• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam156
Toplam Ziyaret1010512
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Çerkes Konferansı Çağrısı ne oldu?
01/09/2013

  Bundan bir müddet önce RF Adigey Cumhuriyeti STK'sı Adige Xase Thamadesi Bogus Adam’ın bir çağrısı olmuştu. Sonrası hakkında bir bilgi alamadık.

Bahsi geçen Suriyeli Çerkeslerin durumunun tartışılacağı “İstanbul Çerkes Konferansı” için çalışma yapılıyor mu?

Bir kaynakda Bogus Adam’ın çağrısında isimlerden bahsedilmediği, çağrının “Sevgili dostlar, değerli Kafkas ve Çerkes aktivist ve sivil toplum kuruluşlarının liderleri, üyeleri…” diye başladığı belirtiliyor. Çağrı Rusça'dan çevrilmiş besbelli. Çünkü ”Dostlar”ın karşılığı Çerkesçede / Adigebze'de yoktur. Orijinal metinde isimlerden bahsedilmezken çeviri sırasında yerleştirilmiş ise büyük ayıptır.

Ayrıca ismen çağrı yapılmış olsa da, Kaffed Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu kendisi ile bir tutulan Nusret Baş ve Kenan Kaplan’ı kendisine mevkidaş olarak görmeyeceği için bu davete icabet etmeyecektir. İnşallah beni utandırır da toplantı için öncülük eder. Toplantı çağrısı Kaffed sitesinde de yer almamıştır. Kanımca, çağrıda bizzat Kaffed muhattab alınmış olsaydı bunun duyurusu yapılırdı.

Her ne ise de bütün bunları geride bırakarak başta Kaffed olmak üzere, Çerkes-Fed, Abhaz-Fed, ÇHİ, Alan Vakfı, Şamil Vakfı, Kafkas Vakfı, Kafkas Evi, Özgür Çerkes, Jineps, Guşips, Kafkas Diasporası, Cherkessia.net ve adını hatırlayamadığım dernek, vakıf, internet siteleri, v.d. herkese sesleniyorum; 2013 yılı sona ermeden Adige Xase Thamadesi Bogus Adam’in çağrısını hayata geçirelim. “Suriyeli Çerkeslerin durumlarının tartışılacağı uluslararası bir konferansın toplanması” anavatandan Adigey, Karaçay-Çerkes ve Kaberdey-Balkar Cumhuriyetleri ile Şapsığ Bölgesi STK temsilcileri başta olmak üzere; Türkiye, ABD, AB, Avusturalya, Ürdün, Suriye ve İsrail'den temsilcilerin katılacağı “2013 İstanbul Dünya Çerkes Konferansı” toplanması çağrısını ben de tekrarlıyorum. Dünyadan ve Türkiye'den tüm Çerkes dostlarının da katılacağı bir konferans olmalı.

Ha marje…3617 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi