• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam138
Toplam Ziyaret1010494
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
‘TRT-Çerkesçe’ İçin Görev Başına
02/03/2014

Aslında bu yazıya günler önce başladım.

Bir tarafta yazma konusunda profesyonel olmamak; öte yanda zaman bulamamak  gibi bahanelere sığınarak, üstlendiğim bu amatör ama onurlu ‘görevi’ biraz savsakladım. Öncelikle, bunun için herkesten özür diliyorum.

***

Dikkatimi çeken bir şey var:

TRT’nin Çerkesçe yayın yapması için Balkar Selçuk kardeşimizin  başlattığı imza kampanyasındaki katılımcı artışını günbegün takip ettim. 1000 sayısına çabuk ulaştı, 2000‘e varmakta epey zorlandı, 2500‘e ise ulaşamadı...

Konuşursak 5 milyon, hatta 7 milyon Çerkesin varlığından söz ediyoruz. Ancak herhangi bir etkinlik söz konusu olduğunda, bırakın milyonları hatta yüz binleri;  binleri bile bulmakta zorlanıyoruz.

Peki neden?

Uzun zamandır düşünüyorum ve bu sorunun cevabını bulamıyorum.

Yılgınlık desem değil. Çünkü tek tek görüşmelerimizde bakıyorum, insanlarımız, Çerkes toplumunun sorunlarından haberdar ve duyarlı da... En azından verdikleri izlenim bu. Ancak herhangi bir etkinlik  veya eylem söz konusu olduğunda nedense herkes sırra kadem basıyor.

Peki neden?

Neden az bir emekle, bilgisayar üzerinden bir ankete katılmak dahi insanımıza bu kadar zor geliyor, neden?

***

Soçi Kış Olimpiyatları RF’nun gündeminden artık düştü.

Ruslar bütün pişkinlikleri ile Soçi’nin Çerkesya’nın kalbi olduğunu unutturmaya çalışıyorlar. Onlara göre Çerkesya artık hayali bir ülke ve o topraklar 150 yıl önce Çerkessizleştirilerek çoktan Ruslara “mülk” edildi.

Böyle diyorlar ama bir taraftan da aradan geçen 150 yılın soykırım ve sürgünü unutturamadığını ve her geçen gün gündemde daha çok yer kapladığını görerek endişeleniyorlar. Eninde sonunda bununla yüzleşmek zorunda kalacaklarının farkındalar. Uluslararası kamuoyu önünde yuvarlanmaya başlayan bu kar topunun kısa zamanda büyük bir çığa dönüşmesinden korkuyor, erken vakitte önünü almak için çalışıyorlar.

Başarma şansları olmasa da, bu ön kesme faaliyetlerini bundan sonra daha sinsice ve sistemli bir şekilde sürdüreceklerinden hiç birimizin şüphesi olmasın.

***

Bu bağlamda, TRT-Çerkesçe yayınlarının en önemli köstekleyicilerinden biri de yine Putin ve yönetimi olacaktır.

Çünkü anavatan özlemi çeken bir diaspora RF için önemli bir  tehdittir ve bu diasporanın yok oluşunu geciktirecek her girişim (mesela TRT-Çerkesçe) mutlaka engellenmesi gereken “muzur” faaliyetlerdir...

Kendi halkının demokratik taleplerini görmezden gelen RF yönetimi, diasporada da Çerkes Halkının demokratik kazanımlarını engellemek için her türlü enstrümanı kullanmaktan çekinmeyecektir...

Bunu bir kere iyi bilelim.

Sonra bu bilinçle, üzerimize oynanan bütün oyunları bozmamız gerekiyor.

İlk bozacağımız oyun da TRT-Çerkesçe’nin yayın hayatına başlamasını engelleyenlerin oyunudur…

Öyleyse ‘TRT-Çerkesçe’nin bir an önce yayın hayatına girmesi için herkes görev başına.2703 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi