• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam226
Toplam Ziyaret1010582
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Heybedeki Kırıntılar…
16/10/2014

Uzun zamandır üzerinde durmak istediğim bir konu var. Aslında zaman zaman değinmeye çalıştığım, bilinmediği için yanlış uygulanan bir hususa dikkat çekmek istiyorum.

Yeni sütun komşumuz Yalçın Karabulut hoş geldin.

İçeriğini değil de, yazının başlığını eleştireceğim: Çerkesler’de  aile ismi (vuneğuetse) isimden önce gelir. Bu özelliğe Sayın Hapi Cevdet ile birlikte birkaç istisna dışında dikkat eden pek yok.

Sanal ortamdaki yazıların, haberlerin kaynağı Rusya menşeli olunca soy isimlerin süzgeçten geçirmeden, kaynak yazıdaki gibi aktarıldığını görüyoruz.

Aynı hataya Yalçın Karabulut’un da düştüğünü görünce, kendisinden biraz yaşça büyük olarak ve de Çerkes Kültürünün son kırıntılarının kaldığı yörelerden birisinde yetişmiş olmam nedeniyle bu hatırlatma iş güzarlığında bulunuyorum.

Yazının başlığı “ Şehid Kuaş Timur” olsa idi daha doğru olurdu.

Bir taraftan Rus emperyalizmine karşı mücadele edeceksin, öte yandan Ruslaştırılmış aile isimlerini kullanacaksın. Bu garabete de en çok Ruslar gülüyordur her halde!...

Yukarıda da söylediğim gibi Çerkesçe aile adı yani soy adı, addan önce gelir. Ruslar addan sonra aile adını, yani soy adını ev, yev, av, yav, uv, ov gibi eklerle Ruslaştırdılar.

Yine de T.C. Soyadı Kanunu’ndan daha insaflılar, çünkü T.C. Soyadı Kanunu’nda alınacak soy adının Türkçe anlamı olması gerekmektedir. ”Özdemir, Öztürk, Tunçtürk“ gibi Türklüğü öne çıkaran soyadlar özellikle Çerkes ailelerine verilmiştir.

***

Çocukluğumuzda at ile -ki genel ulaşım aracı idi- başka köye veya ilçeye ya da civar ilçelere gidildiğinde yolluk yani ğuemıle heybede taşınırdı. Dönüşte satın alınan şeyler olursa yine heybede taşınırdı. Heybeyi açmak aynı köyde yaşayan büyük hala varsa görev onundu, yoksa görev büyük annenin/guaşenin idi. Guaşe hayatta değilse görev büyük yengenindi. Bazen de evin evlenme çağındaki büyük kızına düşerdi. Gelin heybeden çıkan şeyleri guaşenin talimatı ile kaldırma görevini üstlenirdi. Heybe boşaltıldıktan sonra silkeleyin diye geline veya çocuklara verilirdi. Heybe silkelendiğinde dökülen halğuane ve metekuey kırıntıları tavuklar tarafından kapışılırdı.

Bizim bu anlattıklarımız da heybede kalıp, silkelenen kırıntılar misali...

***

Tekrar başa dönecek olursak Yalçın Karabulut kardeşimizle birlikte aynı hataya düşen Türkiyeli Çerkeslere bir hatırlatma: Timur Kuaşev değil,  doğru yazılışı Kuaş Timur.

Bu vesile ile bir kez daha Kuaş Timur’a Allah’tan rahmet diliyorum.

Çerkes halkının başı sağ olsun.2248 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi