• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret1010497
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Hizmet mi, Yoksa İntikam mı?
14/07/2015

İzmir’in üç Çerkes köyü var: Arıkbaşı, Ertuğrul ve İlkkurşun (Hacı İlyas).

Yok olmaya karşı direnen, Çerkes kalma mücadelesinin simgesi olmuş köyler bunlar.

Biliyorsunuz, Berlin Antlaşması ile ikinci sürgünü yaşayan Çerkesler yeniden iskan edilirlerken bir araya getirilmemeye özen gösterilmişti.

Yunan işgaline karşı ilk silahlı direnişe geçen Hacı İlyas köyü Çerkesleri onlarca şehit vererek işgale karşı konulması gereken tavrı herkese göstermişlerdi.

Cumhuriyetle birlikte Hacı İlyas olan köyün ismi bunun için İlkkurşun olarak değiştirilmişti.

Ege’nin Çerkes köyleri bizim Uzunyayla köyleri gibi boşalmış değil. İklimin uygunluğu ve toprağın verimliliği köyleri boşalmaktan korumuş. Köyden gidenler de sonunda dönüp emekliliğini köyde sürdürüyor. İnsanların bu yönde bir çabası olsa gerek ki, Ertuğrul ve İlkkurşun’da çocuklar da Çerkesçe konuşabiliyor.

***

Ancak İlkkurşunun bugünlerde sıkıntısı var.

Gel zaman git zaman idarece Ödemiş-İzmir duble yol yapımı için karar alınmış. Rivayet odur ki, ilk etapta mevcut yol genişletilerek duble yapılacaktır. Yola serilecek malzeme de İlkkurşun tepelerinden temin edilecektir. İlkkurşun köylüleri malzeme için tepelerin tahrip edilmesine tavır alır. Bunun üzerine proje bir müddet ertelenir.

Sonrasında proje değiştirilerek mevcut yolun genişletilmesi yerine daha kısa olduğu ve doğayı daha az tahrip edeceği iddia edilen ancak köy kenarındaki bir kısım evlerin yıkılması sonucunu getirecek daha maliyetli bir proje uygulamaya konur. Yeni projenin gerekçesi yolun daha kısa olacağıdır… Gel gör ki kısalacak yol sadece 100 m’dir. Yani yapılacak işin extra kazancı budur.

Ya ürkütülen kurbağa nedir?

Dönümlerce zeytinlik, tarıma elverişli, bereketli topraklar heba olup gidecek.

Bu yapılanın adı nedir şimdi?

Amaç hizmet mi, yoksa intikam mı?

Bir tarafta İlkkurşun adı, ulusalcıların yapıştığı ve ulus-devlet inşa hareketinin köşe taşlarından olmuş sembol bir köy; yine aynı tarafta Cumhuriyetin ilk yıllarında Serbest Fırka hareketine önemli destek vermiş, bölgeyi daha sonra da Demokrat Parti’nin de kalesi yapmış, bugünkü siyasi tercihi ortada Ege insanı...

Haliyle insan düşünmeden edemiyor: Mevcut AKP hükümeti Ödemiş’in Çerkes köylerinin yol programını değiştirerek, hem İlkkurşun ismine olan antipatisini ortaya koyup, hem de kendisine pek oy vermeyen Ege’nin Çerkes köylülerinden kendince intikam mı alıyor?

***

11 Temmuz’da Kaffed Genel Başkanı Hağundokue Yaşar Aslankaya’nın da katılımı ile Ödemiş Barosu temsilcileri ve İzmir Çerkes Derneği temsilcileri ile birlikte 40’a yakın araçla konvoy halinde İlkkurşun köyüne gidildi, köylülerle birlikte sembolik olarak Ödemiş yolu birkaç dakika trafiğe kapatıldı. Basın bildirisinin okunmasından sonra basına yansıdığı haliyle “Kafkas Dansları ile yol eylemi” gerçekleştirildi.

Romanların kapı gıcırtısına dahi oynadığı tevatürü Çerkesler’de iyice ete kemiğe bürünmüş durumda. Çerkesler her olayı “ceg’u” ile bitirir hale geldi. Protesto eylemi de olsa finalinde dans ediyoruz. Nitekim yakın zamana kadar 21 Mayıs anma toplantılarını da hareketli olmayan kafe ile noktalardık.

Pagan dönemde ulu meşenin etrafında “Thaşxue vugi” ile Tha’ya saygılarını sunan ataların torunları olarak artık her türlü eylemi “cegu” ile sonlandırmaya başladık.

Ne kadar doğru ve Çerkesleri yansıtan bir davranış olup olmadığını sorgulamaktan öte şiddetle karşı çıkılması gerektiği inancındayım.

Artık konuların ağırlığına uygun davranmalı, ciddi işleri ciddiyetine uygun yapmalıyız. Her şeyin bir yeri ve zamanı olduğunu unutmayalım.

***

Okurlarımın bayramını en içten duygularla kutluyorum.2149 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi