• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret1020090
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Tehdit ve Etki
09/06/2012

Genç kardeşimiz YEKUAŞ Kuban doğru yoldasın.

Sen ve senin akranların yaptıklarınızla bazılarının gözlerine toz kaçırdınız demek ki. Göze kaçan toz basit gibi görünse de insanın hayatını cehenneme çevirir; uyumak isteyeni uyutmaz, oturmak isteyeni oturtmaz.

Yaşadığın bu kötü deneyim hem toplum için, hem mangalda kül bırakmayanlar için mihenk taşıdır. Bu arada “aman birilerini incitmeyelim”cilerin de eteklerinin tutuştuğunun resmidir.

Genç aktivistlerin çoğalması, artık binlerle ifade ediliyor olması, Çerkes Meselesine sahip çıkan binlerce gencimiz var demektir.

Bazılarının da kulağına kar suyu kaçtığının aşikar ifadesidir. Kimilerine göre göze kaçan toz, kimilerinin kulağına kaçan kar suyu olarak nitelense bile artık eski rahat günlerin yaşanmayacağı belirgindir.

***

70’li yıllarda bizler Maocu olarak Sovyet sisteminin çökeceğini oradan gelenlere söylediğimizde şaşkın şaşkın yüzümüze bakarlardı. Tahlillerimiz de, sistemin çökeceği öngörümüz de gerçekleşti; ancak kurulacak düzende çuvalladık. Biz tekrar kapitalist düzene geçileceğini değil de sosyalist sistemin yeniden kurulacağını söylerdik. Yani tekrar kurulacak sistem öngörümüzde yanıldık.

Bütün dünyanın demokrasi ve özgürlüklere yöneldiği, en ilkel kabilelerde dahi bu yönde çaba harcandığı günümüzde, baskıcı ve totaliter toplumlarda da istikamet bellidir: demokrasi ve özgürlükler…

***

Mahatma Gandi, iki dünya harbinin de galibi Britanya İmparatorluğunu sivil itaatsizlik denilen silahsız direnişle dize getirmiştir. Hindistan’ın kuruluşunda halkın din esaslı kavgalarını açlık grevi ile önlemiştir. Silahsız bir mücadelenin kazanılabileceğinin tarihteki en önemli örneğidir Gandi. Hayatı silaha karşı olmakla geçen bu idealist insanın yaşamı ne kadar hazindir ki bir suikastçının silahı ile son bulmuştur.

Tabii ki bütün mücadele insanlarına Gandi olmalarını öneremeyiz. Ama biraz Gandi tavrı göstermelerini dileyebiliriz. Çoğu kimsenin, “Sen ne diyorsun, ortada bir ölüm tehdidi var” dediğini duyar gibiyim.

Muhatabın gözünü kırpmadan insanları katlediyorsa, karşısına aynı yöntemlerle dikilmek değil de, Çerkes atasözünde olduğu gibi ”Yı Yemuk’ur yeğaşejın” yani karşındakine ayıbını göstermek gerekir.

***

Bir tarafta somut olarak Yekuaş Kuban Kural’a yapılan bir tehdit; öte tarafta tehdidin menşe’i büyük bir güç. Tabii ki susup oturmayacağız. Elimizin altında bilgisayar gibi bir güç var, onu kullanacağız. Arap baharında kitleleri ayağa kaldıran siber ağlardı. Kitleleri sokağa döken, silahların karşısında kitleleri bir arada tutan kuvvetten niçin biz de faydalanmayalım?

Burada görev sizlere düşüyor gençler. Gençler diyorum, çünkü artık gençlerin günlük hayatının bir parçasıdır bilgisayar ve internet. Tepkimizi dile getirecek bir paragraflık yazıyı tüm tanıdıklarımıza yollayalım. Onlar da tanıdıklarına göndersinler. Şiddet ve intikam içermeyen, sadece Çerkes olarak yaşamak istediğimiz vurgulayan, geçmişte halkımıza uygulanan zulüm, soykırım ve sürgünü de hatırlatan bir metin olsun derim. İngilizce olmasında yarar gördüğüm böyle bir metni hazırlayıp siber aleme yollamanızı da bir ağabeyiniz olarak siz gençlerden bekliyorum.2418 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi