkes soykırımı ve sürgünü ile Çerkeslerin bir kısmı Balkanlarda ikamet ettirilmiş olup ,Bulgarista’nın Şumnu yöresi en yoğun Çerkes göçmeninin ikamet ettiği bölgedir. 77 yaşındaki bu yazının yazarı, Çerkes göçmenlerinin 18 sene Rumeli’de kaldıklarını, 93 harbinden sonra Anadolu’ya geldiklerine, Canlı tarih olan ve göçü yaşayan ihtiyarlardan işitmiştir. (Ayrıca bu yöredeki Başsağlık köyünde muhacir Çerkesler tarafından. inşa edilen cami-i şerife, yazarın dedesinin babasının 40 kuruşluk maaşla imamet ve hitabet cihetiyle atandığına dair belge bulunmaktadır.)Bu ağıt, bu yöredeki muhacir Çerkesler tarafından söylendiği için Bulgar sanatçılar tarafından aranje edilmiştir. Eser Anonim olduğundan herkes tarafından kendi diline aranje edebilir .
Temennimiz, program yapımcısı üstat Ali Çağatay’ın bu durumu tashih ederek, ağıtımızın menşeini dünyaya duyurmasıdır.


400 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİJİTAL PARANIN / PARALARIN GELECEĞİ - 30/01/2024
kağıt para sistemindeki olumsuzluk gibi sebepler de, yeni para sistemi arayışlarını artırmış ve 2011 yılında Japon asıllı Avusturalya vatandaşı S. Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para dünya gündeminde yerini almıştır.
SON GELİŞMELERE AMATÖR YORUMU - 20/10/2023
Şimdiki durumda Türkiye devletini tehdit edecek güçte bir komşusunun olmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa bu tehdit, güçlü deniz kuvvetlerine sahip olan ve gemilerini Doğu Akdeniz'e konuşlandıran ABD ve GB olabilir.
UKRAYNA VE ÇERKES SOYKIRIMI - 04/06/2023
Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Rusya ile anlaşma yolunu seçtikleri için soykırım yaşamadılar, nüfuslarını korudular ve şimdi de bağımsız ülkeleri var.
GÖNEN-MANYAS ÇERKES SÜRGÜNÜ - 09/05/2023
Temennimiz, yas günü ilan edilen ve her yıl 21 Mayıs’ta anma programları yapılan 1864 soykırımına benzer şekilde, 2 Mayıs 1923’de yas günü ilan edilerek yıldönümlerinde Gönen-Manyas Çerkes Sürgünü olarak anılsın ve mağdurların hatıraları yad edilsin.
14 MAYIS 2023 SEÇİMLERİ, ÇDP VE ÇERKESLER… - 15/04/2023
ÇDP yönetiminin toplumumuzun siyasallaşmasına katkı sağlayacak ve partiyi ileriye götürecek her türlü oluşuma kapısını açık tuttuğunu da belirtelim.
BİR MUSİBET BİN HASİHATTAN EVLADIR - 10/02/2023
STK’larımız büyük bir gayretle topladıkları yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta güçlükle karşılaşmışlardır. Şahsi telefonlarla bilgilendirmeler de kısıtlı kalmıştır.
Temsil Kabiliyetini Yitirmiş, İşlevi Kalmamış İki Sivil Toplum Kuruluşumuz: D.Ç.B. ve KAFFED - 26/10/2022
Geçen 10 sene içinde iletişim, internet ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler, artık bir ülkenin izin ve icazet vermesine gerek kalmayacak şekilde yeni imkanlar sunmaktadır.
ATA SÖZLERİNİN YORUMU - 26/01/2022
Atasözünün şimdiki tahrif edilmiş şekliyle söylenmesi mümkün değildir. Çünkü Çerkes’lerin müstakil devleti olmadığı için, sarayları, kralları, hatta iki katlı binaları bile yoktu.
KAFFED, ADIĞE DİLİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI ADDER’DEN ÖZÜR DİLEMELİDİR - 01/08/2021
Tüm enerjimizi, kurumlarımızla ve hemşerilerimizle iş birliği içinde anadilimiz için kullanmak dileğiyle, son sözüm şudur. “ADDER, ÇERKES DİLİNİN YILMAZ VE EBEDİ KORUYUCUSUDUR”
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi