• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret1010497
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Utanın Efendiler Utanın…
22/04/2015

Son günlerde KAFFED’e bağlı derneklerde Çerkesçe’nin Latin harfleri ile de öğretilebileceğinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmesi üzerine kopartılan yaygara…

Neymiş efendim, Çerkesçe Latin harfleri ile öğretilemezmiş. Geçin onları, utanmazlığın daniskası sizin yaptığınız. Sanki protesto yapan derneklerin bulunduğu şehirlerde onlarca Çerkesçe okuma sınıfları oluşturuldu da işin alfabesi kaldı.

Çerkeslerde ayıp “ yemık’u” denildi miydi insanlar bir duraklar, kendi kendine sorardı: Yaptığım doğru mu?

Sizin yaptığınız “ yemık’u” da geçti “haynape” oldu.

Utanın efendiler utanın!..

Önce öğrencileri toplayıp sınıfları oluşturun; ondan sonra alfabe Latin de olsa Kiril de olsa önemli değil.

Basın bildirilerini okuyan derneklerin yöneticileri sizlere sesleniyorum: Sizlerin veya akrabalarınızın ya da köylülerinizin okul çağında çocukları yok mu?

Çerkesçe ölüyor sizler neyin kavgası peşindesiniz? Yakın bir gelecekte Çerkesçeyi öğretecek kimse de kalmayacak. Sizler neyin davasını yapıyorsunuz.

13 Nisan Kaffed Başkanlar Kurulu toplantısından sonra üye derneklerde basın açıklamaları birbirini izlemiş. Bütün bunları da Kaffed sitesinden öğrendim. Sanki bir yerden otomatiğe bağlanmış gibi ardı ardına gelen basın bildirileri. Bu basın bildirilerini yayınlayan Kaffed üyesi derneklerden yörelerinde açılan Çerekesçe sınıflarının ve öğrencilerinin sayılarını da içeren açıklanmasını beklerdim. Tabii Kayseri ve Düzce Derneklerini ayrı tutuyorum.

Mesela Turhal’da geçen sene açılan sınıflara ne oldu?

Kahramanmaraş ta okul çağında hiç mi Çerkeslerin çocuğu kalmadı?

Sayısal olarak Çerkeslerin en çok olduğu söylenen Samsun, sizden hiç ses yok?

Anladığım kadar Çerkes toplumunu asırlardır ayakta tutan ayıp “yemık’u” kavramı ayaklar altına alındı. Ayıbı bilmeyen ve ayıp dendiği zaman duraklamayan  Çerkeslere(?!) ne demeli?

Ben de Çerkesçe okuma yazmayı Kiril alfabesi ile öğrendim. Ama benim avantajım Çerkesçeyi bilmemdi.

Bence Kiril alfabesi veya Latin alfabesi fark etmez. Önce öğrenecekleri bir araya getirmek yani sınıfları oluşturmak gerekir.

Latin alfabesi aleyhine basın bildirisi okuyanlar!

Önümüzdeki öğretim yılında en az birer ikişer sınıf oluşturun ki yukarıdaki sözlerimi geri alayım. Sınıf oluşturamazsanız toplumun içine çıkacak yüzünüzün olmaması lazım. En azından dernek yönetimlerinden istifa etmeniz lazım.

Kaffed’in siyasilerden taleplerinde ana başlıklarından bazıları:

- Anadilde eğitim

- Çerkesçe tv ve radyo.

Peki sizlere soruyorum: ÇHİ aynı taleplerle mitingler düzenlerken sizler başka ülkede mi yaşıyordunuz; yoksa siyasi yasaklı mıydınız?

Süleyman Demirel siyasi yasaklı olduğu zamanlarda fötr şapkasını gönderirdi. Sizlerde kalpaklarınızı gönderseydiniz.

Talepler arasında dikkatimi çeken bir başlık da dönüşün kolaylaştırılması: Bu kolaylaştırma T.C.Hükümetlerinden mi bekleniyor, yoksa Rusya Federasyonundan mı? T.C.Hükümetlerinin Kafkasya’ya dönüşü engellediğini sanmıyorum. Engelleyen bir otorite varsa o da Rusya’dır.

O konuda yardımı da DÇB'den istesinler.

Mesela önce dönüş için izin bekleyen Suriyeli Çerkes mültecilerin yolunu açsınlar…

Tabii halen dönmek gibi bir umutları kaldıysa.2035 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi