• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret1010514
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Pozitif Ayrımcılık Demokrat Olmanın Gereğidir
02/06/2013

Pozitif ayrımcılık demokrat olmanın olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Eğer ki hakkını koruyamayanlar veya hakkının bilincinde dahi olmayanların hakkını savunmazsak, demokratlık ve demokrasiden söz edemeyiz.

Pozitif ayrımcılığı savunmak, yani hakkını arayamayanın yanında yer almak veya hakkının bilincinde olmaya öncülük etmek ona yol göstermek demokratların görevidir.

Duymayanlar duysun, bilmeyenler öğrensin: BDP nin “Çerkes soykırım ve Sürgünün” tanınması ve de takipçiliği ile ilgili TBMM’nde önerge vermesi T.C. tarihinde bir ilktir.

BDP’nin bu anlamlı davranışını saygı ile karşılıyorum. Bu davranış pozitif ayrımcılığın somut bir örneğidir. Demokrat olmak ve demokrat tavır işte budur.

BDP’nin meclis araştırma önergesinde Çerkesçe Anadilde eğitim, Çerkesçe TV ve Radyo başta olmak üzere toplumun somut talepleri dile getirilmektedir. Daha da ilginci, BDP Muş Milletvekili Sayın Sırrı Sakık’ın “Gelecek dönem kendi grubumuzda bir Çerkes Milletvekilini meclise sokacağız“ demesidir.

Toplumsal açılımın ardından Samsun’daki 21 Mayıs etkinliklerine Kaffed tarafından Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Deniz Baykal’ın davet edilmesi, katılmasalar dahi verilen cevabi mesajlar çok önemlidir. Birileri tarafından “Türkiyelileşmek” olarak  nitelense dahi kaydedilenler belli bir aşamadır. Önemli olan omuz omuza vermek, birlikte sesimizi daha gür çıkartmaktır.

19 Mayıs ve Erciyes Üniversiteleri’nde Çerkesçe bölümü açılması için verilen sözler yerine getirilmeden ipe un serilirken Kürtçe eğitim verecek vakıf üniversitesinin önünün açıldığının haberini aldık.

Bizim cenah, çocuklarının Çerkesçeyi seçmeli ders olarak okuması için gayret göstermezken, elin oğlu Kürtçe eğitim verecek Vakıf üniversitesi için gereken yasayı çıkarttırıyor, hukuki alt yapıyı oluşturuyor.  

CHP Kocaeli Milletvekili Engin Özkoç devşirilmişliğin çok güzel örneği.

TBMM oturumunda BDP’lilere kendince Çerkesler veya Çerkeslik adına tepki gösterdi.

BDP ye karşı mecliste gösterdiğiniz cansiperane mücadelenin birazını da  ÇHİ “Lejen Xase” ile ilgili hemşeriniz faşist gazeteci veya Altemur Kılıç’a neden göstermediniz? Esas Çerkesliğinizi o zaman ortaya koyacaktınız.

Ha, birde demişsiniz ki: ”Çerkesler…bu toprağın çocukları olarak, bu topraklarda özgür yaşadık, özgür yaşamaya devam ediyoruz.”

Sayın Özkoç sizin yaşadığınız topraklar ile bizlerin yaşadığı topraklar farklı olsa gerek. Sizler, bizler o kadar özgürdük ki Çerkesçe aile adlarımızı kullanmamamız için soyadı kanununa madde kondu. Köylerimizin Çerkesçe isimlerini söylemekten vazgeçtik, isminin önündeki Çerkes ibaresi kaldırıldı. O kadar özgürdük ki analarımızdan öğrendiğimiz Çerkesçeye de gerek yoktu. Zaten Genel Başkan Yardımcınız Muharrem İnce de aynı görüşte.

Kısacası, sizlerin özgürlük anlayışı ile bizim özgürlük anlayışımız farklı.

Bizde bir söz vardır: ”JIP’EN VUMIŞEME ZIV ŞEXU.VİP’E YİS”

Söyleyecek sözün yoksa yerinde kal…2592 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi