• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam151
Toplam Ziyaret1010507
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa?
20/05/2017

Çerkesçe TV ile ilgili ÇDP’nin basın açıklaması yapacağını Özgür Çerkes sitesinden öğrendim. Bu eylem ile ilgili olarak da sadece cherkessia.net (Çerkesya Yurtseverleri sitesi)’de basın bildirisi okunacağı haberini gördüm.

Ulusal medya yayın organlarında, gerek televizyonlarda, gerekse gazetelerin haber sitelerinde ÇDP’nin basın bildirisi ile ilgili tek satır yazı veya tek kare görüntüye rastlamadım. Ağaçta kalan kedi yavrusunun itfaiye tarafından indirilmesini tüm ulusal kanalların dakikalarca haber olarak gösterildiği bu ülkede tv talebimizin haber değeri taşımamasının öncelikli suçlusunun Türkiye Çerkesleri olduğu düşüncesindeyim. Yine ulusal tv kanallarında ağaçtaki iplere dolanan bir leyleğin kurtarılması haberini dakikalarca izledim. Bu kadar gayret gösterilmesinin nedeni leyleklerin koruma altında olmasıymış. Peki sayıları milyonları bulan Türkiye Çerkesleri dilleri ve kültürleri ile yok oldukları gerçeğini kime anlatacaklar?

Başta Kaffed olmak üzere veya üyesi dernekler yöneticileri konuştuklarında öncelikli taleplerinin Çerkesçe TV olduğunu söylerler. Peki bütün Çerkeslerin öncelikli sorununun Çerkes dilinin yaşatılması araçlarından olan Çerkesçe TV için neden kıllarını kıpırdatmıyorlar. Tamam ÇDP siyasetine muhalifler, onların eylemlerine katılmıyorlar, neden Çerkesçe TV için kendileri eylem koymuyorlar diye sorduğumda aldığım yanıt: ‘’Bizim daha önemli bir projemiz var 21 Mayıs anma etkinlikleri taleplerini kapsayan bir çalışmanın içindeyiz” yanıtı. Ne kadar gerçekçi ?

Gençlik yıllarımızda Kafkasya’dan misafir geldiğinde Adigece konuştuğunda dernektekilerin Adige olmayanları anlaşamazdı çoğunlukla. Günümüzde Kafkasyadan gelen misafirle Çerkesçe konuşanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez, yakın bir gelecekte ise İngilizce anlaşacaklar.

Zaman çabuk geçiyor. Türkiye için tarihi bir karar verildi. Halkın çoğunluğu tercihini anayasa değişikliğini kabulü yönünde kullandı. Önce sonuçlara itiraz, ardından bile bile lades. Seçim sonuçları ile ilgili YSK kararları kesin. Böyle olduğu bilindiği halde AYM ye itiraz, yok olmadı Danıştay, gelmeyin partilere dendiği halde AİHM başvuru. Tüm bunlar dostlar alışverişte görsün davranışı.

Geçmişte ÇHİ’nin mecliste grubu bulunan siyasi partilere talepleri kapsayan dosya iletilmesinde o zaman CHP grup başkan vekili olan Muharrem İnce’nin tavrını hatırlatırım. Ki o zat Genel Başkan adayı olarak adı sıkça zikredilir, geçenlerde de aday da olmuştu. Şimdi de parti içi muhalefet sesleri yükselince ses çıkaranları kapının önüne koymakla tehdit eden demokrasi havarisi.

İşte yeni bir 21 Mayıs’ın Kaffed ce anılma gündemi:

-13 Mayıs ta Kefken anma toplantısı

-21 Mayıs ta Anayurtta Kafkas-Rus savaşının bitiş yıl dönümüne katılma.

Bu arada 11 Mayıs arada kaynamaktadır.

Güvenlik gerekçesi ile meydanlardan herkesin ulaşamayacağı kuytulara taşınan Kaffed’in organize ettiği 21 Mayıs etkinliğini gözlerden uzak ve bir hafta önceden kendi kendimize düzenlemenin mantığını halen anlamamaktayım. Tahmin ettiğim kadarıyla istenmeyen gurupların katılımını engellemek gibi bir nedeni olmalı. Geçmişte hem Beşiktaş, hem de Maltepe anma toplantılarında yapılan programlara istenmeyen gurupların katılımı ancak bu şekilde engellenebilirdiye düşünülmüş olmalı. Yani  gerekçe GÜVENLİK

21 Mayıs’ta Anavatanda Çerkes Soykırım ve Sürgünü anma toplantısı değil, “Kafkas Rus Savaşlarının bitişinin” yıl dönümü etkinliklerine katılmak için orada bulunacaklarını kimlerden gizliyorlar.

Artık Rusya Federasyonu ile Türkiye barıştıklarına göre      “Rus-Kafkas Savaşlarının bitiş yıldönümü” kutlamalarına rahatlıkla katılabilirler. Rusya resmi görüşüne göre Çerkeslere soykırım uygulanmadı, kimse de sürülmedi, gidenler de Osmanlı ajanlarının dolduruşuna geldi.

21 Mayıs Çerkes Diasporası için soykırım ve sürgünün simgesi “Şığue mahue” yani yas günüdür. Rusya için savaşın kazanıldığının yani zaferin yıl dönümüdür. Birileri ya bunun farkında değil ya da olayı basitleştirme politikasına alet olmaktadır.

Kefken’i ilk defa Rahmetli Begua Ömer Büyüka’dan duymuştum. 93 Harbi sonrası Abhazya’dan sürülen Apsuvaların Kefken e çıktıklarını, günlerce mağaralarda aç bilaç yaşam mücadelesi verenlerden birisinin de annesi olduğunu ondan duymuştum.

21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle halkımızın başı sağ olsun.1510 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
Güzden Kışa Geçerken - 15/12/2015
Rus savaş uçağının sınır ihlalleri yüzünden Türkiye tarafından düşürülmesinden yine en çok bizler yani Çerkesler zarar görecektir.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi