• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret1010510
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Geç Kalan Notlar
04/11/2012

Daha önce gözümden kaçmış; www.kafkasevi.com sitesinde, Kayseri ÇHİ Mitingi haberinin altında “Fikret-Kayseri” isimli bir hemşerinin yorumunu fark ettim. “Beş milyon Çerkez içerisinde yürüyen 400 kişisiniz. Neyin peşindesiniz. Bana göre PKK zihniyetlisiniz. Ben Çerkezim benim adıma yürüyüş yetkisini nerden alıyorsunuz. Bu vatana daha çok borcunuz var. Ne talep ediyorsunuz. Türk halkı olmasa Ruslar sizi bilmem ne yapacaktı. Allah sizin gibi şerefsizlerden bizi korusun.” diyor.

Öncelikle ÇHİ Mitingini iyi takip etmemişsin “Çerkez” Fikret! Orada senin gibi ne olduğunu bilmeyen binlerle ifade edilenler değil de, yüzlerle ifade edilen ama Çerkes gibi duran ve dimdik ayakta dikilenler vardı.

Ben sana başka bir iki örnek vereyim: DİÇEG bildirisine de iki binin altında insan imza atmıştı. Suriye’deki Çerkesler için de SMS kampanyasına da 1893 SMS atılmış. Aynı kişilerin tekrarını düşersek 1500-1600 kişi eder. En ciddi konular olarak nitelenen yardım da dahi katılanların sayısı ne yazık ki 2 bini geçmiyor.

ÇHİ Mitinginde ne istendiğinin farkında olmayan binleri toplayamamak ve içlerinden geçip de onlara tercüman olamamak bizim ayıbımız.

Bir de “Türk olamamanın ezikliğini taşıyan” Çerkez Fikret ve benzerlerinin ayıbının bir kısmı da yine benim.

Bilir misin, Ruslar bizi ata vatanımız Kafkasya’dan kovduklarında Osmanlı Padişahı bize kucak açmıştı. O zaman ortada Türk halkı da yoktu, Osmanlı tab’ası Bulgar’dan, Rum’dan, Arnavut’tan, Boşnak’tan, Ermeni’den, Kürt’ten, Arap’tan, Türk’ten, Laz’dan oluşurken bir de Çerkesler katılmıştı. Yani Osmanlı biz Çerkesleri yerleştirirken sadece Türk halkı yoktu, yanında başka halklar da vardı.

Bilir misin, senin gibi Türk olmamanın ezikliğini yaşayan Ömer Seyfettin -ki Çerkes’ti-, ideolojik Türk Milliyetçiliğinin en büyük savunucularındandı. Ona göre en büyük hainler Bulgarlar idi. Kısaca, İttihad ve Terakki’nin Türkçülük ideologlarından Ömer Seyfettin de senin gibi “Çerkezdi”.

ÇHİ Kayseri Mitingi’nde ben de bulundum. Türk Halkını küçük düşürecek, onları aşağılayan hiçbir eylemde bulunulmadı ve öyle sloganlar da atılmadı. Bizim Türk halkından istediğimiz, bizlerin, yani Çerkeslerin Türk olmadığını kabul etmesidir.

Ha, senin gibi kendini Türk halkından ayrı tutmayanlarla kimsenin bir sorunu yok. Yineliyorum, biz “bizlerin ayrı bir halk olduğumuzun kabulünü” istiyoruz.

Ben ve benim yaşımda olanlar Türkçeyi sonradan öğrendik. Büyük ihtimalle sen Çerkesçeyi de bilmiyorsun ama Türkçe’yi de aksanlı konuşuyorsundur. Kendini Türk halkının bir ferdi kabul ediyorken bir de ”Çerkez” olduğunu söylemekteki maksadını ise hiç anlayamadım.

Bilmem duydun mu, ”Pozitif ayırımcılık” diye bir kavram var, ileri demokrasilerde uygulanır. Özet olarak “dezavantajlı guruplara mensup bireylere verilen ekstra haklardır” diye bir tanımlama da yapılır. Yani bazı hakları kullanabilmen için sana özel kullanma önceliği verilir.

Türkiye’de sayısının beş milyon olduğunu söylediğin Çerkeslerin dilleri, dünyada yok olma tehlikesi taşıyan diller arasında ve böyle giderse Türkiye’de 50 yıl sonra ortadan kalkacak ve bileni de kalmayacak. Sorarım sana, Çerkes olmasan dahi bir dilin ortadan kalkmasını senin vicdanın kabul eder mi?

Sonra “Çerkez” olduğunu söyleyip, Çerkes kalmak isteyenleri şerefsizlikle suçlamak!...

Gel sen “Çerkez” olmaktan ya da “Çerkez” olduğunu söylemekten de vazgeç ve Türk halkının içinde mutlu yaşa. Çerkes kalmak isteyenleri şerefsizlikle nitelendiriyorsun ya, Çerkes kalmak isteyip de sen de şerefsiz olma, var “şerefinle” yaşa!..

Türkçe’de bir deyim vardır, “aslını inkar eden haramzadedir” derler ve bizim oralarda çok kullanılır. Sen aslını inkar etmiyorsun “Çerkez” olduğunu söylüyorsun ama “Çerkes diliyle, aile isimleri ile Çerkesçe yayın yapan tv ve radyosu ile Çerkes kalma mücadelesi verenlere” şerefsiz diyorsun.

Zavallı kardeşim Fikret; acınacak bir haldeyiz. Bizlere başkaları ile birlikte bizden birileri de küfrediyor, hakaret ediyor ya... Ne diyelim, ona da eyvallah!..

Ama belki düşünürsün diye son söz olarak sana J.J. Rousseau’nun bir sözünü hatırlatmak istiyorum: “Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri yolda giden yarış atını geçer.”3007 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     20/11/2012 09:26

THA VİĞAPSEOV.
ABREG KEMAL ERSÖZ

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi