• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret1010504
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Uzunyaylam, Şimdi Ayağa Kalkmanın Günü!
24/04/2012

Bizim köyün çayırlarının ortasından bir dere akar. Suyunun azlığından olsa gerek çevresinde pek yaban kuşu bile bulunmaz. Nadiren oradan bir yaban ördeğinin havalandığını görürdük.

İlk defa turnaları Karakuyu üzeri Karahalka’dan dönerken görmüş ve hayretle bağırmıştım çocuk aklımla,

-    “Aaa, buradaki leylekler siyah!”.

Zannedersem amcam yanıtlamıştı,

-    ”Onlar leylek değil turna”.  Tabii ki Çerkesçe cevaplamıştı amcam (Axer kırus / Onlar turna).

Gözüme önce pek de güzel görünmemişti turnalar. Fakat seyrettikçe beni kendilerine çektiler. Kağnı arabasıyla geliyorduk, dakikalarca izleme imkanım olmuştu. Önceleri gözüme pek güzel gözükmeyen turnaların sonradan büyüsüne kapılmıştım nedense. Oturduğum yerde boynumu turnalar gibi uzatıyor, onları taklit etmeye çalışıyordum kendimce.

Birkaç sene sonra aynı yoldan traktörle geçerken bizimle beraber Karahalka’ya ot çekmeye gelen komşu çocukları da aynı hataya düşerek,

-    “Siyah leyleğe bak” diye bağırınca biraz da efelenerek “onlar leylek değil kıru”, yani turna demiştim.

Karahalka çayırlarında hala o turnalar var mı bilmiyorum. Ama şimdinin çocuklarının artık Çerkesçeyi bilmediklerini iyi biliyorum.

 ***

Bugün 24 Nisan.

Bu topraklarda kıyıma uğrayan bir halkın felaketinin yıl dönümü. Çerkeslerden 50 yıl sonra yerlerinden sökülüp, asırlardır yaşadıkları topraklardan atılmaları ve mallarının yağmalanmasının yıl dönümü.

“Birbirimizi dinlediğimiz, acılarımızı paylaştığımız, başka acıların yaşanmaması için çabaladığımız, ötekileştirmeden farklı olabildiğimiz, farklılığımızla bir kalabildiğimiz bir hayat.”

Müteveffa Hrant Dink’ten yaptığım bu alıntı ile bir taraftan 24 Nisan’ı lanetliyor; öte yandan 21 Mayıs 1864’teki  Çarlık Rusya’sının katliama uğrattığı ve kalanları da sürdüğü  bizim felaketimizi dünyaya haykırıyorum. 

Canı yananın halinden, canı yanan anlar. İttihatçı teamül Türkiye insanlarının beyinlerinde öyle bir perde oluşturmaktadır ki, Ermeni adını duyunca hemen yok farz etme moduna geçiliyor. Acı çeken bütün insanlar acılarını haykırırlarsa zannederim zalimler de biraz olsun insafa gelir.

Şimdiye kadar yok farz edilen Kürtler artık realiteleri ile kabul görüyorlar.

Sıra artık yok edilenlerin varlığının kabulüne geldi.

Bir tarafta zorla kan ve gözyaşı ile yok edilen Ermeniler, öte yanda arada bir sopa gösterilse de “sen bizdensin”, “sen başka değilsin” uyutmaları ile asimile edilen Çerkesler ve Anadolu’nun diğer Müslüman halkları, Araplar, Lazlar ve diğerleri.

 ***

Haydi Uzunyaylam ayağa kalk!

Nihayet beklenen gün geldi çattı.

Şimdi görev Uzunyayla’da…

Haydi Uzunyaylam, Türkiye Çerkeslerinin Ankara ve İstanbul’da elden ele dolaştırdığı bayrağı devral ve daha da yükseğe kaldır şimdi.

Çocuklarının Çerkesçeyi unutmamaları için,

Bilmeyenlerin öğrenebilmeleri için,

Yok olmamak, gelecekte de varım demek için,

Sesini Ankara’dakilere duyurabilmek için,

29 Nisan’da Kayseri Fuar önünde buluşalım,

Kolkola girelim ve hep birlikte haklarımızı haykıralım.

Gün bugündür çünkü.

Haydi Uzunyaylam ayağa kalk!4696 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi