• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam143
Toplam Ziyaret1010499
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Kaffed’den Çok Şey İstedim…
22/06/2012

Bir önceki yazımda kantarın topuzunu biraz kaçırdım galiba.

Kaffed’e, sanki bütün Çerkesler’in maddi ve manevi desteğini almış bir sivil toplum kuruluşu muamelesi yaparak “göster gücünü”  çağrısıyla hodri meydan çektim. Bunu biraz da kendilerini öyle gösterme gayretlerini dikkate alarak “madem öyle…” refleksiyle yaptmıştım.

Geçen yazımda, ÇHİ Kayseri Mitingi’ne karşı takındıkları tavır dışında söylediklerimden dolayı özür dilerim.

***

Konuşursak Türkiye’de 7 milyon Çerkes’in varlığından söz ederiz; ki bu Türkiye nüfusunun % 10’u demektir.

Ben o rakamın 2,5-3 milyon civarında olduğu kanaatindeyim.

Kaffed 54 derneğin üst kuruluşu. Her ne kadar federasyonu oluşturan dernek sayısı 61 olarak söylense de, federasyon sitesinde kayıtlı dernek sayısı 54.

Ankara Çerkes Derneği’nin üye sayısını 300 küsur gibi hatırlıyorum. En eskisi İstanbul Kafkas Kültür Derneği, ki onun da aktif üye sayısı 200 civarında yanılmıyorsam. Üst üste her dernekte 150 faal üye varsa 7500 - 9000 üye sayısına ulaşırız. 9000 desek 3 milyonun binde üçü yapar.

Yani her bin Çerkes’ten ancak üç tanesi dernek üyesi...

***

Bu kaba hesapları neden yapıyorum?

Kaffed’in ne kadarlık bir kitlenin temsilcisi olduğunu tespit etmek için.

Bunun bir de süreli yayın tirajları yönü var.

Fazla söze gerek yok, Nart dergisinin ve Jıneps’in hali ortada.

***

Sayın Vacit Kadıoğlu, özellikle sizden özür dilerim. Eleştirirken dahi olsa isminizi zikretmemem gerekirdi.

Dernekçilik biraz hatır gönül, biraz da etrafın öne sürmesiyle sırta geçirilen bir giysi gibidir. Yazın kalın gelir yakar, kışın ince gelir üşütür. Karşılığında ise sadece yorgunluk, maddi ve manevi özveride bulunmak ve bol bol dedikodu malzemesi olmak vardır.

Sayın Kadıoğlu’nu profesyonel biri gibi düşündüm ve hesap sormaya kalktım; özür dilerim.

***

STK olarak düşünsek dahi dernekler tamamıyla özveri ile çalışılan kuruluşlar. Siyasetsizlik ve yanlış yönlenmeler konusunda bizler de biraz suçluyuz.

Ama bilinmeli ki, mitinglerle ilgili, özellikle Kayseri Mitingi’nde takındıkları tavrı hiçbir zaman tasvip etmedim ve etmem de.

Bu konuda ben de kendilerini samimi bir şekilde otokritik yapmaya davet ediyorum.3120 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi