• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam146
Toplam Ziyaret1010502
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Kuşha Faruk Özden
farukozden35@hotmail.com
Kayseri Çerkesleri, Gün Bugündür!
13/05/2015

Boşalan köyler ve çöken damlar, Uzunyaylalı Çerkeslerin bugününü en güzel şekilde özetliyor.

Uzunyaylalım! İşte sana kendini gösterme fırsatı. Herşey sana bağlı. Kendi adayını desteklemek için gün bu gündür. Senin oyunu çantada keklik zannedip seni önemsemeyenlere gününü gösterme zamanıdır.

Hani diyoruz ya, “kendimizden olan”, “kendi kızımız” işte Şogen Emine meydanda ve de Uzunyaylalı’nın kendini ispatlaması için bir fırsat. Eğer seçersen bizim sesimiz olacağına inandığım, bizden biri. Yanına gittiğiniz zaman derdinizi Çerkesçe anlatabileceğiniz, en yakınınız olacak biri.

Erkek egemen dünyada bağımsız aday olarak ortaya çıkan yiğit kızımız Emine! Her türlü zorluğu göğüsleyerek verdiğin mücadelede sonuna kadar seninleyiz.

Kayseri siyaset sath-ı mailinde iktidar partisinden 4-5 aday adayının ismini duymuştum. En azından birisinin adı listede seçilecek sırada olursa işimiz zor diye düşünüyordum. Aday adayları alınmasın ama onları seçilebilecek sıraya koymayacaklarını bilmeleri gerekirdi.

Eskiler anlatırlar: Gariban bir Çerkes hasbel kader güzel bir at yetiştirir. Güzel atına binerek başka bir köye gier. Ertesi gün süklüm püklüm yayan geri döndüğünü gören komşuları sorar “Atı ne yaptın ?” İki türlü cevabı anlatılır.

Birincisinde atı gören prens, atı alır ve bir çift öküz verir “Senin işine ancak bu öküzler yarar” der. ”Zivushan aldı ve bu bir çift öküzü verdi” der.

İkinci anlatılış biçiminde ise çaldırdığını söyler. Halkın tepkisi: ”Seni o ata bindirirler mi?”  Yani, Kayserinin “yillisi” sana sıra verir mi?

Şimdi Uzunyayla Çerkeslerinin ayağa kalkma günüdür. Bu ayağa kalkış kendimizden olan, kendi adayımız, kendi kızımız Şogen Emine için...

Bugüne kadar mevcut partilerin ancak oy deposu olarak görülen Uzunyaylalı Çerkesler, kendi adayımızı seçmez, oylarımızı Uzunyaylamızın sesini meclise taşıyacak adayımıza vermezsek ayıp olur.

Eskiden oyların çoğunluğu köylerden gelirdi. Şimdi ise insanlarımız Kayseri’de toplandı. Zaman safları sıklaştırma zamanı. Kayseri Çerkeslerinin siyasi görüşünü öne sürmeden, sağcısı solcusu, zengini fakiri bir bütün olarak omuz omuza verme zamanıdır.

Aradan bazı çatlak sesleri de duyar gibi oluyorum. Bütün aykırılıklara rağmen bir günlüğüne birlik olalım. Köylerde açılacak sandıklardan çıkacak 15-20 oyun (çünkü köylerde pek kimse kalmadı) silme Emine’ye çıkmasını diliyorum. Zaten başka türlüsü de eşyanın tabiatına aykırı.

Haydi Uzunyayla Çerkesleri, gösterin kendinizi!1939 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi Ayıbı Hepimizin - 22/09/2018
Uzunyayla’da doğan ve o ortamdan gelen birisi olarak, yapılacak eylemi yaşlılara götürüp “Nahıj ohu” (yaşlılar işi) olarak meselenin formalitesine uygun yapılmamasını öncelikli hata olarak görüyorum.
Kayseri’de Omuz Omuza Verme Zamanı - 12/09/2018
Anavatanda anadilde eğitimin kısıtlanması nasıl ortak sorunumuzsa, TRT’de sürekli Çerkesçe yayın yapacak bir kanalın kurulması da halkımızın hayati bir ihtiyacıdır. Zaman kaybetmeden bunun sağlanmasını istemek hakkımızdır.
Bir Direniş Sembolü… - 24/10/2017
Bir tarafta Ğuaşo RUSLAN mücadelenin ve direnmenin sembolü olurken, bazıları da Ruslarla birleşmenin 460. yılı kutlamalarına katılır ve kimileri de onların peşinden koşar. Aynen fener alayında geçen askerlerin arkasından koşan çocuklar gibi.
Bütün Dünyada Milliyetçilik Yükselirken !? - 28/09/2017
Bütün dünyada milliyetçilik yükselirken bizim Çerkesler’de gerilemesinin nedenini araştırmak da başlı başına akademik tez konusu olur.
Asalet Kanda Değil, Duruş ve Davranıştadır - 17/08/2017
Siyasi kamplaşmanın en yoğun yaşandığı 80 öncesi dönemde Devrimci Çerkesler, Dindar Çerkesler ve Ülkücü Çerkesler olarak kamplaşmış olsak dahi “Çerkeslik” şemsiyesi altında bir araya gelebiliyorduk.
Türkiye Panoraması ve Biz Çerkesler - 24/07/2017
İttihat ve Terakki’nin günahlarını örtmek için Ermenilere uygulanan mezalimi bugün dahi inkâr etmenin nedenini iyi irdelemek gerekir. Acaba gasp edilen Ermeni malları ile bir alakası var mıdır? Menfaatlenenlerin dolduruşuna geliniyor olmasın?
Çerkesçe Tv İstemiyor muyuz Yoksa? - 20/05/2017
21 Mayıs’ı yılda bir gün hatırlayıp farklı günlerde farklı yerlerde etkinlik, anma veya nasıl yapacağını bilmeden bir güne sıkıştırma yerine “ÇERKES SOYKIRIM VE SÜRGÜNÜ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” çalışmalarına bir an önce başlanması dileğiyle.
Uzunyayla’da Kar Yolları Kapardı; Ya Şimdi? - 14/03/2017
Duyduk ki DÇB temsilcileri Kaffed ile barış yapmak için Ankara’ya elçiler göndermiş. Kaffed de yelkenler suya inmiş.Bu kadar çabuk pes edecektiniz de kopardığınız yaygara neyin nesiydi?
Kurbanlar ve Kurbanlıklar - 23/09/2016
Bereket ki halkın iradesini kırabilecek bir plan yapmayı becerecek kadar zeki değiller. Hepimize büyük geçmiş olsun.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi