• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret1010514
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Baharla Birlikte Yeni Beklentiler ve Acılarımız
23/05/2014

Nisan sonu, Mayıs başları Uzunyayla’nın her tarafının yeşerdiği, rengarenk çiçeklerin boy saldığı yılın en güzel günleridir. Sıcaklarla birlikte ekinler topraktan yükselir, ekilmeyen tarlaları ise envai renk cümbüşü sarar. Önce yemlikler etrafı doldurur. Zannedersem Türkçe adı ekşimik olan Şığaf’eu tuzla yemenin tadı başkadır. Şıbıdz ve Hağagurım için sivrice sopa gerekir. Yumrulu bitkilerdir. İlkbaharda öküzlerle çift sürmeye gidenler şıbıdz ile hağagurım kazmakta daha donanımlı olurlardı. Pulluk demirinin üzerinde biriken çamurları temizlemek için sopalarının ucunda spatulaya benzeyen aparatlarla kazma işlemi daha kolay olurdu.

Mayıs sonu ve haziran başında Ğamu ve Tharıkuef/Vik’e zamanı. Okulların tatil olması ile köye döndüğümüz zamanlara denk gelirdi. Bütün adını saydığım bu bitkilerden sadece tharıkuef veya vık’e nin Türkçe adını biliyordum: Yağlıca. Ellerimize yapışan tüyleri ve soyulunca çıkan özsuyunun ellerimizi ve de dudaklarımızı boyaması. Hakiye çalan bir kahverengilik özellikle tüm bahar parmaklarımıza hakim olurdu.

Aradan yıllar geçtikten sonra Çerkes Tarihinde baharın hüzünle birlikte bütün halk tarafından bilinmeyen sevinci de barındırdığını öğrendim.

Atalar yurdundan sürülüşümüzün sembol günü 21 Mayısı yıllar sonra öğrendim. Çocukluğumda halen Xeku doğumlular tekleme de olsa hayatta idiler. Onlardan birisi annemin büyük amcasının hanımı, herkes ona “Giga” derdi gerçek adını bilen yoktu. Yüz yaşının üzerinde olduğu söylenirdi. Torununun torununu görmüştü. Hatırladığım Xeku doğumlu diğer kişi de Peritlerin “Naşhue” Tok Yaşar’ın büyükannesi.

İnsanlarımız her halde kendi istekleri ile Çerkesya’yı bırakıp Anadolu’nun kurak, soğuk ve çorak bozkırına gelmemişlerdir. Kimilerine göre Uzunyayla at yetiştirmek için çok uygunmuş, onun için dedelerimiz Uzunyayla’yı tercih etmişlermiş.

Palavra.

Bozkırı ancak kadim bozkır insanı tercih eder. Yani Uzunyayla ancak bozkırdan gelenler için tercih edilen yerleşim alanı olabilir. Ancak zorunlu iskan edilenler yerleşim alanı olarak Uzunyayla’ya yerleşmek zorunda kalmışlardır.

Yukarıdaki mantıktan gidersek, Ürdün de Rusayfa’ya yerleştirilenler veya Suriye’de Culan (Golan)’a yerleşmek zorunda kalanlar da soğuğu sevmedikleri için sıcağı tercih etmişler, Rus silahlarından kurtulanlar da sıtmadan ölmeyi tercih etmişler.

Bütün kitlesel soykırımın noktalanıp, felaketin ikinci evresi büyük sürgünün başlangıç tarihidir 21 Mayıs.

Yüreğimin sıkıştığı, bir şey yapamasam dahi “ben Çerkesim” ve “benden sonrakiler de Çerkes olarak kalacaklardır” diye haykırdığım gün.

Ey halkım! Sana yapılanı ve yapanları unutma.

Kimseden intikam alma çığırtkanlığı da yapmak istemiyorum. Kimseden hesap da sormuyorum. Ancak halkımın acısına saygı gösterilsin istiyorum. Bugün için üçüncü defa sürgüne tabi tutulan Suriyeli kardeşlerimin atalar yurdu Xek’ue dönüşüne izin verilmesinin bir insanlık görevi olduğunu söylemek istiyorum.

Halkım başın sağolsun.

Dilerim küllerinden yeniden doğan Zümrüdü Anka olursun.2883 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi