• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam216
Toplam Ziyaret1010572
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Bir Acayip Dünya ve Ölümler
30/12/2012

Bizler mi acayipleştik, yoksa dünya mı acayip oldu bilemiyorum.

Bir yandan her ayın 21 inde ÇHİ tarafından organize edilen Soçi Olimpiyatları’nın protesto edildiği yürüyüşler ve RF Başkonsolosu’nun ÇHİ temsilcileri ile “Somut taleplerini öğrenmek üzere” görüşme yapması (bazıları RF Başkonsolosu ile buluşmayı acizlik olarak ifade ettiler, bunun neresi acizliktir onu da hala anlayabilmiş değilim); 

Öte yandan ÇHİ temsilcilerinin siyasi partilerle görüşmelerinin semeresini vermeye başlaması ve BDP Grup başkanvekili tarafından TC tarihinde bir ilk olmak üzere “Çerkesçe anadilde eğitim” ile ilgili TBMM’ye araştırma önergesi verilmesi… (Anlaşılan bu tür “ilklere” artık alışmamız gerekecek, çünkü önümüzdeki günlerde benzer gelişmelere daha çok şahit olacağa benziyoruz.)

Bir tarafta kabul etsek de etmesek de ülkedeki demokrasinin sınırlarının genişlemesi;

Öte yanda ÇHİ başta olmak üzere Çerkes sivil toplum yapılanmaları vasıtasıyla halkımızda meydana gelen kıpırdanmalar…

KAFFED bile Suriyeli Çerkesler için RF'nun Ankara Büyükelçiliği önünde basın bildirisi okuyacakmış. Halkın taleplerini dikkate alan samimi bir aktivite mi; yoksa gaz alma, yasak savma babından bir girişim mi onu zamanla göreceğiz…

Bir tarafta ulusalcıların rüzgârına kapılmış, Kemalizmi devrimcilik sanan zevat;

Öbür tarafta devşirilmiş bir cenah.

Bu arada bir avuç da olsa “Ne olacak bu Çerkeslerin hali?” diyen bizim gibi fırtınada kalmış sandal misali fellik fellik sığınacak liman arayanlar.

BDP’li Kürtler bizim sorunumuzu TBMM’ye taşırken hiçbir şey olmamış veya olmamaktaymış gibi duyarsız ve tepkisiz davranan kitleler de manzaranın diğer tamamlayıcı parçası.

Bazılarına göre, Çerkeslerin anadil eğitimi ile ilgili sorunlarını BDP kendi politikalarına hizmet edeceği için gündeme getiriyormuş. Varsın öyle olsun, ne önemi var? Önemli olan Çerkesçe anadilde eğitim için meclis araştırması istenmesi değil midir?

***

Son günlerde acı haberler üst üste geldi. Değer verdiğim iki insanı ard arda kaybettim.

İlki Sasık Kemal…

Uzunyayla’nın Kırkpınar (Sasıkhable) köyünde dünyaya geldi. Çocuk denilecek yaşlarda ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşti. Bir müddet de Almanya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Eskişehir’e yerleşti; orada da vefat etti. Birkaç cümleyle ifade edecek olursak, o Çerkes gibi yaşadı, Çerkes gibi de öldü. Bende emeği çoktur. İlk Kiril ile okuma yazmayı bana o öğretmişti.

Allah rahmet eylesin. Kederli ailesine baş sağlığı diliyorum.

İkinci acı kaybımız ise Kemal Tura oldu…

İstanbul’daki öğrencilik yıllarımızın sakin, duygularını dışa vurmayan, güvenilir dostu artık aramızda yok. İki sene önce Bağlarbaşı’nda yıllar sonra bir araya geldiğimizde yine aynı vakarlı duruşuyla Cahit Lakay’ın akordeonu ile kendisine çok yakışan bir kafe oynamıştı Kemal. Gözümün önünde hep bu haliyle kalacak galiba. Ve onu güzel hatırlayacağım.

Allah rahmet eylesin. Süheyla ve çocuklarının başı sağ olsun.

***

Biraz geç kalan diğer iyi dileklerim de “GUŞIPS” için.

“GUŞIPS” sanal alemde yayın hayatına başladı. Hapae Erhan, Yaşar, Birgül ve diğer arkadaşlara başarılar, “Guşıps”e de uzun ömürler diliyorum.

***

Artık yeni yıla sayılı saatler kaldı.

Başta Suriye’deki kardeşlerimiz olmak üzere, bütün insanlığa barış, huzur ve mutluluklar diliyorum.3786 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi