• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret1008094
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı
12/09/2018

16 Eylül’de Kayseri’de “TRT Çerkes” için bir miting düzenlendiğini Özgür Çerkes sitesindeki haberden öğrendim. Acaba diğer sitelerde de herhangi bir haber veya bilgi var mı diye hızlı bir arama yaptım, ancak hiç bir şey göremedim. Demek ki pek çoğumuzun “Çerkesçe Tv” diye bir sorunu yokmuş dedim ve üzüldüm tabii.

Kusura bakılmasın ama bu tavır bana, anavatandaki anadil eğitimi uygulaması ile ilgili ortak deklarasyona katılımın da ne kadar samimi olduğunu düşündürdü.

***

Bu miting çok önemli. Azami kalabalıkla orada olmamız lazım. Bu yüzden, Uzunyayla başta olmak üzere, K. Maraş-Göksun, Sivas-Kangal-Şarkışla-Yıldızeli yörelerinden mitinge ciddi şekilde omuz vermelerini beklerim. Bu yöreleri saymamın nedeni, günü birlik gidip gelebilme imkânları olduğu için.

***

Tertip Komitesi aile isimlerini bildiğim gençlerden oluşuyor. TRT’nin Çerkesçe yayın yapan bir kanalı olmamasının eksikliğini hissedip, arkalarına alacakları kitle ile taleplerini kamuoyuna duyurma derdindeler. Bu samimi girişimi karşılıksız bırakmamalıyız.

İki yıldır yapılan Uluslararası Uzunyayla Kültür Festivali onbinleri toplayarak büyük bir başarı sağladı. “TRT Çerkes” mitingi için de aynı şekilde binlerce hemşehrimizin alanları doldurması gerekmez mi?. Eğlenmek için bir araya gelebilenler; var oluş ve dilleri için verilen bu mücadelenin içinde de mutlaka yer almalıdır.

***

Şimdi birileri çıkar da, geçmişte olduğu gibi engellemek için yine özel bir çaba harcar mı acaba diye endişe etmiyor da değilim doğrusu. İnşaallah yine ev ev, kahve kahve gezip insanları engellemek için gayret gösterenler olmaz.

***

Anavatanda  anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın  yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek de pek tabii bir hakkımızdır. 

***

Bu arada adil olmak adına, anadil deklarasyonunun yazılmasındaki katkılarından dolayı Kaffed Başkanı Hağundokue Yaşar Aslankaya’ya samimiyetle teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Geçmişte yaptığı hataları eleştirdiğimiz gibi, olumlu tavır ve davranışlarını takdir etmemiz hakşinaslık gereğidir.
     Hağundokue ve ekibi, mitingi tertip edenlerle her ne sorunları var ise bugün hepsini göz ardı edip, bir doğru iş daha yapma fırsatını iyi değerlendirmelidir diye düşünüyorum. Kayseri “TRT Çerkes” mitingine en büyük katkıyı Kaffed yönetimi sağlamalı ve en büyük takdiri de kazanmalıdır. Sayısal büyüklüğünü takdir duyguları ile daha da büyütmelidir.

***

Bu arada Kayseri Kafkas Derneği, Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği, Uzunyayla Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kayseri Dostluk Kulübü’nün de 16 Eylül 2018 Pazar günü yapılacak “TRT Çerkes” mitingine tam destek vermelerini bekliyorum. Desteklemeyenler bunun vebalinin olacağını bilmelidir.

Evet, tertip komitesindeki kişilerle şahsi kırgınlıklar olabilir. Hatta kanlı bıçaklı dahi olunabilir. Ama bütün Çerkesleri  ilgilendiren böyle milli bir meselede her şey göz ardı edilmeli, öncelik milli meseleye verilmelidir.

Özellikle adlarını saydığım Kayseri’deki STK’larımız… Onların başkan ve yöneticilerinden,  hiçbir hesaba girmeden 16 Eylül 2018 günü Fuar alanında yapılacak “TRT Çerkes” mitingine katılmalarını bir kardeşleri olarak kendilerinden rica ediyorum.

Gün, bütün geçmişteki kırgınlıkları unutup omuz omuza verme günüdür.

Gün, bütün anlayış veya siyasi görüş farklılıklarını bir tarafa koyup, olumsuzlukları arkada bırakarak bir araya gelme günüdür.

Benzer şekilde Uzunyayla köyleri muhtarlarının da miting günü, komşu köydeki bir düğüne gider gibi bir kaç arabalık guruplar halinde Kayseri Fuar alanında yer almalarını dilerim.

Ha marje Uzunyayla!

Ha marje Kayseri!1786 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
Güzden Kışa Geçerken - 15/12/2015
Rus savaş uçağının sınır ihlalleri yüzünden Türkiye tarafından düşürülmesinden yine en çok bizler yani Çerkesler zarar görecektir.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi