• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam212
Toplam Ziyaret1010568
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Yabancı Değil, Bizim Kızımız...
01/04/2015

Uzunyayla’da bir ilk, Şogen Emine’nin Çoğulcu Demokrasi Partisi’nden bağımsız aday olarak ortaya çıkma yürekliliğini göstermesi.

Erkek egemen toplumumuzda, erkeklerin dahi cesaret edemeyeceği yürekliliği gösterdin Emine, yüreğine sağlık.

Bir tarafta iktidar partisinde sıralamaya giremeyecekleri halde aday adayı olan 4 kişi; öte yanda tek başına hem de bağımsız bir kadın aday... Doğrusu büyük cesaret.

İktidar partisinin aday adaylarının sıralamaya girebileceklerini dahi sanmıyorum. En iyi sıralama 7’ncilik veya 8’incilik tahmininde bulunuyorum. O da verirlerse… Son 50 yılda sadece ve sadece iki milletvekili çıkartabildi Uzunyayla Çerkesi.

Şogen Emine’nin yürekli çıkışına karşılık bizim Uzunyayla Çerkesleri “Yahu yabancı değil, bizim kızımız” diyerek oylarını esirgerlerse de hiç şaşmam. ”Yahu sikoş şu x partililer evime kadar geldiler, onlara söz verdim. Şimdi oyumu onlara vermezsem ayıp olur. Emine zaten bizim kızımız, yabancı değil...” Çoğunun böyle söyleyeceğini biliyorum.

Halbuki böyle diyeceklerine, “Sen bizim kızımız olarak bağımsız aday olma yürekliliğini gösterdin, oyumuz senindir” deseler ne var.

Bir de Çerkeslerin başına bela olan ÇDP diye bir parti çıktı ortaya.

Ne imiş?

Çerkeslerin ve sesini duyuramayan Türkiye Halklarının sesi olacaklarmış.

Breh, breh…

Siz kim oluyorsunuz da çatı örgütüyüz diyenler ve de onları yönlendirdiğini sanan ekabirden izin almadan ortaya çıkıyorsunuz?

150 yıllık Osmanlı ve Türkiye’deki diaspora yaşamında Çerkesçe tv, anadilde eğitim gibi günümüz şartlarında gayet olağan ve demokratik taleplerle mitingler düzenleyen ÇHİ’yi engellemek için her türlü dümeni çevirenler, şimdi biz siyaset üstüyüz diyerek siyasetin göbeğinde ortaya çıkıyorlar.

Geçmiş yıllarda Uzunyayla köylerinden birinde yaşandığı anlatılır: Adam çalışmaya tarlaya giderken köyde kalan arkadaşlarına, “ ‘Harman, veresiye’ bir şey satılırsa sakın beni unutmayın” dermiş.

Hem siyaset üstüyüm diyeceksin, hem de bazı çevrelerin hık deyiciliğinden de geri kalmayacaksın.

Pınarbaşı’nda esnaflık yapan Çerkes arkadaş anlatmıştı: ”Harman sonu  Uzunyayla köylerinden birine alacak tahsiline gitmiştik. Niçin gittiğimizi söyledik. Evinde misafir etti. Bu arada Pınarbaşı’ndan alacağı olan Türk bir esnaf geldi. O da tahsilat için geldiğini söyleyince, ev sahibi onun parasını hemen ödedi. Epey bir beklemeden sonra “bize de bir ödeme yapacak mısın?” dediğimizde, bütün parasını Türk esnafa ödediğini, bizim yabancı olmadığımızı defalarca tekrarlayarak hiçbir ödemede bulunmadan bizi yolcu etti.”

Benzer örnekleri çoğaltabiliriz.

Yarın oy verirken Emine’ye de, “Sen yabancı değilsin, bizim kızımızsın” diye aynı tavrın sergilenmesinden korkarım.

***

ÇDP ile ilgili iki tespit dikkatimi çekti:

Birincisi, KAFFED’in siyasi partilerin aday adaylarını davet ettiği, mecliste grubu bulunan parti temsilcileri veya aday adaylarının görüşlerini dile getirdikleri toplantıda dinleyicilerden birisi, “Toplantıya ÇDP davet edildi mi?” diye sorunca, “Biz bütün partilere genel bir çağrıda bulunduk, icabet edenler etti” denildi. Bunlar söylenirken ÇDP’nin ismi zikredilmekten özellikle kaçınılıyordu. Bu da yaklaşımlarının arkasındaki psikolojiyi ortaya koymaktadır.

İkinci tespitim, “bize niye danışılmadı” diyen ekabir hakkında.

Bunlar ÇHİ mitingleri yapılırken de eylemleri engellemek için her yola başvurmuşlardı. Yetmiş türlü bahaneyle halkı meydanlardan uzak tutmaya çalışmış, bunu için ellerinden geleni yapmışlardı. Tabii ki yine aynı teranelerle “bize neden danışılmadı” diyerek...

Halbuki danışılsa da verecekleri cevap baştan belli: “Şimdi zamanı değil.”

Siyasi parti temsilcileri ile toplantı yapılırken, Kaffed yönetiminin, “Öncelikli tavrımız ÇDP’nin bağımsız adaylarının olduğu yerlerde onları desteklemek. Daha sonra da sorunlarımıza sahip çıkacak bütün demokrat adayları destekleriz” demelerini beklerdim.

Abhaz-Fed in tavrını ise hiç anlayamadım. HDP’nin Kaffed ziyareti sonrası koparttıkları kıyamete ne demeli?

Kaffed’i ziyaret eden HDP beğensen de beğenmesen de T.C. tarihinde Meclis’te “Çerkes meselesini, soykırım ve sürgünü” gündeme aldırmıştır. Hiç olmazsa bu tavırlarına saygı göstermek lazım.

    Benim şahsi fikrim, ÇDP’nin bağımsız adaylarının olmadığı yerlerdeHDP’nin desteklenmesi yönündedir.2812 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi